Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Pärimusmuusikud esinevad Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi toetuseks

4. märtsil kell 19.00 toimub Eesti Rahva Muuseumis kontsert Eesti Rahvaluule Arhiivi toetuseks. Kontserdil esinevad pärimusmuusikud ja muusikalised koosseisud, kelle looming on saanud inspiratsiooni või otseseid eeskujusid rahvamuusikast.
Eesti rahvuslik muusika on ärkamisajast saati olnud tihedalt seotud rahvamuusikaga ning rahvaluule arhiiviga. Eesti esimese sihipärase rahvaviisikogu korjasid meie esimesed professionaalsed muusikud – Miina Härma, Cyrillus Kreegi, Mart Saare jt käsikirju säilitatakse rahvusliku muusikaloo aardena Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivis. Aastakümnete jooksul jätkasid folkloristid muusikutega viljakat koostööd, arhiivi kogud täienesid rahvamuusika noodistuste ja helisalvestustega. Eesti Rahvaluule Arhiivis säilitatakse ja uuritakse eesti muusikalist emakeelt, siinsetes kogudes on üle 20 tuhande noodi ja kordades rohkem helisalvestatud muusikapalu.
Arhiivi talletatud viisidest on Eesti muusikud ja heliloojad saanud inspiratsiooni tänase päevani. Rahvaviisidest on mõjutatud koorimuusika selle algusaegadest kuni viimase laulupeo repertuaarini, süva- ja levimuusika. Eesti tänast kultuurimaastikku on raske ette kujutada ilma pärimusmuusika ja folkfestivalideta. Paraku on arhiivi rahastamine olnud viimastel aastakümnetel projektipõhine ja äärmiselt ebakindel. Teadlased on pidanud visalt võitlema, et lisaks akadeemilisele teadustööle tagada ka arhiivi järjepidev toimimine Eesti ühiskonna huvides. 2020. aastal jäid toetuseta paljud Eesti teadusele olulised uurimissuunad, ka kõik Eesti Kirjandusmuuseumi ja sealhulgas Eesti Rahvaluule Arhiivi teadusprojektid.
Olukord eesti teaduses on teinud murelikuks ka paljud loomeinimesed, keda inspireerib Eesti mäluasutustes säilitatav rahvuslik pärand. Loomeliidud ühinesid teadlastega avalikus pöördumises Eesti teaduse ja Eesti uuringute rahastamise asjus, mille toetusallkirjad anti Riigikogule üle 2. märtsil. Kriitilises olukorras soovitakse tähelepanu pöörata eesti kultuuri uuringute tähtsusele Eesti avalikkuse jaoks. Loomeinimeste töö kaudu jõuab meie kultuuripärand aga kõigi Eesti inimesteni.
Eesti Pärimusmuusika Keskus, kellel on aastatepikkune koostöö Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiviga, korraldab arhiivi toetuseks kontserdi 4. märtsil kell 19 Eesti Rahva Muuseumis. Oma toetust saab näidata tasuta kontserdil osalemisega. Kohapeal on võimalik osta Eesti Kirjandusmuuseumi väljaandeid. Kontserdil esinevad Trad. Attack!, Mari Kalkun, Sander Mölder, Vabariigi pillimees Juhan Uppin, Maarja Nuut, Zetod, jutuvestja Piret Päär, Margus Põldsepp ja Lõõtsavägilased, Cätlin Mägi, Curly Strings, Lauri Õunapuu, Johansonid ja teised.
Kontakt:
Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv: Risto Järv, risto.jarv@folklore.ee, tel 51 904 371; Janika Oras, janika.oras@folklore.ee, tel 58 116 793
Kontserdi korraldaja on Eesti Pärimusmuusika Keskus: Tarmo Noormaa, tarmo.noormaa@folk.ee, tel 50 87 759

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO