Tere tulemast!
Te külastate Eesti folkloristide serverit Haldjas.
Sellest serverist leiate mitmekülgset informatsiooni suulise pärimuse, folkloori ja rahvausundi, Eesti folkloristikaga tegelevate institutsioonide, folkloristide ja nende uurimisprojektide kohta. Samuti saate siit informatsiooni mõnede teiste uurali keelkonna rahvaste pärimuse kohta ja lugeda meie 1996. aastast ilmuvaid ajakirju Mäetagused ja Folklore: An electronic Journal of Folklore.
Suurem osa serveri e-väljaannetest ja andmestikust on eesti keeles. Inglise, saksa ja muudes keeltes on selles serveris esialgu märksa vähem lugeda, kuid selle hulk kasvab kindlasti aja jooksul.
Haldjas on loodud 1995. aastal Eesti Keele Instituudi rahvausundi töörühma poolt. Praegu haldab serverit Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakond.
Meie uudised!
Populaarteaduslik seminar Narvas 13. veebruaril
13. veebruaril 2025 toimub TÜ Narva kolledžis (auditooriumis 200) algusega kell 11.00 populaarteaduslik seminar Narva – Ingerimaa pealinn.
Kavas on:
11.00 Mare Kõiva (Eesti Kirjandusmuuseum) esitleb uusi raamatuid "Vetehaldjad 1" (2024) ning "Saaremaa nõiad ja võlud" (2024) ning räägib teispoolsusest ja teispoolsetest olenditest eesti kultuuris
12.15 Eva Toulouz esitleb interneti vahendusel oma raamatut "Ida-Udmurtide kollektiivsed rituaalid: Tatõšlõ rajooni näitel Baškortostanis" (2024) Kaama-tagustest udmurtidest. Vaatame ka dokumentaalfilmi "Teekond Koju"
14.45 saame osa eesti- ja venekeelsest Soome-ugri kirjanduskohviku väljasõidusessioonist. Kirjanduskohvikus osalejad on kutsutud "maitsma" neile tundmatuid keeli – lugema sama soome-ugri luuletust tõlkes erinevatesse keeltesse. Tutvustatakse väljaannet "Soome-ugri kirjanduskohvik. Uued tõlked“" (2024, toimetajad Nikolai Kuznetsov ja Sergey Troitskiy)
15.45 Udmurdi kultuurile pühendatud ajakirja Mäetagused erinumbri nr 90 esitlus. Esinevad Nikolai Anisimov (Eesti Kirjandusmuuseum) ja Mare Kõiva (eesti ja vene keeles).
16.30 Olga Burdakova ja Jelena Nõmme (TÜ Narva kolledž) venekeelne avatud loeng "Narvalaste linnapühade kultuur 1920. aastatel"
17.15 Ingeri Maja direktori Ekaterina Kuznetsova venekeelne loeng "Narva ümbruse ja Ida-Virumaa elanikkonna soome-ugri identiteet: lühike ajalooline ja kultuuriline ülevaade"
18.00 Nikolai Anisimov annab ülevaate (vene keeles), kuidas ühe õpetajaametit pidanud udmurdi naise 50 aasta jooksul kirjutatud päevikutest valmis raamat.
Soodushinnaga on müügil Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastuse väljaanded.
Osalema on oodatud gümnasistid, üliõpilased, õpetajad ja kõik huvilised, keda huvitab Narva, selle lähikond ning soome-ugri rahvaste ajalugu ja kultuur.
Korraldavad Eesti Kirjandusmuuseum, TÜ Narva Kolledž ja Ingeri Maja Kultuurikeskus Narvas.
Andrus Tins peab seminariettekande tehnoloogialugudest
Head seminarihuvilised!
13. jaanuaril 2025 kell 11.00 algaval seminaril kirjandusmuuseumis kuulame Andrus Tinsi ettekannet "Jutustamine tehnoloogiast teise maailmasõja eelsete aegade kajastustes ja meenutustes".
Andrus käsitleb lugusid, mis annavad edasi inimeste tehnoloogiakogemusi teise maailmasõja eelsest ajajärgust. Allikateks on mitmekesine komplekt tekste, mille abil saab kombata tehnoloogiafolkloori dünaamikaid:
Mida lugudes jutustatakse ja mida jutustamata jäetakse? Millise pildi saame tollest ajast tänapäeva vaatenurgast lähtudes?
