Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Eesti Rahvaluule Arhiivi kogumisvõistlusele „Minu maastikud“ saatsid osalejad üle 2000 lehekülje maastikulugusid

Eesti Rahvaluule Arhiivi korraldatud kohapärimuse kogumise võistluse „Minu maastikud“ raames kirjutasid ja jutustasid oma maastikulugusid 300 inimest üle Eesti. Saadeti 2100 lehekülge kohalugusid ja 1100 fotot, lisaks hulk kaardiväljavõtteid, plaane, joonistusi, illustratsioone, helisalvestusi ja videomaterjali. Kogumisvõistluse kokkuvõttev seminar ja parimate kirjutajate autasustamine toimub 28. märtsil Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis Eesti Vabariigi Presidendi rahvaluulepreemiate üleandmise pidulikul sündmusel. Samal päeval avatakse kirjandusmuuseumi saalis ka fotonäitus võistlusele saadetud fotodest.
2015. aasta kevadest 2016. aasta jaanuarini kestnud kogumisvõistlusega kutsuti inimesi kaasa mõtlema, kirjutama ja jutustama neile tähtsatest paikadest. „Suur osa arhiivi jõudnud lugudest ongi seotud isiklikumate või vaid mõnele perele või kogukonnale tähendusliku paigaga,“ ütles võistluse koordinaator Lona Päll. „Palju saadeti ka vanematelt või vanavanematelt kuuldud või üles kirjutatud lugusid“.
Pälli sõnul annavad kaastööd hea ülevaate eestlaste paigaidentiteedi kujunemisest ja muutumisest, arhiivi saadetud lood on läbilõige kaasaegsest Eesti kohapärimusest. On kirjutatud näiteks korilusmaastikest, pühadest paikadest, unustusse vajuvatest pärandmaastikest, kaasaegse linnakeskkonna perifeeriatest ja fosforiidikaevandamise alla jäänud küladest. Kesksemaid märksõnu on kohanemine, nii isiklikus kui ka ühiskondlikus perspektiivis.
„Osalenute suur hulk, samuti aasta jooksul korraldatud sündmustel käinud ja võistlusele kaasa elanud inimeste rohkus näitab, et koha- ja maastiku teemad on Eesti inimeste jaoks tähtsad,“ tõdeb Päll. „Olgu siis tõukejõuks Valdur Mikita raamatud, hoogustunud kogukondlikud liikumised ja -mõtlemised või kiiretest maastikumuutustest tulenev ohutunne“.
Näiteid saabunud kaastöödest postitatakse „Minu maastike“ Facebooki-lehel www.facebook.com/minumaastikud. „Minu maastike“ fotonäitus jääb Kirjandusmuuseumi saali üles käesoleva aasta maikuuni.
Võistlust toetavad Go Reisiajakiri, Koolibri, Muhu Leib, Petrone Print, Piletilevi, Rahva Raamat, Soomaa.com, Süvahavva loodustalu ja Varrak. Osalejatele panevad eripreemiad välja Eesti Vabaõhumuuseumi Maa-arhitektuuri keskus, Meremuuseum, SA Hiite maja, Viru Instituut, ja Võru Instituut.
Lisainfo:
Lona Päll, kogumisvõistluse koordinaator, tel: 53812181, e-post: lona@folklore.ee

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO