Uurimus vene emigrantide rühmaidentideedi erijoontest


See on lihtteksti versioon, vaata siit .pdf faili


Tsypylma Darieva. Russkij Berlin: Migranten und Medien in Berlin und London. Zeithorizonte 9. Münster: Lit-Verlag 2004, 301 lk.

Tsõpylma Darieva saksakeelne monograafia põhineb tema doktoritööl ja analüüsib Londoni ja Berliini vene emigrantide kogukondi. Meediaanalüüs lähtub kategooriatest etniline identiteet, riigi ametlik immigratsioonipoliitika, etniline ja poliitiline marginaliseerumine.

Autori väitel on vene emigrantide meedia unikaalne sotsiaalne võrgustik, mis erineb teistest tuntud diasporaaliikmete koondamise strateegiatest. Londoni ja Berliini vene kogukonnad erinevad näiteks antropoloogias piisavalt analüüsitud Aasia ja Aafrika päritolu diasporaadest selle poolest, et selle liikmed on suhteliselt noored (enamik inimesi rändas välja alles pärast Nõukogude Liidu kokkuvarisemist) ja neis kogukondades on ebaproportsionaalselt palju kõrgharidusega inimesi. See, samuti inimeste kogemus sotsialistlikus ja postsotsialistlikus siirdeühiskonnas põhjustabki erinevusi võrgustiku loomise strateegiais.

T. Darieva uurimuses on kesksel kohal identiteet. Autor demonstreerib, kuidas nõukogude kategooria `rahvus' mõjutab siiani inimeste enesepilti. Teine raamatut läbiv teema on, kuidas riigi erinev poliitika erinevate immigrantide rühmade suhtes kujundab ka nende rühmade erinevad identiteedid. Berliinis on erinev juriidiline staatus juudi ja saksa päritolu immigrantidel, mis on tekitanud neil ka erineva rühmaidentiteedi. Londonis kuuluvad venelased samasse kategooriasse kõigi immigrantidega ja seega peavad nad ennast teistega ühte rühma kuuluvaks. Samas näitab T. Darieva, et peale erinevuste on kõigil vene immigrantide rühmadel palju ühisnimetajaid, millest ennekõike väärivad nimetamist ühine keel ja päritolu. Autor väidab, et venelaseks olemine (Russensein) on kultuurieksperiment, mis eeldab spetsiifilist arusaama ruumist ja ärist, pealesunnitud eksotismi ja muid elemente.

T. Darieva raamat on laiemalt huvipakkuv ja väärt tutvumist mitte üksnes neile, keda huvitavad venelased ja vene diasporaad, vaid ka lugejaile, keda huvitab diasporaa kui teaduslik teema tema erinevates aspektides.

Aimar Ventsel