Seminar Eesti Kirjandusmuuseumi IV korruse seminariruumis koha peal 13. jaanuaril 2025 algusega kell 11.00.
Kõik on oodatud kuulama ja arutlema!
Info: mare.kalda@folklore.ee
Seminari toetab EKMi teadusprojekt EKM 8-2/20/3
Mari rahva talvepüha tähistamine kirjandusmuuseumis
Marid tähistavad aasta alguses neile omast talvepüha - shorõkjoli. Nädala tegevuste hulka kuulus sanditamine, vastuvõttev pere püüdis näidata oma külalislahkust ja töökust: tüdrukud esitlesid oma käsitööd, peremees talvevarusid. Lahke vastuvõtmise puhul soovisid sandid perele tervist ja loomade järelkasvu.
Noored kogunesid, ennustati tulevikku.
Reedel, 10. jaanuaril 2025 algusega kell 16.30 (Mari talvepüha Shorõkjol nädalal) toimub Eesti Kirjandusmuuseumis Mari kultuurile pühendatud õhtu, mille raames avame Zhanna Tohti näituse "Millest räägivad mari mustrid?"
Miniseminaril avame maalide teemasid lühiettekannetega, tutvume Shorõkjoli kombestikuga.
Kavas on:
Zhanna Toht "Muster, märk ja kunstnik traditsioonilises kultuuris"
Natalia Lill "Tikand mari kultuuris"
Ljudmilla Jamurzina "Pererituaalid mari kultuuris"
Vaatame katkendist Aleksei Alekseevi filmist "Pühamägi" (mari talvepüha Shorõkjol kombestikust)
Tartu Marilaste Liidu ansambli "Mari kumõl" esinemine
Kõlavad mari luuletused Arvo Valtoni tõlkes
Lõpuks väike töötuba "Minu oma muster".
Kõik on oodatud!
Teate edastas Natalia Ermakov
Uus ajakirjanumber: Mäetagused 90
Vahetult enne jõule sai nii trükituna kui ka veebis loetavaks Mäetaguste 90. number, mis tutvustab udmurdi pärimusmaailma.
Numbri avaartikli „Udmurdi rahva arusaamad kosmogooniast: tähtede nimed ja nende kujutamine rahvaluules“ on kirjutanud tänavu mais meie seast lahkunud udmurdi folklorist Tatjana Vladõkina.
Nadežda Šutova kirjutab Tšeptsa jõest põhjaudmurtide rahvakultuuris, Galina Gluhhova aga tutvustab mütoloogilist tegelast tšokmori.
Ajakirjas on juttu ka tavanditoitudest (Denis Kornilovi artikkel „Vjatka-taguste udmurtide rituaalne roog tšek-tšegei“) ja pulmakombestikust (Tatjana Korobova, „Kaasaegse udmurdi pulmatseremoonia eripära ja kultuuriline tähendus“).
Ranus Sadikov teeb põike emamaalt eemal elavate rahvuskaaslaste juurde artiklis „Baškortostani udmurtide folkloor: žanriline iseloomustus, kogumislugu, käibimise iseärasused tänapäeval“.
Udmurdid on laulurahvas ja nad uurivad oma rahva laule hoolega. Kümnest artiklist neli käsitleb laulupärimust ja lauludega seotud kombestikku: Irina Ptšelovodova ja Nikolai Anisimov, „Kama-taguste udmurtide kevadise suure päeva (bõddzh’õnal) kombetalituste laulufolkloor“; Irina Nurijeva, „Udmurdi hällilaul: veel kord esmaalllika probleemist“; Svetlana Tolkatšova, „„Liikumisega“ vene laulude kultuurilisi tähendusi Udmurdimaa Debjossõ rajooni Varni külas“ ja Alevtina Kamitova, „Mihhail Kurotškini panus udmurdi folkloristikasse“. Mihhail Kurotškin oli esimene, kes kirjutas Udmurdimaal kogutud laulutekste üles nootidega. Tema sulest on 1925. aastal Iževskis tuhandes eksemplaris ilmunud udmurdi laulude kogumik “Kubõz. Udmurt kres’jos (gur”jos)” (“Kubõz. Udmurdi viisid”), millest on tänaseks saanud bibliograafiline haruldus.
