Eesti Rahvaluule

Avaleht | Kontakt | KKK | Otsing | Folklore.ee-st | English | Deutsch

Uudiste arhiiv

Antropoloogilistele filmidele keskenduv konverents "Traditsiooniline kultuur kaameraläätses" 2

Eesti Kirjandusmuuseumi ja Udmurdi uurimiskeskuste folkloristid ning antropoloogid kutsuvad osa võtma rahvusvahelisest veebinarist "Traditsiooniline kultuur kaameraläätses" 21. septembril kell 9-15 TEAMSi keskkonnas.
Veebinaril arutletakse visuaalse jäädvustamise ja traditsiooniliste rituaalide näitamise problemaatika üle udmurdi, eesti, seto ja neenetsi kultuuri kontekstis. Žanrilt erinevate filmide ja klippide näitel püütakse probleemi vaadelda nii seest- kui väljastpoolt. Veebinaril osalejate filmimise ja vaatlemise kogemus avab ja selgitab kultuurikonteksti nüansse, aitab leida vastuseid vastuolulistele küsimustele ja/või tuvastada uusi, selgitada pärimuskultuuri seisu, määrata visuaalse salvestamise piire ja ressursse.
9.00 avavad konverentsi Piret Voolaid, EKMi direktor ja Ljudmila Bekhtereva, Udmurdi Uurimiskeskuse sotsiaal- ja humanitaarsuundade direktori asetäitja
09.30 – 12:00 Mark Soosaar (Pärnu) “Kihnu naine” (1974) 48:33 min.
Kihnu on väike saar Riia lahes. Põllulapid, männitukad, kadakased karjamaad - 16 ruutkilomeetrit, 700-800 elanikku. See on ainus paik Eestis, kus naised käivad ringi rahvariietes ja kõlavad rahvalaulud. Peredes kasvab palju lapsi ja nagu kihnlased ütlevad - armastuseta sellel tuulisel ja vaesel maalapil elada ei saa.
Elu sunnib neid naisi paadiga merele minema, kõikvõimalikke töid tegema,alati saatjaks laul ja armastus ilu vastu.
Aado Lintrop (Eesti Kirjandusmuuseum) “Maarjapäev Petseris” (2018) 44:26 min.
Sündmus on jäädvustatud nii, nagu seda püha (Jumalaema uinumise püha) on viimastel aastatel näinud üle kontrolljoone käinud setod. Olulised momendid on lilledest tee tegemine kloostris püha eelõhtul, ikooni viimine Jumalaema Uinumise kiriku eest Mihhaili kirikusse, järgmisel päeval aga ristikäik koos Jumalaema uinumise ikooniga ümber Petseri kloostri. Pärast seda on aastaid toimunud seto festival “Perride kokkotulõk” (Семейные встречи) Radaja külas. Filmi lõpetavad kaadrid Kulje kirikust ning surnuaiast ja Jatsmani kooli asupaigast. Eraldi tuleb märkida seto delegatsiooni kohtumist uue kloostriülema Tihhoniga (Georgi Ševkunoviga) 27. augustil.
13:00-14:30 Eva Toulouze, Liivo Niglas (Pariis – Tartu, INALCO – TÜ) “Jumala tegemine Pariisis” (2013) 24:00 min.
Juri Vella (1948-2013), metsaneenetsi põhjapõdrakasvataja, luuletaja ja aktivist käis Pariisis mõned kuud enne surma. Ta käis Jumalaema kirikus ja unenäos sai käsu sinna tagasi minna. Ta ostis sealt naisele ikooni ja otsustas teha rituaali, et ikoon muutuks jumalaks. Film jälgib Vella külaskäiku Jumalaema kirikusse ja sellele järgnevat rituaali, millesse kaasab aktiivselt filmitegija Liivo Niglas.
Eva Toulouze, Liivo Niglas (Pariis – Tartu, INALCO – TÜ) “Элен вӧсь” (Kaama-taguste udmurtide ühispalvus) (2013) 46:00 min.
Permi krais Kueda piirkonna Kirga külas filmitud antropoloogiline film kaamataguste udmurtide ühest ühispalvusest. Palvus taastati 2008. aastal ja see ühendab tänapäeval kõiki kaamataguste udmurtide traditsioone.
14:45-15:00 Anastasia Šumilova (Iževsk, videokool “Tamga”; “PUS” Udmurdi klipikujunduse labor).
“Ныл келян гур» (Tüdruku ärasaatmise laul) 4:20 min.
“Post-dukes – куно пумитан” (Post-dukes – külaliste vastuvõtmine) 3:18 min.
“Традиционный женский костюмный комплекс центральных удмуртов | Айшон Куара” (Kesk-udmurtide traditsiooniline naiste kostüümikompleks | Aišon Kuara) Udmurdi kostüümi labor Aišon) 2:15 min.
“Азвесям – Пукро гур” (“Azvesjam – Sügisese sanditamise laul”) 3:08 min.
Videoklipid “TAMGA” udmurdi videokoolist (2021) ja “PUS” Udmurdi klipikujunduse laborist (2022, 2023).
Link veebinarile avaneb enne sündmust.
Korraldajate kontaktid: mare@folklore.ee
nikolai.anisimov@folklore.ee

Valid XHTML 1.0! Valid CSS! Powered by FreeBSD PostgreSQL Powered Eesti Kultuurkapital

Copyright © 2004-2005 EKM FO