Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Udmurtide surnuaiakultuurist ehk kohtumised surnute ja elavate küla vahel

Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna loengusarjas ilmus teadur Nikolai Anisimovi videoloeng surnuaedade rollist udmurtide kultuuris.
Surnuaiad, mida nimetatakse ka surnute külaks, on udmurtide kultuuris olulisel kohal. Anisimovi sõnul usuvad udmurid, et surnud jätkavad surnute külas neidsamu tegevusi, mis kuulusid nende igapäeva juurde elavate külas. „Olulisel kohal on surnuaiapühadel toimuvad surnute rituaalsed toitmised, kus surnuaial süüakse koos lahkunutega,“ selgitas Anisimov.
Veel on huvitav teada, et viimati surnud ja maetud inimest nimetavad udmurdid tema sõnul surnuaia väravavahiks. „Tema ülesanne on vahendada elavate ja surnute maailma vahel ning see pole sugugi kerge ülesanne,“ ütles Anisimov.
Nikolai Anisimov, kes kaitses mõned aastad tagasi Tartu Ülikooli juures doktoritöö „“Maailmadevaheline dialoog“ udmurtide kommunikatiivse käitumise maatritsis“", töötab alates 2017. aastast Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonnas. Tema teadlasetööd iseloomustavad tihe koostöö udmurdi uurijatega ning arvukad välitööd. Udmurdina on ta ka Eesti hõimuliikumise aktiivne osaline, tutvustades oma kultuuri siinses kultuuriruumis. Teadlase elu kõrval on Anisimov tunnustatud laulja. Alates 2012. on ta Tartu linna udmurdi rahvalaulu ansambli Jumšan Gur liige, millega on tutvustanud udmurdi laulukultuuri paljudes Eestimaa paikades.
2018. aastal pälvis Anisimov Lennart Meri Veelinnurahva rahastu stipendiumi udmurdi muusika ja laiemalt rahvakultuuri edendamise eest, sh ansambli AR-GOD tegevusega. 2019 pälvis ta Uurali rahvaste rahvusteaduste auhinna, mida jagab haridus- ja teadusministeeriumi hõimurahvaste programm.
Nikolai Anisimovi loeng on Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna loengusarjas üheksateistkümnes videoloeng. Seni on ilmunud loengud nii eesti, vene, komi, udmurdi kui ka inglise keeles. Loengute teemad katavad valdkonna koroonafolkloorist kuni soome-ugri rahvaste tavade uurimiseni.
Nikolai Anisomovi videoloeng udmurtide surnuaiakultuurist on venekeelne ja kuulatav aadressil: http://www.folklore.ee/rl/fo/loeng/Kalmistu.mp4
Loengu valmimist on toetanud EKM 8-2/20/3 ja Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute Tippkeskus).
Kõik Eesti Kirjandusmuuseumi videoloengud on leitavad aadressil: https://www.kirmus.ee/et/tegevus/videoloengud

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO