Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Mare Kõiva loeng "Maa päev – 22. aprill. Hääletu kevade vastu, maailmas ja Eestis"

Olete palutud kuulama Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna juhtivteaduri Mare Kõiva loengut Maa päevast.
22. aprillil 1970 osales üle 20 miljoni USA kodaniku esimese Maa päeva tähistamises. Tänaseks on see üks laiema levikuga ilmalikke tähtpäevi, mida peetakse 194 riigis.
Muidugi ei sünni mitte miski tühjale kohale ja Maa päeva sõnumeid võimendasid 1960. aastate protestiliikumised, Euroopa, Ameerika ja India loodusuurijate ja – filosoofide teosed. Nende sõnumid olid tähtsad ka eestlastele.
Muutusi pole palju, sest tegutsetakse ikka sama planeedi elanikena, kellest igaüks saab aidata kaasa elukeskkonna säilimisele; ka üleskutsed – liigume rohkem jalgratastega ja jala, ei liigsele keemia kasutamisele, kaitseme puhast vett ja loodust, ulatame abikäe neile, kellel on kehvemad võimalused, maailm prügivabaks – on 50 aasta jooksul püsinud.
Kas me aga mäletame, milline seos ja tähendus on Maa päeval ja puude kallistamisel? Kuhu paigutub Eestis algatatud kampaania „Teeme ära!“?
Loeng algab legendaarse loomade käitumise uurija Jane Goodalli intervjuuga (1.48! - uskuge, iga sekund on väärt kuulamist!) ja vaatleb lähemalt päeva erinevaid tähendusi ja vabal tahtel põhineva liikumise praktikaid.
https://www.kirmus.ee/sites/default/files/2020-06/maapev.mp4.
Mare Kõiva loeng valmis EKM FO inimese ja keskkonna suhete uurimissuuna raames.
Toetaja: Euroopa Regionaalarengu Fond (Eesti-uuringute Tippkeskus)

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO