Killud koolipärimuses 2007
Anneli Baran, Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond
Ettekandes käsitlen lähemalt koolipärimuse kogumisvõistluse raames laekunud ainest, mida võiks üldnimetuse fraseoloogia alla kokku võtta. Nimelt paluti teema all Naljad kirjutada kilde, vaimukaid ja naljakaid ütlemisi, reklaamidest üle võetud lauseid, vanasõnaparoodiaid.
Viimane taoline kogumisaktsioon toimus täpselt 15 aastat tagasi, selle ajaga on aga Eestis teatavasti väga palju muutunud ning loomulikult kajastuvad järsud ühiskondlikud muutused ka keeles ja kultuuris. Peale on kasvanud uus põlvkond ning selge on seegi, et tänapäeva noorte meelelaadi ja keelekasutust on tugevalt mõjutanud massisuhtlusvahendid, iseäranis internet. Sellest annavad tunnistust (mh ingliskeelsed) väljendid, mille peamiste kasutuskohtadena märgitakse interaktiivseid reaalajas toimivaid suhtlemiskeskkondi (MSN Messenger, Skype’i sõnumside), suhtlusportaale ehk nn sotsiaalseid võrgustikke (rate.ee, orkut.com, feim.ee) – teisisõnu kirjalikku eneseväljendust nõudvaid keskkondi. Ka väljendite päritoluallikatena mainitakse televisiooni kõrval just internetti, sagedastel juhtudel näiteks üksnes netikeskkonnas (nt youtube.com) levitatavaid videoid/videoklippe.
Teisalt on kildude näol sageli tegemist kitsama ringi pärimusega, nn inside-naljadega, mida ei soovita teistega jagada; asjaolu, mis tuuakse mittekirjapanemise ettekäändena. Seda, mida usaldati kirja panna, ei olnud aga kokkuvõttes sugugi vähe, mistõttu on võimalik välja tuua iseloomulikku tänapäeva koolinoorte kujundlikus keelekasutuses.