Piret Voolaid Eesti Kirjandusmuuseum Vanemuise 42, 51003 Tartu Telefon: 7377 742, 5648 0734 E-post: piret@folklore.ee
Olen Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna teadur, kelle viimaste aastate üheks uurimishuviks on muuhulgas spordiga seotud folkloor. Minu sel teemal ilmunud sissejuhatavat artiklit Jaanuar, veerpalu, märts, aprill, mae ... Pilk spordimaailma läbi folklooriprisma (Mäetagused 21, Tartu : Eesti Kirjandusmuuseum, 2003, lk 193-221) võib lugeda Internetist: http://www.folklore.ee/tagused/nr21/spordifolkloor.pdf.
Käesoleva küsitluse eesmärk on koguda tänapäeval suurimat meediahuvi äratava ala - spordi - folkloori. Lihtsamalt öeldes on eesmärk koguda spordifolkloori, mille kõige aktiivsem rühm on spordifännid, kes koondununa ametlikult registreeritud mittetulundusühingutesse, fänniklubidesse, on viimastel aastatel Eesti spordimaastikul oluliseks saanud. Alljärgneva küsimustiku põhjal laekuvate vastuste põhjal püütakse selgitada välja, milline on fänniliikumise ja fännipärimuse koht ühiskondlikus kultuuripildis tervikuna.
Spordil on tänapäeva inimese elus oluline osa, mistõttu spordimaailm ja sporditeema on esindatud kõigis klassikalistes folklooriliikides (lauludes, vanasõnades/kõnekäändudes, juttudes, mõistatustes, kombestikus jne) ja lisaks on tekkinud arvukalt uusigi. Ja vastupidi, sportlastel, treeneritel ja spordihuvilistel on oma spetsiifiline rühmafolkloor. See on tinglikult spordi vaimne, emotsionaalne, kultuuriline realisatsioon, mis alles ootab lähemat uurimist.
Vastata võib vabas vormis, s.t kirjutada üles kõik nii, nagu meelde tuleb. Kena on, kui Teil endal meenub veel midagi, mida allpool ei ole osatud küsida, ning kirjutate valitud teemal võimalikult detailselt. Küsimustele, millele Te ei soovi vastata, võite jätta vastamata. Lisage võimaluse korral fotosid, audio- ja videolindistusi spordivõistlustelt, Teie fänniklubi ühisüritustest jm).
Küsitluslehed võite täita siinsamas Internetis http://www.folklore.ee/rl/fo/valitoo/kystl4.php, kuid võite need kirjutada ka koolivihikusse või A4-formaadis paberile, jättes lehe vasakust äärest 3 cm köitmise tarvis vabaks. Materjali võib edastada ka e-postiga, arvutikettal, lindistustena, videona (saadame tühja lindi või koopia vastu).
Vastused säilitatakse Eesti Rahvaluule Arhiivis (asukohaga Eesti Kirjandusmuuseumis Tartus) ja neid kasutatakse uurimistööks. Soovi korral võite jääda anonüümseks, kuid lisage siiski õige vanus, sugu ja elukoht ja kontaktaadress. Vastused saatke aadressil: Piret Voolaid, EKM FO, Vanemuise 42, 51003 Tartu. Telefon: 7377 742, 5648 0734 E-post: piret@folklore.ee
Vastamine sellele küsitluskavale nõuab üksjagu aega, seetõttu on põhjalikumate vastuste eest Kirjandusmuuseumi poolt välja pandud auhinnad.