Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Eesti Akadeemilises Usundiloo Seltsis kõneldakse nevaari budismist Nepaalis

Eesti Akadeemilise Usundiloo Seltsi loengusari "Religioonid ja ühiskonnad II" jätkub neljapäeval, 14. aprillil kell 16.15 loenguga "Nevaari budism: sanskritikeelne vadžrajaana traditsioon Kathmandu orus". Kõneleb Tartu Ülikooli teoreetilise füüsika vanemteadur Laur Järv.
Nevaarid on Nepaali Kathmandu oru põlisrahvas, kelle budistlik pärimus ulatub tagasi esimestesse sajanditesse peale Buddhat. Umbes 13. sajandist peale, seega ligikaudu samal perioodil, mil budism Indias hääbus, omandas nevaari budism järjest domineerivama hinduismi surve all mitmed iseäralikud jooned: võeti omaks kastisüsteem ning munkadest said abieluinimesed, kes elavad koos perekonnaga kloostrites, usuelu keskmes on vadžrajaana (tantristlikud) pühitsused ja rituaalid.
Ettekanne visandab põgusalt nevaari budismi ajaloolise ja sotsiaalse tausta, vaeb põhjuseid, miks tsölibaadis munkluse traditsioon kadus, kirjeldab, millised on tähtsamad tekstid ja õpetused, kuidas näeb välja tüüpiline klooster ning elu selles ja selle ümber, millised rituaalid saadavad "munkade" kasti kuuluvate vadžraatšaarya ja akjaabhikšu eluetappe, ning osundab mõnedele seostele tiibeti budismiga.
Juttu illustreerivad Kathmandu ümbruses, Patanis, Bhaktapuris ja Kirtipuris tehtud fotod ning paar pala nevaari muusikat.
Loeng toimub TÜ peahoones (Ülikooli 18) auditooriumis 139.
Lisainfo: Madis Arukask, EAUS-i president, madis.arukask@ut.ee, www.eaus.ee

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO