Eesti rahvalikuma popmuusika huvilistele ei vaja küllap tutvustamist ansambli "Untsakad" lugu "Viljandi paadimees" - tuntud rahvaliku laulu uuendatud versioon, mis eriti vanema põlvkonna kuulajates üksjagu vastakaid tundeid on tekitanud. Lugu oli 1996. aastal sees eesti raadioedetabelites ja telesaates "7 vaprat" ning seda on võimalik kuulata ka "Untsakate" samal aastal ilmunud duubel CD-plaadilt "Päälinna laiv Von Krahlis". Hetkel võite aga tutvuda "Viljandi paadimehe" uue versiooniga, laulduna-mängituna selle looja Üllar Meriste poolt 1996. aasta lõpus.
Mõne sõnaga autorist ja loo saamisest. Üllar Meriste õppis toonases Viljandi Kultuurikoolis üheaegselt Margus Põldsepaga, hilisema "Untsakate" asutajaga. "Viljandi paadimehe" lõi ta ümber oma õpingute viimasel aastal - 1989. Enda väitel tundunud "Paadimehe" vanem kuju talle liiga vanamoeline ning rockisõbrana teinudki ta loo vastavalt ümber. Lugu muutus populaarseks kogu koolis ning autori Viljandist lahkudes pärast kooli lõpetamist lauldi seda seal endiselt edasi - ühikakoridorides ja olengutel, algupäraselt kitarri saatel.
Rahvaliku popmuusika hoogustudes suurenes ka professionaalsete esitajate huvi "Viljandi paadimehe" vastu. 1994. aasta lõpul soovis seda "endale saada" ansambel "Ummamuudu", ka "Untsakad" käisid peale ning olid valmis laskma autoril endal lugu stuudios sisse laulda. Jutud jäid juttudeks kuni Margus Põldsepp 1995. aasta lõpul loo saatuse karmikäeliselt paika pani.
Üllar Meriste hinnangul on "Untsakate" arranzheering igati meeldiv ja algkujust mitte väga kaugele minev. Küsitavam "Untsakate" tõlgenduses on vaid regilaulu imiteeriv sissejuhatav osa trummimüdina saatel, kuid ilmselt pole see loo headust eriti kahandanud.
Kuid kuulake nüüd algset ilu.
Sõnad A. Vinters
Viis Üllar Meriste
Tuntud läti rahvaviisi ainetel
Noodid Janika Oras
Laulab Üllar Meriste
Lindistus dets. 1996.