Tõnno Jonuks
5.9. septembril 2002. aastal toimus Lääne-Islandil, Borgarnesis konverents pealkirja Sagas and Societies all. Konverentsi suursponsoriks oli EU Culture 2000 fond.
Organiseerijad. Konverents organiseeriti Borgarnesi linnavalitsuse, Borgarnesi kultuurikeskuse, Reykajvíki Akadeemia, Snorri Sturlussoni nimelise uurimiskeskuse, Tübingeni Ülikooli skandinavistika osakonna ning Eesti Kirjandusmuuseumi poolt. Projekti juht oli Ólína Þórvarðardóttir.
Konverents oli küll pühendatud eelkõige islandi saagadele kuid hõlmas ka laiemaid probleeme alates Islandi arheoloogiast ja lõpetadaes saagade ning Islandi kultuuri kajastamisega 19. ja 20. sajandini välja. Konverentsi materjalid on kättesaadavad projekti koduleheküljel, aadressil www.borgarnes.is/sagas, kus lisaks ettekannete teesidele on avatud ka foorum, kus kõik on oodatud avaldama arvamusi ja kommentaare ettekannete kohta.
Miks Borgarnesis. Borgarnesi linn on küllaltki väike ning esmapilgul silmapaistmatu, samas on seal lähikonnas toimunud mitmete suurte saagade tegevus. Borgarnesi lähedal on sündinud ja elanud Islandi üks kuulsamaid skalde Egill Skallagrimsson, nii sel toimus ka põhiosa Egillsi saaga tegvusest, samuti toimus osaliselt sealkandis ka eesti keelde tõlgitud Grettiri saaga tegevus. Lisaks on Borgarnesi ümbruses toimunud veel mitmete väiksemate saagade sündmused. Borgarnesist vaid mõnekümne kilomeetri kaugusel asub Reykholt, kus mõnda aega elas vast tuntuim islandlane, mitmete saagade autoriks peetud, Snorri Sturlusson. Nii oligi Borgarnes vast üks loomulikumaid kohti üldse sellise konverentsi pidamiseks.
Ettekanded. Uurivaid ettekandeid oli palju ja need katsid teemasid seinast-seina. See oli ka vast konverentsi ainus külg, mis jättis soovida, sest teemad muutusid liiga laialivalguvaks. Eestit esindasid konverentsil TÜ skandinavistika doktorant Kristel Zilmer, ettekandega keskaja maailmapildist ning TÜ Ususteaduskonna professor Tarmo Kulmar ettekandega Rein Sepast. Mõlema eesti uurija sõitu toetas Eesti Kultuurkapital.
Lisaks uurivatele ettekannetele tutvustati konverentsil ka mitmeid projekte. Eraldi äramärkimist väärikas valmiv internetiprojekt Handritin Heima, kus tutvustatakse Islandi keskaegseid käsikirju. Tõsised ja huvitavad on aga ka teised sarnased projektid.
Konverentsi artkilid ilmuvad nii internetipublikatsioonina, Tübingeni Ülikooli all, kui trükitud raamatuna. Mõlema ettevalmistamine käib ning plaanis on avaldada mõlemad 2003. aasta jooksul.