28.09.2023 kõnekoosolek
Head ARSi liikmed, sõbrad ja kolleegid!
28. septembril kell 16.15 toimub Eesti Kirjandusmuuseumi saalis Akadeemilise Rahvaluule Seltsi liikumisaastale pühendatud kõnekoosolek
Ettekannetega astuvad üles rahvatantsu-uurijad Sille Kapper-Tiisler ja Getter Lauk.
Sille Kapper-Tiisler Pärimustants lavale – miks ja kuidas?
Ettekandes võtaksin fookusesse küsimused, millega loovuurimuslik pärimustantsu analüüsi ja õppimise protsess kohtub selles etapis, kus hakatakse keskenduma väljundile. Tehes valikuid ja fikseerides kokkuleppeid selleks, et mõnd ideed kogukonnavälise publiku jaoks rõhutada, eemaldume vabalt voolavast improvisatsioonist ehk kaotame eheduses. Küllap see on üldjoontes paratamatu lõiv tantsu funktsiooni muutuse eest, ent ühtlasi kutsub just see tõsiasi lähenema liikumisele nüansirikkamalt. Võibolla väärib täiendavat ühist arutelu ka kas-küsimus, mille hetkel olen enda jaoks küll positiivselt ära vastanud põhjendusega, et pärimustants kui liikumiskeel (kunstiline väljendusvahend) pakub täiendavaid vahendeid igas inimühiskonnas ajast aega üles kerkivate probleemide käsitlemiseks. Plaan on kõnelda peamiselt ühe töösoleva lavastusprotsessi põhjal, tuues ehk abistavaid videonäiteid varasemast.
Getter Lauk Soostereotüübid eesti rahvatantsus
Lavarahvatants ning tantsupidude traditsioon on eestlaste seas armastatud ja hoitud. Nii nagu ühiskond meie ümber, on aastate jooksul muutunud ka tantsupidude roll, populaarsus ja sisu. Kui palju on tantsupidude pika ajaloo jooksul muutunud tantsude sisu ja sõnum, jutustatav lugu? Millisena kujutame rahvatantsuga tegelevaid inimesi, eelkõige noori? Kas ja kui palju tänapäevaseid väärtusi ja tõekspidamisi meie tantsust leiab? Ettekanne uurib, kuidas ja millised soostereotüübid ja -normid on rahvatantsus kajastunud ning kui sageli kohtab neid tänapäevastel tantsupidudel.
Kõik on oodatud!