Eesti rahvameditsiini ravimtaimenäitus Herba


Ave Tupits

See on lihtteksti versioon, vaata siit .pdf faili


23. septembrist 14. detsembrini 2003 eksponeeritakse Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumi valges saalis ravimtaimenäitust Herba. 2004. aasta alguses 15. jaanuarist 29. veebruarini saab sama väljapanekut vaadata Tallinnas Eesti Tervishoiumuuseumis ja sealt rändab näitus edasi muudesse Eesti paikadesse. Näituse allikmaterjaliks on aastatel 1999-2001 valminud samanimeline andmebaas (algataja Toomas Sildvee, koostaja Renata Sõukand), mis sisaldab üle 7000 Eesti Rahvaluule Arhiivis leiduva taimravialase teate ja nende analüüsi.

Näitus ise on koostatud kõige suurema esinemissagedusega taimedest, nii annab see ülevaate ka taimravi kvantitatiivsetest ja kvalitatiivsetest näitajatest. Alustuseks on külastajal võimalik testida oma teadmisi näitust puudutaval kontroll-lehel ning tutvuda seejärel taimede kasutamispõhjenduste ja õigete vastustega nii rahvameditsiinilisest kui ka farmakoloogilisest vaatepunktist. Varudes veidi rohkem aega on võimalik rahvameditsiini võtetest saada mitmekülgne ülevaade.

Näituse koostaja ja fotograaf on Renata Sõukand, hariduselt farmakoloog, mis ilmneb näituse saatetekstidest ja ka kogu väljapaneku kontseptsioonist. Näeme taime erinevaid osi, mida rahvameditsiin kasutab, kunstilist fotot taimest, saame vaadata sellest valmistatud drooge ja lugeda, mida ravitakse temaga ametlikus meditsiinis, milline on keemiline koostis ja muudki teaduslikult vettpidavat. Sedalaadi info on paigutatud läbipaistvale kilele trükitult värvilistest postritest, taimedest endist ja droogidest kõrgemale. Ka kõrgemale rahvasuust pärinevatest õpetustest. Viimastest on esitatud loomulikult valitud palu. Kasutatud on muuseumi vitriinide erinevaid tasapindu, nii et kokkuvõttes on esteetiline mulje esitatust valdav. Seega mitte kuiv ja utilitaarne, vaid õhuline ja huvitav. Postrite kujundaja on Margot Sakson ja voldiku kujundaja Janek Ruus. Voldikule on koondatud näituse sõnum - hinnang pärimusmeditsiinile, näitetekstid, fotod.

Näitus valmis koostöös Tartu Ülikooli Ajaloo Muuseumi, MTÜ Eesti Folkloori Instituudi, Tartu Ülikooli Farmaatsia Instituudi ja Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonnaga. Rahaliselt toetasid Hasartmängumaksu Nõukogu, Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuurkapitali Tartumaa ekspertgrupp.