Halles Max Plancki Instituudis peeti 2004. aasta novembris rahvusvaheline juriidilise antropoloogia konverents


See on lihtteksti versioon, vaata siit .pdf faili


Saksamaal Halles Max Plancki Sotsiaalantropoloogia Instituudis (MPI) peeti 26._27. novembril 2004 juriidilise antropoloogia konverents Kord ja korratus (Order and Disorder).

Juriidiline antropoloogia (legal anthropology) on antropoloogia haru, mis on nn peavoolust suhteliselt kõrvale jäänud. Ehkki paari viimase aasta jooksul räägitakse sellest palju, ulatub juriidiline antropoloogia tegelikult tagasi 1950. aastatesse. Seekordne konverents, mille korraldasid MPI juriidilise antropoloogia osakonna teadurid Fernanda Pirie, Keebet von Benda-Beckman ja Franz von Benda-Beckman, oli keskendunud mõistete `kord' ja `korratus' (order and disorder) analüüsimisele nii teoreetilises perspektiivis kui ka erinevate situatsioonikäsitluste näitel. Viimane osa oli juriidilise antropoloogia seisukohast novaatorlik, sest ettekandjateks olid ka juriidilisest antropoloogiast kaugel olevad uurijad, kes üritasid oma materjali panna juriidilise antropoloogia teoreetilistesse raamidesse.

Teoreetilise osa juhatasid sisse distsipliini rajajad Simon Roberts, Peter Just, Johnatan Spencer ning Keebet ja Franz von Benda-Beckman. Nad juurdlesid oma ettekannetes korra mõiste suhtelisuse üle erinevates taustsüsteemides, nagu korra mõiste teaduslikus analüüsis (S. Roberts), kuid ka seaduse ja rituaalide (P. Just) ning poliitika (J. Spencer) seotus korraga. Empiirilist materjali pakkusid Aimar Ventsel (Siber), Bertram Turner (Maroko), Tilo Grätz (Lääne-Aafrika) ja Fernanda Pirie (Tiibet), demonstreerides just seda, et pole olemas ühtset, nn inimlikku arusaama kuriteost, vägivallast, aust ja uhkusest.

Geograafiliselt lai uurimispõld oli tervitatav kahel põhjusel: see annab parema pinnase võrdluseks ja diskussiooniks ning laiendab ka distsipliini ennast. Nimelt on senised juriidilise antropoloogia uurimused koondunud valdavalt Põhja-Aafrika ja Lõuna-Aasia rahvaste kogemuse vaatlustele.

Minule oli konverents huvitav kogemus ja uute ideede allikas, kuidas siduda oma sotsiaalantropoloogilisse uurimusse enam juriidilise antropoloogia diskursust.

Konverentsi materjalidest ilmumas kogumik.

Aimar Ventsel