Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Näitus "Setomaa tsässonad ja kirikud 17.-21. sajandil" Eesti Kirjandusmuuseumis

Kolmapäeval, 15. septembril avatakse Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis kell 14.00 näitus "Setomaa tsässonad ja kirikud 17.-21. sajandil".
Fotonäitusel on eksponeeritud üle 70 arhitektuurifotograaf Arne Maasiku pildistatud foto kõigist Setomaa Eesti poolel asuvast 23 tsässonast (setode õigeusu kabelist) ja 6 õigeusu kirikust. Fotode juurde käivad Eesti Kunstiakadeemia õppejõu Jaanus Plaadi tekstid kõigi Setomaal praeguse Eesti Vabariigi piires asuvate õigeusu kirikute ja tsässonate ning setode usuelu kohta, alustades Mandri-Eesti vanimast säilunud puidust sakraalehitisest Mikitamäe Tuumapühäpäävä tsässonast (dendrodateeringu järgi ehitatud arvatavasti 1694. aastal) ja lõpetades veel Jossif Stalini eluajal religioonivaenulikku nõukogude võimu trotsides ehitatud Obinitsa ja Meeksi (Miikse) õigeusu kirikutega (ehitatud 1951-1953).
Näitus on osa Eesti Kunstiakadeemia rahvakunsti ja kultuuriantropoloogia õppetooli teadus- ja fotoprojektist "Õigeusu kirikud ja kabelid Eestis". Projekti väljundiks on õigeusu sakraalehitiste tutvustamine internetis, fotonäitused ja teaduslikult kommenteeritud, kaheosaline fotoalbum "Õigeusu kirikud ja kabelid Eestis" eesti-, vene- ja inglise keeles (ilmub 2011. aastal). Projekti materjal (intervjuud, video, fotod) on kogutud 2007-2010 toimunud välitööde käigus, jäädvustatud on peaaegu kõik teadaolevad õigeusu kirikud või nende varemed, kabelid (sh seto tsässonad) ja kloostrid nii Eestis kui ka Petserimaa Vene poolel, samuti kõik vanausuliste palvemajad Eestis.
Näitus keskendub seto õigeusklike usuelule ja eeskätt nende sakraalehitistele.
Autorid: Arne Maasik, Jaanus Plaat
Kujundaja: Martin Siplane
Näitusetekstide vene- ja ingliskeelsed tõlked on teinud tõlkebüroo Avatar, näituse valmimisele aitasid kaasa Jane Kalajärv, Tanel Tsirgu, Maria Jürisson, Leida Lepik, Ahto Raudoja.
Näituse valmimist toetasid Eesti Teadusfond, Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstiakadeemia.
Lisateave: Jaanus Plaat, jaanus.plaat@gmail.com

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO