Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Näitus "Veelinnurahvad. Soome-ugri rahvaste portreed. Kohtumised ekspeditsioonidel"

Neljapäeval, 6. novembril kell 16.15 avatakse Eesti Kirjandusmuuseumi saalis näitus "Veelinnurahvad. Soome-ugri rahvaste portreed. Kohtumised ekspeditsioonidel" (näituse tutvustust vt allpool).
Näidatakse ka Lennart Mere filmi "Veelinnurahvas" (1970). Film käsitleb soome-ugri rahvaste etnograafiat, folkloori ja igapäevaelu, selle keskseks motiiviks on müütiline veelind, kes oli üheks iseloomulikuks soome-ugri kultuuri osiseks.

Alates 1978. aastast on Eesti Kunstiakadeemia üliõpilased käinud igal suvel soome-ugri keeli kõnelevate rahvaste juures välitöödel eesmärgiga tundma õppida ja dokumenteerida nende rahvaste eluolu ja rahvakunsti kõige laiemas tähenduses – arhitektuuri, interjööre, tööriistu, rõivaid, ehteid, mustreid, kaasaegset olmet ja inimesi nii fotodena kui ka etnograafiliste joonistustena.
Näituse "Veelinnurahvad" portreegalerii on kokku pandud Eesti Kunstiakadeemia ekspeditsioonidel kohatud värvikatest inimestest, oma kultuuri kandjatest. Kõik need inimesed on olnud võtmeisikuteks, ukseavajateks ja teejuhtideks oma kultuuri juurde. Nende seas on külavanemaid ja õpetajaid, jutuvestjaid, rahvalaulikuid, käsitöömeistreid, loodususu juhte ja traditsioonilise eluviisi edasikandjaid ning väheseid viimaseid oma keele kõnelejaid. Neid kõiki ühendab miski. Näitus tahabki panna vaatajat küsima ja märkama, kes on soomeugrilased ja mis on see miski, mis neid kõiki ühendab.
Lisaks on portreenäitusel oluline kultuuriline ja poliitiline raamistik. Ungari, Soome ja Eesti ühine huvi soome-ugri temaatika vastu väljendub pikaajalises teadus- ja kultuurialases koostöös. 2007. aastal tähistati selle näitusega Ungari Kultuurikeskuses Moskvas Eesti-Ungari ja Eesti-Soome kultuurilepete sõlmimise 70. aastapäeva ning Fenno-Ugria Asutuse 80. aastapäeva. Euroopa Parlamendis Brüsselis rõhutati näituse ja seminariga Euroopa Liidu toetust Venemaa põlisrahvaste demokratiseerimisprotsessidele. Tänavune 2008. aasta on kuulutatud Euroopa kultuuridevahelise dialoogi aastaks, mille loosung "Erinevad üheskoos" tuletab meelde, et erinevaid kultuure tuleb märgata ega tohi üksteisest eraldada, nad peavad saama koos elada ja hingata.
Näitust on seni eksponeeritud Tallinnas, Moskvas, Brüsselis, Tomskis ja Riias.
Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis eksponeeritakse näitust koostöös Akadeemilise Rahvaluule Seltsiga.
Info: Akadeemiline Rahvaluule Selts ja Marika Alver, EKA SU programmi projektijuht, marika.alver@artun.ee, tel. 55529199

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO