Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

27. novembri teisipäevaseminar

Kirjandusmuuseumi teisipäevaste seminaride raames kõneleb Stockholmi ülikooli religiooniajaloo osakonna teadur Marja Liisa Keinänen teemal "Argipäev, paastumine ja pühitsemine. Majapidamistööd ja rituaalse aja konstrueerimine."
Ettekande eesmärgiks on näidata, kuidas naiste kodused toimetused, eriti toiduvalmistamine ja koristamine mõjutavad aja rituaalistumist mitmel viisil ning annavad samal ajal sellele ka religioosse tähenduse. Kuigi karjalaste ajaarvamine põhines kirikukalendril, mis andis edasi ka paastu ja pühade usulise sisu, konkretiseerusid ajaühikud just naiste majapidamistööde käigus ning naised olid need, kes rakendasid kirikutegelaste propageeritud ideid igapäevaellu, sobitades need kohalikku ökoloogilisse, majanduslikku ja kultuurikonteksti.
Naised mitte ainult ei kandnud ametlikke teoloogilisi ettekirjutusi kristlikku rahvatraditsiooni, vaid kujundasid ka uut tavandit, põimides vaateid ja rituaale mõlemast allikast kohalikku kultuuri. Koristamisel oli riituse funktsioon, mille abil siirduti tavalisest ajast sakraalsesse, kusjuures pühitsetud ajal oli koristamine pesemine keelatud. Samamoodi mõjutasid toit ja toiduvalmistamine otsustavalt aja struktureerimist kolmeks põhiüksuseks aastas ja nädalas: argipäevane (karjala 'arki'), paastuaegne ('pyhä') ja pühapäevane ('pyhäpäivä/-päivy').
Seminar algab Eesti Kirjandusmuuseumi saalis 27. novembril kell 12.00 ja toimub inglise keeles.
Kõik on oodatud kuulama ja arutlema.

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO