Tekstid (1 tulemus)

, Tommi
(5 looma)
Üldinfo
Id:
6185
Arhiiviviide:
ERM KV 1113, 19.4
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kunagi oli mul koer Tommi ja kaks hamstrit. Kupikalad olid ka, aga need vist ei loe, sest nad ei kestnud kaua. Eesti sisalikud püüdsin ma ka kunagi endale puuri, aga peale selle, kui neil saba ära tuli, nad enam kaua ei elanud, üks oli hästi suur.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Minu soovil (koera puhul) ja ema härdast sydamest, sest muidu oleks Tommi kraavis oma otsa leidnud (ema otsis kõigile Tommi vendadele ja õdedele kodu ja lasi veel ära ka vaktsineerida, et keegi neid võtaks.) See tuli väga äkkotsusena. Pooltargument oli see, et maja vajab valvet ja vastuargument oli see, et koer ei tohi tuppa tulla. Lõpuks magas koer alati diivanil ja ema luges ajalehte põrandal, kuna koeral oli arusaam, et lehte voodis lugeda ei tohi. Ema oli see, kes arutas, kui väljas kylm oli, et äkki peaks koerale sokid kuduma.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ema võttis saekaatri võlgade katteks mingilt firmalt käest ära ja siis saime kutsad ka, täiesti tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimed panin mina, meil on kombeks suguvõsas koertele Tommi nimeks panna. (ükstapuha, mis ta tõupaberid nimest räägivad, on kõik siiani Tommid olnud).
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kui vaja on, siis internetist saab kõike. Samuti uurin vahepeal huvitavaid raamatuid ja kui mure on, siis helistan ikka loomaarstile.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei. Looma soetamise määrab emotsioon.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
EI. loomanäitustesse suhtun samamoodi kui auto näitustesse ehk siis igal yhel oma hobi.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Looma aktiivse liikumise eest vastutan mina, samuti söögi ja puhtuse eest. Loom võtab umbes 2 tundi päevas ikka.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise?
Ikka spetsiaalne toit, kuigi vahest sööb koer minu juurest ka, aga ma tean, et magus mõjub talle halvasti. Püüan ikka täisväärtuslikku toitu loomale anda, et ta ikka suur ja tugev oleks.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimine ja usside profülaktiline tõrje, kõik see on hädavajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Kellele munad loodud, sellele need jäägu alles st. suhtun negatiivselt. See ei ole vajalik. Jah, tabletid on küll vajalikud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Iga loom peab saama järglasi.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Teatud kohad on ikka, kuhu koer ei tule. Näiteks riidekappi ei tohi mitte mingil juhul loomad tulla, kes neid karvu küll jõuaks ära koristada ja looma lõhn jääb ka riietele eriti lihtsalt külge.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole. Kui on hädavajalik koer kaasa võtta, siis ainult ketiga.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei oska öelda.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Spetsiaalsed vahendid on kõige õigemad looma käsitlemiseks.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei usu.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Siis ei olnud kindlasti nii palju lemmikloomi. Ega ka erilisi liike ega sellist tähelepanu neil nagu praegu.
20. Milliseid „ kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Koer ei tohi pahandusi teha ja laua pealt toitu võtta. Ma lihtsalt pean koera käpad peale väljast tulemist ära pühkima, kuna korter on hele ning puhas ja vaibad ja diivan on kergesti määrduvad. Kuid probleeme sellega olnud ei ole eriti. Puhtus on meie majas väga oluline, koristaja käib kaks korda nädalas, aga tihti ei ole loom segaduses üldse süüdi.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui koer tuppa pissis, siis ma ikka pistsin nina sisse ja enam ta seda ei teinud. Mõnikord on karme võtteid vaja, kuid enamus ajast käitub koer ikka hästi. Hoolitseb nii enda kui ka minu eest suurepäraselt. Veel tahab ta voodisse tulla päris tihti hommikuti, et üles ajada, aga selle vastu ma ei ole, sest vahetan tihti voodilinu. Muidugi, kui tahetakse, et loom mõnest harjumusest üle saaks, siis tuleb talle kuidagimoodi selgeks teha, mis on õige, mis on vale. Rihmaga ega toidu äravõtmisega ei tohi karistada ega midagi sellist, sest juba lihtsamatest asjadest piisab, et loom aru saaks.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Hea koer peaks ikka olema välja õpetatud ja minu käsu peale kallale minema kui vaja. Samas aga alati minu sõna kuulama. Ise olen vahest koerale mõnd trikki õpetada üritanud, tundub et ei tule välja, aga mõne aja pärast näitab ta selle mulle ette. Tommi oskab küsida süüa ja õue ning sitsida ja keerutada üle selja. Kõike oskab ta tegelt, kui mul midagi head talle anda on.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas teie olete sellega nõus?
Räägin küll, kurjustan kui vaja, kuid enamasti ikka suhtlen niisama. Vahelduseks on hea ka mõne sõnekuulelikuma ja mõistvama tüübiga rääkida kui tänaval sõbrad. Kui koer aru saab, siis ta pöörab pead natukene kaldu ja vaatab sellisel ilmel otsa, et lihtsalt ei saa teda märkamata jätta. Loomad mõtlevad, mitte küll nii ratsionaalselt kui inimesed, aga ikkagi. Koerad on alandlikud, kuid domineerivale inimesele väga head kaaslased.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei, aga ühel tibil minu majas on üks koer, kellega ma üritan samal ajal jalutamas käia. Mitte muidugi koera pärast, aga neiu ise on väga kenake.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kassid mulle eriti ei meeldi, ainult sellepärast neid ei peakski.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tule ette praegu.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei arva midagi, igaühel oma hobi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Loomad, kes on paraja suurusega, et toas elada ning ei hakka loomapidaja enda vastu. Loomaaia loomad ikka päris lemmikuks ei sobi, kuna nad on vaatlemiseks. Praktilist otstarvet kui niisugust loomadel ikka väga olla ei saa. Praktilisus on kasulikkus ja kasulik on vaid vaatenurk, millist moodi vaadata. Tommi on mulle kasulik, kuna ta on seltsiks ja mis kõige tähtsam, ta on mulle ustav.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmik on omand. Kõigil on vaja kedagi päris tema oma.