Suunda koordineerivad: Nikolay Kuznetsov, Nikolai Anisimov
Soomeugri rahvaste kultuuridest on sel perioodil erilise tähelepanu all komid, ersad-mordvalased, udmurdid, vepsa kultuur jm. Uuringud soome-ugri rahvaste uskumustest, mütoloogiast ja folkloorist viiakse läbi koostöös meie partneritega Tartu Ülikoolist, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast ning INALCOst. Selle protsessi olulised tegijad on meie aktiivsed teaduskolleegid — professor ja antropoloog Eva Toulouze, samuti Liivo Niglas.
Erilist tähtsust omavad aastatepikkused teaduslikud sidemed soome-ugri rahvaste alade teadlastega. Koostöös arendame soome-ugri folklooriteadust, vahetame kogemusi ja töötame ühiselt uurimisvaldkondades, mis aitavad süvitsi mõista soome-ugri keelte ja kultuuride omavahelisi seoseid, ühiselt on arendatud uusi vaatenurkasid, nt visuaalse dokumenteerimise problemaatika (Traditsiooniline kultuur kaameraläätses; https://www.folklore.ee/rl/fo/konve/2023/film/ ja https://folklore.ee/rl/fo/konve/2022/uvisual/)
Soome-ugri keeltes avaldamiskogemust on meil 50 aastat, kuid tihe koostöö on toimunud viimase 20 aasta jooksul. (Esitlusposter PDF)
Viimastel aastatel on eriti aktiivne koostöö olnud udmurdi teadlastega, kellega analüüsime aktuaalseid küsimusi udmurdi folkloori ja mütoloogia valdkonnas. Nende seas on Galina Glukhova, Nadežda Šutova, Jelena Popova, Irina Pčelovodova, Irina Nurieva. Kuni 2024. aastani andis märkimisväärse panuse soome-ugri kultuuride uurimisse ja sõbralike partnerlussuhete arendamisse Tatiana Vladõkina, kes oli tihedalt seotud Tartu Ülikooli ja Eestiga.
Meie teadlased hoolitsevad tihedate suhete eest soome-ugri diasporaaga Eestis — nad viivad läbi välitöid, teevad aktiivselt koostööd ja osalevad kultuurisündmustel. Selline koostöö aitab tugevdada teaduslikke kontakte ja süvendada soome-ugri rahvaste kultuuripärandi uurimist.
KEELEÖKOLOOGIA – uurime, kuidas lähedased ja kaugemad keeled mõjutavad üksteist, kuidas mõjutavad neid teised soome-ugri keeled, sh eesti ja soome keel, samuti suuremad keeled nagu vene, saksa ja inglise keel. Alusuuringute kõrval tegutsetakse rakendusuuringutega, sh soome-ugri keelse poeesia tõlketeooria ja praktika arendamisega. (Kõik projekti liikmed, koostöö keele- ja kultuurikeskustega Soomes jm).
ESIVANEMATE KULTUS UDMURTIDE MAAILMAPILDIS: SOTSIAALSED JA ISIKUPÄRASED ASPEKTID – eesmärk on aru saada tänapäevastest protsessidest, mis puudutavad esivanemate kultuse püsivust kõigi selle ilmingutega udmurdi rahvakultuuris ja praktikas, nii rituaalsete kui intiimsetega. Esivanemate kultus on üks vastupidavamatest elementidest kultuuris, nagu võib maailma kultuurides ja antropoloogilistes uuringutes näha.
Minu hüpotees on see, et kuigi udmurdid on hästi integreeritud globaalsetesse kultuuriprotsessidesse, struktureerib nende maailmavaadet ja elu siiski pidev suhtlus surnutega, ja just selle nähtavaid ja nähtamatuid aspekte uuribki käesolev teema. Püüan aru saada toimivatest mehhanismidest ning toetun esiteks 17 aasta pikkustele välitöödele ja ka sellele, et olen ise sellesama kultuuri kandja. Nikolai Anisimov, Tatiana Anisimova.
TALV SOOME-UGRI KULTUURIDES – keskendutakse talve representeerimisele soome-ugri kultuurides. Talv on baaskontseptiks, ilma milleta on soome-ugri kultuure raske ette kujutada. Talv määrab kultuurikandjate elamise vorme, hoiakuid ja käitumismustreid, igapäevaseid praktikaid ja religioosseid rituaale jne teistest aastaaegadest rohkem. Kavas on uurida talve kujundit eeskätt folkloorsete materjalide põhjal. Kogutakse ja süstematiseeritakse vajalik materjal, kaardistatakse allikaid, valitakse representatiivsed tekstid, analüüsitakse talve kujutamist ja mõju tavadele, hoiakutele jne, samuti töötatakse keelelise komponendiga. Tulemuste tutvustamiseks koostatakse artikleid ja/või monograafia: Natalia Ermakov, Nikolay Kuznetsov, Sergey Troitskiy.
ERSA KOGUDE KORRASTAMINE JA AVALIKUSTAMINE –
Uurimisstipendiumiga valmib ülevaade ersa (Mordva) ainestikust Eesti erinevates institutsioonides (EKI, EKM, ERM, EMTA, EKA). Esmakordselt muutuvad kättesaadavaks V. Danilovi (Eestis töötanud ja üle 2500 pala salvestanud ersast lingvisti) ainestikust, samuti N. Ermakovi isiklikest salvestustest ja Eesti-Mordva Seltsi liikmetelt kogutud ainestikust. Lisaks valmib mitmekeelne veebikodu ersa keele ja kultuuri andmetest, sõnastikest, raamatutest ersa, vene, inglise ja eesti keeles. Ainestik avatakse korrastatult kokkulepitud mahus veebis. Natalia Ermakov. Toetab Hõimuprogramm. /Viide Ersa Veebileht/
EKM Fo , EFI
© 'mare 2024