Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Prof Terry Gunnell peab Tartu Ülikoolis prof Walter Andersonile pühendatud e-loengu

Professor Terry Gunnell (Islandi ülikool) peab eesti ja võrdleva rahvaluule õppetooli asutajale professor Walter Andersonile pühendatud loengu 30. oktoobril 2020 kell 16.15, Ülikooli 16-212.
Loeng "Grimmide järellainetus: Grimmide Deutsche Sagen ja rahvuslikud rahvajutukogumikud Põhja-Euroopas"
Kui mõtleme vendade Grimmide mõjust rahvajuttude kogumisele, siis meenub esmalt nende teos Kinder- und Hausmärchen (1812-1815). Palju vähem tähelepanu on saanud Grimmide hilisem kogumik Deutsche Sagen (1816-1818), mis oli eelnevast poliitilisem. Loeng tutvustab rahvusvahelist suurprojekti “Grimmide järellainetus”, mis käsitleb Grimmide mõju Põhja-Euroopas 19. sajandil. Kinder- und Hausmärchen oli mõeldud lasteraamatuna ja just see tagas kogumikule kiire rahvusvahelise edu. Deutsche Sagen seostub tugevamalt rahvuslik-romantilise liikumisega, mis ilmneb raamatu sissejuhatusest ja tõsiasjast, et Saksa muistendite alla on koondatud ka Šveitsist, Austriast ja vaidlusalustelt Saksamaa ja Taani piirialadelt kogutud aines. Vaevalt aasta jooksul kutsus raamat esile rahvajuttude kogumise kultuurilise tsunami, mis sai loogilistel põhjustel alguse Taanis, aga ei piirdunud Põhjamaadega, vaid ulatus ka Iiri- ja Šotimaale, kus rõhk oli esialgu mitte muinasjuttude vaid muistendite kogumisel ja avaldamisel. Loengus käsitletakse neid arenguid ja vaadeldakse selle uue materjali mõju rahvusliku kirjanduse, kunsti ja muusika uute vormide tekkimisele, samuti rahvuslike ja rahvusvaheliste võrgustike kujunemisele, kuhu kuuluvad inimesed olid pühendunud rahvuste ülesehitustööle.
Terry Gunnell on Islandi Ülikooli folkloristika professor.
Vaata siit: https://www.flku.ut.ee/et/uudised/professor-terry-gunnell-peab-professor-walter-andersonile-puhendatud-e-loengu-30-oktoobril
Kõik on oodatud!
Info: eesti ja võrdleva rahvaluule osakond, Liilia Laaneman, liilia.laaneman@ut.ee
Loeng on järelvaadatav UTTV lehel.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO