Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Eesti Rahvaluule Arhiiv tuleb detsembris külla Haapsalus ning Tallinnas

2017. aasta septembris sai Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv (ERA) 90-aastaseks. Arhiivi kogusid on aidanud selle aja jooksul täiendada tänuväärne hulk kaastöölisi, nii vanema kui kaasaegse folkloori osas.
Rahvaluulearhiivi käsikirjakogu maht ületas eelmisel aastal 1,5 miljoni lehekülje piiri, arhiivis leidub rohkelt rahvaluuleainesega seotud fotosid, heli- ja videosalvestusi. Üha suurem osa arhiivikogudest on avalikkusele kättesaadav kirjandusmuuseumi digitaalarhiivi vahendusel aadressil https://kivike.kirmus.ee, muuhulgas on tervikuna skaneeritud ja kasutatav Jakob Hurda monumentaalne rahvaluulekogu. Lisaks sellele on arhiivimaterjale avatud ja vahendatud erinevates temaatilistes andmebaasides, allikapublikatsioonides ja folkloristlikes uurimustes.
Tänutäheks pikaajalise koostöö eest tuleb Tartus tegutsev arhiiv lähemale oma kaastöölistele üle Eesti loengusarjaga „ERA tuleb külla“. Avalike loengute eesmärk on tutvustada rahvaluulearhiivis leiduvat ainest ning kutsuda uutele kaastöödele, ettekannetega astuvad üles ERA teadurid ja arhivaarid. Loengud toimuvad juunist detsembrini üle Eesti koostöös kohalike kogukondade ja asutustega.

Detsembris tuleb ERA külla Haapsalus 12. detsembril ning loengusarja lõpetab pidulik üritus Tallinnas 15. detsembril.

Läänemaalt liitus Jakob Hurda algatatud ülemaalise vanavara kogumisega 19. sajandi viimasel veerandil esialgu vähe kaastöölisi. Üliõpilastest-stipendiaatide (Oskar Kallas ja Mihkel Ostrov) kõrval andis olulise panuse rahvalaulude talletamisse maalikunstnik Ants Laikmaa (kuni 1935 a Hans Laipman). Oskar Kallase algatatud helilise vanavara korjamistöö haaras kaasa Läänemaa päritolu Cyrillus Kreegi, kes rahvaviiside kirjaliku ülestähendamise kõrval hakkas esimese eestlasena fonograafiga rahvaviise salvestama. ERAle tegid kaastööd August Hiiemägi (varem Iisberg) Martnast, Linda Uusküla Hanilast, Vello Eenveer, Alfred Samet, Johannes Nurme Kullamaalt, ERA stipendiaadina kogus kodukihelkonnast Lääne-Nigulast jm Läänemaalt pärimust Enda Ennist.
Haapsalu Lasteraamatukogus esinevad 12. detsembril kell 13.00
Anu Korb „Eesti Rahvaluule Arhiivi kujunemislugu ja Läänemaa kaastöölised“
Mari Sarv „Rahvaluule kogumise välitööd Läänemaal läbi aegade“
Jüri Metssalu „Kohalugusid ja pärimuspaiku Matsalu rahvuspargis“
Pille Kippar „Koluvere lossi mitu nägu“
Üritus toimub koostöös Lääne Maakonna Keskraamatukoguga.

Sarja „ERA tuleb külla“ pidulik lõpuüritus Tallinnas võtab viie kuu jooksul toimunud külaskäigud kokku – 14 loengupäevaga jõuti Eesti erinevatesse paikadesse, üritused toimusid nii suuremates maakonnakeskustes kui ka väiksemates külades. Tallinna päeval on tutvustamiseks valitud mõned olulised arhiivi teadustöö uurimissuunad. ERA kui eesti keskse kohapärimust koguva institutsiooni materjalide põhjal heidetakse pilk sellele, mis jääb teele Tartu poolt tulles, ning Tallinnale endale selle lähedal asuva Nabala kohapärimuse kaudu. Soome-ugri rahvaste uurimist tutvustatakse mansi näitel ning Siberi eesti asundustes toimunud välitöid kogujate silme läbi.

Tallinna Rahvaülikooli saalis (Vene tn 6) esinevad 15. detsembril kell 12.00
Risto Järv „Lillast Daamist Linda kivini“
Mari-Ann Remmel „Linna tornid paistavad. Tallinna kajastusi Nabala pärimuses“
Aado Lintrop „Veeuputus mansi rahvaluules“
Anu Korb „Kohtumised Siberis: välitööpäevikuist raamatuni“
Esitletakse Anu Korbi väljaannet „Kohtumised Siberis“ (Eesti asundused, 8).

Siberi eesti kogukonnad on olnud viimase veerandsaja aasta vältel üks ERA kogumis- ja uurimissuundi: 16 kogumismatka jooksul on külastatud ühtekokku umbes 40 eesti kogukonda. Raamatusse koondatud välitööpäevikud toovad lugejani südamlikud kohtumised Siberi ja kodueestlaste vahel, loovad pildi külade eluolust, mitmekultuurilises ümbruses kasvanud eestlaste kommetest, ning sellest, mil moel riikidevahelised suhted kultuuriuurija tööd mõjutavad. Vt lähemalt http://folklore.ee/kirjastus/?raamat=92.

Kell 14.00 esitletakse kogumikku „Kandlemängija Heino Sõna“ (Helisalvestusi Eesti Rahvaluule Arhiivist 12, EKM Teaduskirjastuse koostööväljaanne Eesti Folkloorinõukoguga). Räägivad ja pilli mängivad Heino Sõna, plaadi koostajad Tuule Kann, Kaisa Nõges, Eva Väljaots jpt.

Heliplaadil kõlavad nii Heino Sõna isalt saadud pillilood, eri põlvkondade pillimeestelt ja meediast õpitud viisid kui ka kandlemängija omalooming. Videoplaadil avaldatud kontsertsalvestused näitavad hästi tema hoogsat esinemisstiili ja vahetut suhtlemist publikuga. Pillimehega salvestatud õpitoad-vestlused annavad ettekujutuse Heino Sõnast kui kogenud kandleõpetajast, tema mänguvõtetest ja õpetamismeetoditest. Vt lähemalt http://www.folklore.ee/kirjastus/?meedia=65.
Üritus toimub koostöös Eesti Folkloorinõukoguga.

Lähem info: Haapsalu loengupäev – Anu Korb (50 89 035),
Tallinna loengupäev – Risto Järv (51 904 371).
Sarja toimumist toetavad Eesti Kultuurkapital, Haridus- ja Teadusministeerium (IUT 22-4) ning Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus).
Loengusarja koduleht http://www.folklore.ee/era/loengudERA90/.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO