Eesti Kunstiakadeemia 27. soome-ugri uurimisreis Setumaale


See on lihtteksti versioon, vaata siit .pdf faili


2004. aasta juulikuus töötas Eesti Kunstiakadeemia (EKA) kümneliikmeline tudengirühm Setumaal - Eesti ja Vene Föderatsiooni aladel eesmärgiga leida ja jäädvustada rahvakunsti seisukohalt huvipakkuvat materjali etnograafiliste jooniste ja fotodena. Töötati nii riiklikes kui ka eramuuseumides (Radaja), kuid peamiselt põliste külaelanike juures. Välitöödelt toodi kaasa üle 250 etnograafilise joonistuse-mõõdistuse ja üle 2500 fotokaadri inimestest, igapäevaelust ja olmest, ümbruskonna loodusest, arhitektuurist ja esemetest, samuti vanade fotode skaneeringuid. Emotsionaalselt teravat võrdlust pakkus Setumaa, kui ajalooliselt ja kultuuriliselt ühtse piirkonna, kultuuriprotsesside jälgimine mõlemal pool Eesti ja Vene Föderatsiooni vahelist kontrolljoont.

Setumaale iseloomulikku eriti peent ja arenenud naiskäsitööd - traditsioonilisi rõivaesemeid, vöid, pühaserätte, linikuid - on paljudes peredes tänapäevani alal hoitud. Välitööde käigus küsitleti vanema põlve meistreid, kes teadsid pajatada esemete saamisloost, kirjadest, värvidest ja nendega seotud kommetest. Samavõrd pakkus huvi Setu aladele iseloomulik taluarhitektuur, elamusisustus ja kodukujundus.

Töötati Saatse Seto Muuseumis ja ümbruskonnas - Saabolda, Tsütski, Perdagu, Kundruse, Samarina jt külades. Pihkva oblastis peatuti pikemalt Irboskas, kus tutvuti Pihkva Ajaloo- ja Arheoloogiamuuseumi hallatava Setu talumuuseumiga Radaja (Sigova) külas. Samas paikneb ka setu rahvakunsti erakollektsioon, mille hoiutingimused ja saatus tekitavad muret. Petserimaale jäänud eakaid setu peresid külastati Kaatsova, Lõkova, Ugarova, Pankjavitsa, Poroslova, Keera, Sapja, Kossolka, Saltanuva, Metkavitsa, Pööni, Ungavitsa, Podlesja, Truba, Podkorja, Raakva, Trõnnõ, Sokolova jt külades.

Setumaa välitööde etnograafiliste joonistuste ja fotode näitust "Seto' täämbä" on eksponeeritud hõimupäevade ajal Akadeemilises Raamatukogus, Viljandi Linnagaleriis koos Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö eriala vastavateemaliste töödega ja Eesti Kunstiakadeemia galeriis seoses ettekandepäevaga.

6. aprillil 2005 esinesid välitöödel osalenud üliõpilased temaatiliste lühiuurimustega Eesti Kunstiakadeemias korraldatud ettekandepäeval. Ettekannetes käsitleti traditsiooniliste setu rahvakunstialade, nagu rõivastus, sisustustekstiilid ja ehted, kõrval kodukujundust, ehituskunsti ja linakasvatust. Pikemalt peatuti Setumaaga seotud kunstnike loomingul ja nüüdisaegsel kunstialasel tegevusel. Eraldi käsitlemist leidis vanade fotodega seotud teema.

Ettekannete päeval esitles EKA soome-ugri uurimisreiside juht Kadri Viires Setumaa välitööde kogumikku, kuhu on koondatud valik välitöödel tehtud etnograafilisi joonistusi, vanade fotode skaneeringuid ja ettekannete tekstid.

Kadri Viires