Eva Toulouze võtab oma külaskäigud udmurtide juurde kokku artiklis „Kolmkümmend aastat udmurtide juures käimas. Mida olen õppinud?“
Ajakiri annab ülevaate toimunud konverentsidest ja esinemistest ning tutvustab ilmunud raamatuid, artiklitele on lisatud ingliskeelsed kokkuvõtted.
Eelretsenseeritav teadusajakiri Mäetagused ilmub Eesti Kirjandusmuuseumis järjepidevalt aastast 1996
Teate edastas Asta Niinemets Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastusest.
On ilmunud ajakirja Folklore 94. number
Ajakirja Folklore: Electronic Journal of Folklore 94. number sisaldab kirjandusmuuseumis 30. XI kuni 1. XII 2020 peetud konverentsi "Hääl, ühendus ja sõnum traditsioonilisel laulmisel" ettekandeid.
Autoriteks on Jelena Jovanovič (serbia rituaalsed laulud), Austė Nakienė and Rūta Žarskienė (lauluharrastust Leedu diasporaas), Janika Oras (Laine Mesikäpa repertuaar), Savannah-Rivka Powell (ainu identiteet läbi rahvamuusika), Liina Saarlo (lauluesitused rahvaluulekogumise olukorras), Hanna Karhu (soome riimilise rahvalaulu asetamine uude konteksti), uurimisrühm koosseisus Kati Kallio, Mari Väina, Maciej Janicki ja Eetu Mäkelä (ERAB, SKVR ja JR korpuste võrdlus) ning teine uurimisrühm Olha Petrovych, Inna Zavalniuk ja Valentyna Bohatko (vokatiivsed väljendid laulus), samuti Taive Särg ja Kaarel Veskis (mõisted ‘laul’ ja ‘laulmine’).
Eelretsenseeritav, avatud juurdepääsuga teadusajakiri ilmub järjepidevalt alates aastast 1996
Ajakirja lugema
Teate edastas Tiina Mällo Eesti Kirjandusmuuseumi Teaduskirjastusest
Head lugemist!
Folklooriettekanded 2024 Kreutzwaldi päevadel
17.-18. XII 2024 toimub Kirjandusmuuseumis 68. Kreutzwaldi päevade teaduslik konverents (ühendatuna Medica-konverentsiga).
Keskseks teemaks on "Vaimne tervis, isik ja kogukond kultuuriloolises perspektiivis".
Esimese päeva II sessioonil kell 12.30–14.00 esineb Mare Kalda: “Keegi ei kirjuta väitekirja lihtsalt niisama, tundmata vähemalt korra eksistentsiaalset kriisi.” Lohutavad ja motiveerivad meemid akadeemilistes sotsiaalmeedia gruppides
III sessioonil kell 15.30–17.00 astuvad üles Sergei Troitskiy: Pandeemia tekitatud rahutuse infrastruktuur kultuuri- ja sotsiaalvaldkonnas
ja Anastasiya Fiadotava: Vaimse tervise representatsioon eestikeelses internetihuumoris.
18. detsembril V sessioonil kell 11.20–12.50 kuulame Mare Kõiva ettekannet Võõrad majad - mured ja enese balansseerimine ning Reet Hiiemäe käsitlust Ülitaju ja postintersektsionaalsus.
VI sessioonil kell 13.50–15.20 on kavas
Andreas Kalkun: Arstiabi mõisast: talupoja vaade
Katre Kikas: Kuidas rääkida tabuteemadest: ühe inimese enesetapp žanride rägastikus
Tiiu Jaago: „Tere, kallis õekene!” Tervis kirjade teemana.
Viimasel sessioonil kell 15.40–17.20 on digihumanitaaria töörühma ettekanne, Taive Särg, Mark Mets, Kadri Vider, Mari Sarv, Kaarel Veskis, Natali Ponetajev: Muusika mõnu ja valu küsitluse “Muusika minu elus” tekstide arvutianalüüsi põhjal
Kava ja teesid on Medica konverentsisarja kodulehel
Muinasjutuseminar Setomaal
Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv ning Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond kutsuvad seminarile „Muinasjuttude vahel“.
Iga-aastane muinasjuttude töörühma seminar toimub tänavu 15. korda. Kohtume neljapäeval, 19. detsembril 2024 kell 13–19 Meremäel Kirsi Talo puhkemajas.
Ettekannetega astuvad üles folkloristid Eesti Kirjandusmuuseumist ja Tartu Ülikoolist.
Kavas on:
Kärri Toomeos-Orglaan: Huvitavaid leide Ello Kirsi jutukogumist
Mare Kõiva: Noa laev ja üleilmne veeuputus
Mairi Kaasik: Ühest déjà-vu elamusest 2006. aasta Värska välitöödel. Veera Hirsiku ja tema ema Anna Pihotalo muinasjutud
Andreas Kalkun: Seto naiste uued improvisatsioonid. Religioossed praktikad muutumises
Ülo Valk: Neoanimism ja muinasjutt
Kristel Kivari: Igatsus muinasjutu järele. Uus-šamanistlikes kogukondades esile kerkivatest jutumotiividest ja nende rollidest
Ott Heinapuu: Kuidas rakendada Alan Dundese Põhja-Ameerika indiaani muinasjuttude morfoloogiat Vanas Maailmas?
Risto Järv: Need lõputa muinaslood...
Tavapärasest pidulikuma seminariga tähistame muinasjuttude töörühma 25. tegevusaastat ning 20 aasta möödumist Tartu Ülikooli rahvaluule osakonna muinasjutu-teemalistest välitöödest Setomaal.
2004–2006 toimunud kogumisretkede tulemusena ilmus 2009 seto jutuvestjate DVD „Valgõ härg. Kats tosinat seto jutust (ja üts viil liisna)“. Seminaril esitletakse samal ainesel põhinevat vastset veebiväljaannet.
Muinasjuttude töörühm valmistab akadeemilises sarjas „Monumenta Estoniae antiquae“ eesti muinasjuttude seeriat. Seni on töörühma liikmed avaldanud 25 jutukogumikku, nii tekstikriitilisi teadusväljaandeid kui laiale lugejaskonnale mõeldud publikatsioone.
Lähem info: Risto Järv risto.jarv@folklore.ee
Katre Kikase doktoritööd tunnustati üliõpilastööde konkursil 2024
Üliõpilaste teadustööde selleaastasel riiklikul konkursil märgiti ära folkloristika osakonna teaduri Katre Kikase konkursitöö „Moderniseerumine rahvaliku kirjalikkuse peeglis: 19. sajandi lõpu rahvaluulekogujad arhiivi ja avalikkuse äärealal“ (kaitstud augustis Tartu Ülikoolis, juhendaja: Risto Järv).
Palju õnne Katrele, palju õnne Ristole!
Üliõpilaste teadustööde riiklikust konkursist lähemalt
Kõikide preemiasaajate nimekirjaga saab tutvuda siin.
Teaduste Akadeemia allkirjastab assotsieerumislepingu Akadeemilise Rahvaluule Seltsiga
Kolmapäeval, 4. detsembril 2024 algusega kell 11 toimub Eesti teaduste akadeemia üldkogu istung.
Päevakavas on ka assotsieerumislepingute allkirjastamine kahe erialaühinguga - Akadeemilise Rahvaluule Seltsi (ARS) ja Eesti Akadeemilise Õigusteaduse Seltsiga (EAÕS).
TA-ga assotsieerunud seltsi staatus loob rahvaluuleseltsile uusi võimalusi sisukaks koostööks.
ARSi esindas juhatuse liige Helen Kästik
Uudis Teaduste Akadeemia kodulehel.
Tartu Nefa eelkäijate õhtu: Gustav Ränk
Tartu Nefa kutsub kõiki huvilisi ja sõpru, õppejõude ja tudengeid 9. detsembril 2024 kell 18.00 traditsioonilisele eelkäijate õhtule Eesti Kirjandusmuuseumi, kus mälestame iga aasta üht Eesti folkloristi või etnoloogi, kes on andnud olulise panuse kultuuriteaduse arengule.
Sel aastal keskendume Tartu ülikooli esimese etnoloogiaprofessori Gustav Ränga elutööle.
Samuti saavad uued liikmed anda vande. Palume kõigil pidulauale kaasa võtta meelepärast sööki ja jooki.
Korraldajad paluvad kinnitada oma osaluse FB sündmuse juures oleval lingil, vt sündmust.