Tekstid (1 tulemus)

Kuti, Lassi, Lokki, ...
(5 looma)
Üldinfo
Id:
6292
Arhiiviviide:
ERM KV 1117, 11
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minu lemmikloomad on olnud koerad ja hobune.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid? 3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Minu isa tuli Vabadussõjast ja läks Tartu oma venna poole. Minu õde oli hiljuti surnud ja meie emaga nutsime. Isa tuli Tartust koju ja ütles: lõpetage nutmine ja hakake koera kasvatama – võttis põuest välja väikese valge puudli kutsika, imearmsa. Anti isale tasuta. Panime nimeks Lokki. Kui kolisime Pedasi külast Kaasiku külla uude majja, sõitis Lokki kraamikoorma otsas minu süles. Uues majas sai magamiseks pehme tooli. Lokki elas 15 a. Oli väga sõbralik. Mind saatis hommikul kooli ja õhtul tuli vastu ca 400 m metsateed. Oli 18 a. kui koer haigestus, hakkas ninast verd purskama, jäi nõrgaks, siis isa kutsus ühe noormehe, kes lasi ta maha. Eesti vab. ajal oli peaaegu igal noormehel laskeriist. See oli mu esimene koer. Siis toodi ühest suurest talust valge kõrgete jalgadega koer – panime nimeks Sammi. Oli sõjaaeg, läksime isaga hobusega raudteejaama (bussid ei käinud 25 km). 5 km sõitnud, nägime, et Sammi jookseb meile järele – isa võttis koera rekke. Jõgeval isa sidus hobuse kinni ja Sammi jäi rekke istuma. Kui olin juba veidi aega olnud vagunis – leidsin, et Sammi on pingi all. Isa viis koera süles tagasi ja minema hakates hüppas koer maha ja jooksis ringile järele. Isa ootas 2 tundi, kuid Sammit ei tulnud. Kui seda kodus kuulsin oli nii suur kurbus, et ütlesin – ühtki uut koera ei võta. Kolmas koer oli Siberi laika ja hundikoera segu – tütar tõi sõbranna käest. Koer oli silmapaistvalt ilus – oli saanud mõlema vanema parimad omadused – kõrged jalad kikkis kõrvad tark, ilus kohev saba, süsimust krae ja käpaotsad valged. Armastas autoga sõita. Kord Lätis käies oli tore lugu. Läksime kauplusesse ja kui tagasi tulime, nägime et autos istub miilits, koera (s.o. Lassi oli nimi) käpad miilitsa õlgadel ja lõuad mehe kõrva juures. Miilits hüüdis appi. Käskisime koeral kohale minna, miilits hüppas autost välja ja pani jooksu. Juuresolevad mehed rääkisid, et miilits tahtis autot käima panna (ju olime valesti parkinud), nii hüppas tagaistmelt Lassi urinaga õlgadel. Mehed ei julgenud ka miilitsale appi minna. Lassi elas 5 a. ja suri koerte katku. Neljas koer oli Kuti. Tütar viis mu oma mehe sugulase suvilasse ja kui õue jõudsime – seal oli puudel kutsikatega. Üks süsimust karvapall hakkas roomama minu poole. Tütar võttis kutsika sülle, tõi minule ja ütles – kutsu valis ise sinu välja, nüüd pead võtma. Samuti ilma sabata. Elas 12 a. ja suri vanadusse. Arvasin, et rohkem koeri ei taha – olin ka juba väga vana. 3 a. tagasi tõi naaber mulle sünnipäevaks oma koera kutsika – nii sain oma viienda koera, kes on mu seltsiliseks siiani. Nimeks panin Reks.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimed – Sammi, Lokki, Lassi, Kuti, Reks. Hüüdnime ei ole, kutsusime alati õige nimega.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Tõupuhtus pole olnud oluline.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Looma eest hoolitsesime abikaasaga mõlemad, kuid näit. Lassile tegi süüa suures osas abikaasa. Pesime kahekesi. Puudlit pesi peamiselt tütar või poeg. Jalutamas ei käi palju, kuna majal on suur aed, kus koerad jooksid. Ainult poollaikat Lassit tuli jalutada. Arvan, et tegelesin koeraga 2-3 t päevas, nüüd viimase koeraga olen koos terve päeva.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toitu koerale ei osta (olen kuulnud et koerad on valmistoidust saanud mürgistuse). Annan, mida isa sööme.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Minu loomad olid kõik vaktsineeritud – see on väga vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Loomaarsti abi pole peaaegu vaja läinud – loomad on olnud terved – kuni senini, kui Lassi haigestus – siis viisin küll Tartu Ülikooli vet ravilasse, kuid suri väga kiiresti.