Meil tuntakse kapsavarga-mängu

Pealkiri

Meil tuntakse kapsavarga-mängu

Tekst

Kõik teised mängijad istuvad maas, ainult kaks mängijat on teistest eemal. Üks on „peremees“ ja teine on „varas“. Kapsaaed on lukus. Varas tuleb sealt kapsaaiast mööda ja viskab midagi asja aeda. Ja tuleb siis peremehe käest võtit küsima. Kui peremees on andud võtme, läheb varas aeda, võtab oma asja kätte ja hakkab kapsaid katsuma – kas on kõva või on mäda kapsas. Kes on kõvad kapsad, need varas viib endale, aga ta ei vii korraga kõvasid kapsaid ära, vaid käib mitu korda viimas. Ja mis kõige mädam kapsas on, seda varas ei vii ära, vaid jätab sinna.
Peremees käib iga kord vaatamas aias, kui varas on käinud. Ja kui kõik kapsad on varastatud, siis läheb peremees varga juurde ja hakkab kapsaid küsima. Viimaks varas ütleb peremehele: „Lähme aeda vaatama, kas kapsad on järel.“ Kui nad on vaatamas, ütleb varas äkki peremehele: „Vaata, kes lendab siin üleval!“ Ja kui peremees vaatab, selle aja sees viib varas mädand kapsa ka ära. Siis lähevad uuesti varga juurde, jälle hakkavad seal vaidlema. Kord küsib peremees vargalt: „Mis supp teil keeb?“ Siis varas vastab: „Kapsasupp.“ Siis hakkavad jälle jänklema. Kuni viimaks ütleb peremees vargale: „Lähme vähe kapsastest eemale.“ Nad panevad siis teineteisele nimed. Näiteks: kes naeravad, need kapsad on peremehe omad, aga kes tõsised, need on varga kapsad. Siis lähevad kapsaste juurde ja hakkavad kaaluma. Peremees ja varas hakkavad kaaluma. Kes kaalumisel naeravad, need on peremehe kapsad, aga kes kaalumisel on tõsised, need on varga kapsad. Ja mäng on otsas.

Täisviide

ERA II 91, 102/4 (5) < Jõelähtme khk. ja v., Ihasalu k., Prii t. – Leonoore Vaher, Neeme algkooli õpilane, s. 1921 (1935)

Maakond

Kihelkond

Jõelähtme