Tekstid (1 tulemus)

Lord Sebastian, Sepsu
(Koer)
Üldinfo
Id:
6194
Arhiiviviide:
ERM KV 1113, 25.2
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Siiani on olnud vaid koer (dalmaatslane), kes on meil aastast ’98.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti lapse soovil, kaalutleti pikalt. Ta on väga hea sõber, kuid nõuab ka palju tegevust.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koera leidsime kuulutuse kaudu ning hind oli piisav, et seda rõõmu endale lubada.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lord Sebastian on pärisnimi aga kutsume Sepsuks. Sepsu tundus lihtsalt kõige parem.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakiriad vms)?
Loomaklubidest, tuttavatelt, raamatutest jne.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meile oli oluline see, et koer oleks suur, kuid tõupuhtus ei ole oluline. Dalmaatslane sai valitud lihtsalt juhuslikult, suur koer ikkagi.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Oleme käinud, kuid aastaid tagasi. Enne näituseid oli raske treenimine, et üldse kuhugi jõuda. See on hea võimalus hea treeningu eest ka tunnustust saada.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Üldiselt tegeleb temaga poeg. Hommikul, kui ärkab, annab kõigepealt talle süüa, siis käib väljas ning alles siis läheb kooli. Kooli ajal käib isa koeraga väljas, peale kooli aga jällegi poeg. Õhtuti tehakse pikemaid jalutuskäike ja mängitakse (joostakse) jms. Koer nõuab ka palju mängimist toas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalseid toite, sest seal on kõik ained, mis loomale vajalikud, olemas.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti poole oleme pöördunud, kui koer on mõne terava asja otsa astunud ning käpp on katki. Kuid tõsisemaid probleeme ei ole ette tulnud. Vaktsineerimine on vajalik, sest meie koer hulgub tihti.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Siiani ei ole näinud selleks vajadust. Kuid mõnedele loomaomanikele on see kindlasti vajalik. Eriti emaste loomade omanikele. Minu koer on isane.
12. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koer magab voodis. Ning liigub, kus ise tahab.
13. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Päris pikki reise ei ole ette võtnud, kuid tavaliselt valvab seni mõni tuttav koera.
14. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
6. märtsil on koera sünnipäev. Tähistame küll. Käime koos lõbutsemas ja ostame tavapärasemast rohkem kas närimisasju või uusi mänguasju.
15. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole ostnud ega õmmelnud riideid. Koeral on palju mänguasju (piiksuvad ja kummist).
16. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma ei usu, et on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda.
17. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei erinegi eriti.
18. Milliseid "kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei olegi eriti midagi õpetanud. Koeral on suhteliselt vaba voli ning seetõttu on ta ka veidi ulakas.
19. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koerale meeldib laualt toitu näpata. Ning sellest pole me jagu veel saanud.
20. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Istu! Lama! Küsi! jne. Õpetamine käis noorelt ning maiustuse eest. Algul pidasime dressuuri väga vajalikuks, kuid kiires elutempos ei jäänud enam nii palju aega.
21. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägime temaga palju ning ta mõistab ka.
22. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vaiab looma?
Me kõik tegeleme temaga võrdselt.
23. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Jah, oleme küll.
24. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole. Igasuguseid loomi pidada oleks huvitav kogemus.
25. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Igal inimesel on omad huvid ning koduloomad võetakse vastavalt sellele. Olulist rolli mängib ka maksmis- ning pidamisvõimalused.
26. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste ..lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Koduloom on rohkem selline, kes aitab ka tööd teha vms, aga lemmikloom on selline, kelle eest hoolitsetakse rohkem ja midagi eriti teha ei kästa.
27. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed vajavad seltsilist. Eriti üksikud inimesed. Ning samuti, et igavust peletada. Lemmikloomad on sõbra eest.