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Tablette ei annaks kunagi, enne steriliseeriksin. Minul on olnud isasloomad.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Minu loomad on kõik elanud toas. Kogu korteris võis liikuda. Ase olnud pehmel toolil. Minu 2 viimast koera magasid minu juures voodis või voodi ees.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Välismaal pole käinud, Eesti piires on koer kaasas või jääb üks meist koju, kas mina või abikaasa. Koera üksi ei jäta.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Täpseid sünnipäevi ei tea. Pühade aeg ikka anname neile nende lemmiktoitu.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid ei ole ostnud. Vannitamiseks koeraseepi ja spetsiaalne vannilina koerale. Mänguasju on olnud kõikidel koertel – pallid, piiksuvad loomad. Spaasse – küll pole mõtet pähe tulnud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma ei ole näinud ülehoolitsetud looma.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Loomale on saada toitu igasugust spetsiaalset, samuti on toidu valik kolossaalne – Nõukogude ajal ei saanud muud kui rasvast liha, millega putru keetsime.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Maetud on kõik koerad (v.a. Sammi kes kadunuks jäi) oma aeda. On pandud ka kivi ja igal aastal istutan uued lilled. Kõik loomad on mulle tulnud juhuslikult.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Erilisi kodureegleid ei ole, koerad on olnud väga targad ja sõnakuulelikud. Küsivad välja – lähevad ise aeda.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei mäleta ühtki halba harjumust – peale selle, et Lassi näris ära tütre kalli kinga kontsa, kuid ta oli 3-kuune. Toitu laualt pole võtnud ükski koer. On aidanud ainult paaril korral keelamisest. Koeri olen ainult noominud, löönud mitte kunagi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei. Arvan, et dressuuri vajab suur ja tõult kuri koer.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin pidevalt. Loom mõistab absoluutselt inimese meeleolu ja päris kindlasti ka teatud sõnalist kõnet. Kui mul on halb, siis praegune Reks toob mulle diivanile oma mänguasju ja kui see ei aita, siis heidab põrandale selili ja hakkab „rääkima“ – siis räägin vastu ja kui näeb, et mul on parem, hüppab sülle. Olin kord 7 päeva haiglas, koer oli murega 3 päeva, ei söönud, siis hakkas sööma. Kui koju tulin, siis ta hüppas ja lausa karjus minu ümber, abikaasa pidi vahele tulema, muidu oleks riided ära lõhkunud. Koer mõtleb päris kindlasti, kuid tunnetab ja näeb palju rohkem kui meie – inimesed.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Päris kindlasti. Minu tütar ja tema abikaasa ostavad oma kassile nii kallist toitu, mida ise ei söö. Kui on vaja rohtu või loomaarsti juurde viia, ei loeta üldse raha. Koeri võidakse üle sööta.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kui mu lapsed olid väikesed, siis mul koera ei olnud. Nüüd käivad pojalapsed koeraga mängimas, tulevad lausa koera pärast külla. Lapsele on looma väga vaja, muidu kasvavad egoistiks. Hirmus on näha hästiriietatud ema last, kes lööb tänaval kassi jalaga ja ütleb „kass on pähh“.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Arvan, et mitu. Tütrel oli 2 a. stepikilpkonn – ka see oli tore ja armas loomake.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Söödan ise tihaseid – talvel koputavad aknale kui toit otsas.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Kõiki võib pidada, kui nad ohtlikud pole, näit. iguaanid on väga ilusad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ainult ohtlikud loomad ei tohiks lemmikloomad olla – teised kõik võivad, kui hoidmistingimused vastavad, et mitte loomi ei piinataks. Õiget vahet lemmiku- ja koduloomal teha ei saagi. Lemmikloom võib olla nii otstarbega (koer, kass, hobune) kui otstarbetu – kala, merisiga, rott jne.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Õieti ei teagi – loomad on nii toredad, et neid kohe peab armastama.