Tekstid (1 tulemus)

Nimetamata
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6197
Arhiiviviide:
ERM KV 1113, 27.1
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Koer viimased 9 aastat ja kalad 3 aastat.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Hulkuv 3-kuune koerakutsikas tuli hoovi peale, lapsed tahtsid endale. Algul jäi prooviajaga, et äkki peremees ilmub välja, aga hiljem oleks juba kahju olnud ära anda. Pooltargumendid - ta ju tuli ise ja lapsed lubasid jalutada. Kalu tahtsin juba lapsena - ühel päeval läksin lihtsalt loomapoodi ja ostsin kogu varustuse ning hiljem kalad.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Vt eelmist vastust.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimi tuli kuidagi looma enese tegevusest või olekust, kalad on nimetud.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Koerapidamist õpetas lapsehoidja, kel oli 2 koera, ja loomaarst.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei. Oluline, et oleks sobivus, klapp.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei. Ei suhtu, üks enesenäitamise viis.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Hommikune ja õhtune jalutus jäi kohe alguses tütre hooleks. Toitmine, ravimite andmine, pesemine, vaktsineerimas käimine on minu töö.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Spetsiaalne toit on kogu aeg igaks juhuks olemas, aga põhiliselt sööb koer seda, mis pere toidulaualt üle jääb, pluss kondid ja muud säärased jäägid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Tagajäseme reuma ja vaktsineerimise pärast. Ise ei oska eriti midagi lahendada. Vaktsineerimine on kindlasti vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei anna tablette, kannatame lihtsalt ära.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Pole veel otsustanud, kas paaritada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Pesa on tütre voodi all, kuid magab ka köögis toolil või suure toa vaibal. Vahel lubame teda sülle ja diivani peale enda kõrvale, kui seal ise istume. Voodisse hüppamine on keelatud.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Harilikult ei võta kaasa, kui, siis ainult maale ja vanaema poole.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Toome kutsule tema sünnipäeval mingit maiust.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Kutsikana olid mõned vanast sokist tehtud mänguasjad, mida tuuseldada. Pesemiseks on koerašampoon.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Sõltub, milleks loom on võetud ja kuivõrd hõivatud on inimene oma igapäevaeluga, kas tal on pere või on loom ainus kaaslane. Raske vastata.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Võimaluste ja vahendite poolest vist.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Pole veel olnud...
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Tohib süüa ainult toitu, mida talle antakse, puhtusepidamine - hädad tehakse ainult õues.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Lunimisest ei ole siiani vabanenud, muidu ikka riidlemine aitab.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ikka saab aru, kui on paha olla või kehv tuju. Lihtsamast igapäevasest kõnest ja tegevusest saab ka aru. Koerale on omane jälgimine ja situatsioonile vastav käitumine, see kindlasti eeldab mingisugust mõttetegevust.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Arvatavasti võib, kui suhted pole paika pandud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Arvan küll, et lapsed vajavad loomi, nende eest hoolitsemist, nende nunnutamist, silitamist, müramist ja niisama rääkimist.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei, või siis ainult jooksuaja probleemidega seoses.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ämblik...
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Tean, et seda juhtub, kuid isiklikult ei tunne.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Minisiga oleks vist tore, teisi ei tahaks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomaga peaks ikka saama olla meeldivas kehalises kontaktis või mingit moodi suhelda... samas kalad on ainult ilusad vaadata ja lindu kena kuulata...
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Erinevad põhjused, üks olulisemaid vist ikka üksinduse peletamine ja turvalisuse tagamine.