Mul on lemmikloom kass. Nime on ta saanud sellest, et mulle meeldis väga nimi Krissu. Ja nii ma tasapisi lisasin nimesid juurde ja kokku saigi Kristjan Krissu Krispert Kristofer Kris, mis ei tahtnud teistele meelde jääda. Kui Krissu oli umbes poole aastane ja mina käisin 1. klassis (umbes 7-aastane), siis ma arvasin, et minu kiisul on liiga pikad vurrud ja ma lõikasin ühelt poolt ta vurrud ära. Algul me arvasime, et Krissu on emane ning kassi algupärane nimi oli Elisabeth ehk Liisa. Kui aga ma sain teada, et meil on keradega Liisa, siis ma nutsin ja ulusin ja palusin ema, et ta teeks minu Liisast emase kassi, kuigi tuli välja, et kiisu on isane. Selle kiisu sain ma koolimineku puhul. Nüüdseks on ta surnud, mis toob senini pisara silma. Ka praegu on meil kass Liisbet ehk Lizzu (arvasime, et emane), aga paari päeva eest selgus, et ka tema on isane. Uut nime pole veel mõelnud, aga jällegi oli nii naljakas :)
Mul on palju lemmikloomi. Kolm koera (Kärri, Pontsu, Krissu) ja neli kassi (Liisa, Juss, Jass ja Betti). Nii palju ma mäletan, et Liisa sai oma nime laulu järgi.
Mis on/oli lemmiklooma nimi (täisnimi, hellitusnimi)?
Pole täisnimesid.
Kes lemmikloomale nime valis?
Mina, vastavalt looma kojuilmumisele, neid on aastat lõikes varieruv.
Kas oli kohe olemas konkreetne nimi või kuulus valikusse veel teisigi nimesid?
Nimi tuleb ilma eelneva valikuta looma nähes. Koerale pani nime praeguseks kadunud vanaema.
Miks lemmikloomale just selline nimi valiti?
Kääbik- oli väga väike, kui majja tuli.; Tillu- oli väga suur.; Tahmanägu- oli kriimuline nägu.; Totu- käitumiselt ilmselt.; Krissu- juhuslik valik.; Tsipsi- käitumiselt tips.
Mul oli kass Kriša, aga ta suri eelmine aasta ära. Mina panin talle väiksena nimeks krissu, sest see oli armas. Aga vanemad hakkasid teda Krišaks kutsuma ja nii see nimi talle jäi.
Veel oli mul küülik Jänks. Sain tema endale sünnipäevaks.
Esimesed lemmikloomad olid meil kalad. Nad olid meil siis kui ma olin alles väike.
Lemmikloom võeti minu soovil. Kuna naabritel tuli kassidel pojad tuli meil teha äkkotsus ja me võtsime kassi ja mitte keegi polnud vastu.
Kassi saime meie naabritelt ja ta anti meile niisama ära.
Kui kass läheb ukse juurde ja mäub, teame kohe, et ta tahab õue. Kui süüa tahab, läheb söögikausi juurde ja mäub, kui ta midagi tahab, läheb ta sinna ja mäub.
Me ei võtnud looma tõupuhtuse järgi või suuruse või karva pikkuse järgi me lihtsalt vaatasime, et oleks ilus.
Me pole kassiga osalenud näitustel, kuna ta pole puhast tõugu. Me kassile ei meeldi võõrad kohad ja teised kassid.
Meie praegune kassi nimi on Krissu ja koera nimi Posse ja nende nimed ei muutunud kutsumisel. Koera nime mõtles isa kuna ta oli meie peres boss ja ta jäi Posseks. Kassi nime mõtlesin mina, mul tuli mõte lihtsalt peast ja oligi otsustatud. Kassi nimeks sai Krissu.
Meie peres hoolitseb kassi ja koera eest terve pere. Koeraga käib põhiliselt isa jalutamas, vahest ka mina ja mu vend. Ema põhiliselt hoolitseb koera ja kassi söögi eest. Kass käib ise õues jalutamas ja teda ei pea valvama. Päevas tegeleme loomadega umbes 2-3 tundi.
Kassile ostame poest spetsiaalset toitu, aga koerale teeme ise kuna koer on suur ja sööb palju ja ise valmistada on odavam. Kass on suur küll, aga sööb vähe ja sellepärast ostame toitu poest.
Oleme loomadega pöördunud loomaarsti juurde vaktsineerimisel ja rohtude pärast. Muidu oleme probleemid ise lahendanud.
Mina arvan, et inimene otsustab ise, kas ta tahab enda looma steriliseerida. Emase kassi võtmisel tuleks ta ära steriliseerida, et ta ei jääks tiineks. Isast kassi ei ole vaja steriliseerida, kui on õue kass siis küll.
Koeral on õue ehitatud kuut, kus ta on ööd ja päevad. Kass on vahest õues ja vahest toas. Kass võib käia voodis kui tal on puhtad käpad. Kui on talvel külmad ilmad on koer toas diivanil. Kõige enam meeldib tal toa nurgas magada. Muidu võivad nad liikuda terve maja peal.
Kui me käime reisidel on kass ja koer kodus. Nende eest hoolitseb meie vanaema.
Kassi sünnipäev on juulis ja koera sünnipäev on veebruaris. Me kingime neile sünnipäeval midagi hästi head, mis neile maitseb.
Me ei ole loomadele riideid õmmelnud, kuna see on looma piinamine aga poest oleme neile pesemiseks ostnud šampooni. Me ei soovi kassi spaase viia.
Looma eest on võimalik üleliia hoolitseda, näiteks söödad liiga palju. Loomale tuleb anda parajalt süüa, mitte palju. Looma tuleb vahest pesta, et ta oleks puhas. Toita ei tule päevas kümme korda ja kolm korda pesta, see on üleliia looma jaoks.
Meil pole veel ühtegi looma surma saanud, aga kui sureks kindlasti haua kohale risti. Ma arvan, et võtaks uue looma.
Me ei peaks kindlasti hamstrit, kuna ema kardab ega ka merisiga ei võtaks.
Näiteks naabrid hakkasid pidama linde ja andsid neile süüa, aga ise anname ka lindudele süüa.
Mina neid (minisiga, madu, iguaan, piraajad) ei peaks kuna nad võivad olla eluohtlikud ja isegi inimesi tappa.
Meie arvates saavad lemmikloomad olla ilusad ja armsad, kes lohutavad kui on halb tuju ja ei oleks üksik elada. On ka loomi, kes ei mahu mõistesse lemmikloom näiteks: Lõvid, elevandid, hiired ja rotid. Lemmikloom erineb koduloomast kuna lemmikloom on see, kes sulle väga meeldib. Koduloom on see, kes on sul kodus olemas tarbe pärast. Lemmikloomal on kindlasti ka praktilist otstarvet.
Inimesed peavad lemmikloomi, et oleks keegi, kes sind rasketel hetkedel lohutab.
1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kalad, kunagi ammu, kes sooritasid enesetapu, hüpates akvaariumist välja. Kass on praegu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Soovi ei olnudki, saatuse tahtel saime kassi. Kaalutlemine praktiliselt puudus, sest kõik armusid temasse ära kohe.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Krissu anti juhuslikult, teatris, Catsi etendusel.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi on Grisabella, aga ta ei tea, et see on tema nimi, sest teda kutsutakse Krissuks ja nimi Krissu lihtsalt tuli.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei olegi üldse teavet otsinud tema kohta.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Kõuts, tõupuhtus on suhteliselt ükskõik.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Väljas ta ei käi, muidu tekiks väikeseid kiisusid siia juurde, liivakasti vahetatakse siis, kui haisema hakkab. Tavaliselt puutun temaga kokku terve päeva, nunnutan ja musitan teda.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame, talle ei sobi meie sööki süüa.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ühe korra käisime arsti juures temaga, tal oli vaja täirohtu, vaktsineerimine on vajalik küll, mingit kassihaigust ikka ei taha.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Steriliseerimine on julm, kuid vajalik, et järeltulijaid ei tekiks. Ta on steriliseerimata ja ei anna talle mingeid tablette samuti.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Me ei ole lasknud teda üldse õue.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Tema pesa on meie kodu, iga päev magab ta eri toas. Ainukesed reeglid on need, et söögilaua peale minna ei tohi ja lillepotti pissida ei tohi.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ainuke väljasõit on tal olnud jõulude ajal maale ja siis hoidsime teda autos vägisi kinni.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei teagi seda sünnipäeva, saime ta kui ta oli u. paarinädalane. Täpset sünnipäeva ei tea.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid ostnud ei ole, mänguasju - ta mängib kõigega ju. Ühe mänguhiire ostsime poest. Täirohuga pesime teda kunagi.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ülehoolitsemist looma puhul küll olemas vist ei ole.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on kõik tooted saadaval - söögid, mänguasjad ja vaktsineerimine.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kass pole veel surnud, aga kaladele küll mingit pikemat matmist ei korraldanud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kui ta lillepotti või söögilauale ronib, siis kasutame veepritsi, väga tõhus vahend.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Füüsiliselt karistada ei ole mõtet, kasutame veepritsi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Meie kass on nii loll, et temale pole vist mõtet õpetada, hea kui ta kutsumise peale üldse nägu näitab. Ainuke asi, mida me temaga teeme, on tema enda lollitamine, vehkides käega üles ja alla, siis ta tantsib.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Pidevalt räägin, ma arvan et saab ikka midagi aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei oska tuua mingit näidet.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Laste kohustus on selle vastiku liivakasti puhastamine. Nüüd mõistan, et laps vajab looma, kui mul ta olemas on.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Madu, kuna ma kardaks teda pigem kui armastaks. Hiired ja hamstrid ja sellised närilised tunduvad mõttetud, kuna kontakti nendega on raske saada.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Päris ahvatlev, tahaks ahvi endale.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kui mingi loom hakkab meeldima, siis ongi ta lemmikloom ju.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud Jaapani tantsuhiir (4 a. tagasi), kalad (10 a. tagasi), koerad ja kassid praegugi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti kõigi soovil ja see polnud päris äkkotsus. Enne ikka mõeldi selle üle. Pooltargumendid: lemmiklooma eest on vaja hoolt kanda, teda toita ja temaga tegeleda.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime tuttavalt. Maksma ei pidanud, anti muidu ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lemmikloomade nimed on olnud:
Koertel – Reku, Tommi, Sammi, Roki
Kassidel – Liisu, Ruudi, Miki, Krissu, Britney
Hiirel – Tom
Igaüks pakkus nimesid ja koos otsustati valida sobivaid.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma puudutavat teavet saan internetist, televiisorist, raamatutest, ajakirjadest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minu puhul pole mood lemmiklooma valikut absoluutselt mõjutanud. Tõug, pikkus, värvus ei olene moest, vaid oma maitsest.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Pole osalenud lemmikuga loomanäitustel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meie peres hoolitsevad lemmiku eest kõik võrdselt. Vanaema toidab, mina jalutan ja mängin, kammin lemmiklooma eest.
Loomaga tegeledes veedan päevas u. 1,5 h.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kuidas kunagi. Kuid põhiliselt ostame kassile spetsiaalset toitu ja koerale samuti. Koerale ostame ka konte. Parem on ikkagi poest loomadele mõeldud toitu osta. Hoiab sellega aega kokku ning pealegi söövad seda paremini.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ükskord kui praegusel lemmikul – koeral Rekul kõrv kõvasti sügeles ja ta seda liialt sügas, pidime pöörduma veterinaari poole. Kuna koer on väga kuri, ei olnud võimalik teda arstile näidata. Siis kirjutas tohter sümptomite järgi Rekule rohu välja. Õnneks oli sellest kasu. Ammu, kaua aega tagasi mädanes kassil tagumine käpp, sest ta oli seda vigastanud. Pigistasime ise mäda välja ja panime sellele rohtu. Mõjus. Tegelikult on loomade vaktsineerimine väga vajalik, sest lemmik on samuti pereliige ja me ikka aitame ja kaitseme pereliikmeid.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma pole looma steriliseerimise vastu. Kui kellelegi on see vajalik, siis miks mitte. Mina kätt ette ei pane. Vajalik on see sellepärast, et mitte soovitud järglasi ei saaks. Pole ju võimalik nii paljude loomade eest hoolitseda. Emasloom on ning ta on steriliseerimata. Kuid kordagi pole talle andnud tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Olen tõesti lasknud loomal järglasi saada. Paaritanud pole, see on „juhtunud“ lihtsalt.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koeral, kes on õues, temal on olemas kuut, kus ta saab olla ja magada. Kass on toas ja vahest õues. Talvel, kui on palju külma võtame alati koera ja kassi tuppa. No kass on pea aastaringselt toas. Koer harvemini.
Lemmikloomi reeglina voodisse ei lubata.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Mõnel lühemal reisil on kass kaasas olnud. Kui on pikad reisid, siis lemmikuid kaasa ei võeta. Kuna keegi on alati kodus, siis ei ole see probleem. Loomad saavad igal juhul toidetud. Ükskord transportisin kassi korvis. Kui kusagile minek on, siis loomi kaasa ei võeta.
Loomahotelli teenuseid ei ole kasutanud. Selleks pole vajadust olnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Oma koera sünnipäeva teadsin ja seda ka tähistasin kommide, vorsti andmisega. Nüüd enam ei mäleta ega tähista.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Lemmikloomale riideid pole ostnud. Koeral ja kassil on mõned pallid. Kassi pesemiseks ostsime spetsiaalse šampooni. Spaasse ei ole viinud ega taha viia.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Täitsa võimalik on looma eest üle hoolitseda. Näiteks ostes parimaid toite, mänguasju, riideid, viia spaasse, hotelli jne. Ning veel liiga palju tähelepanu pöörates.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Praegusel ajal on rohkem võimalusi koerale parimat pakkuda.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kui maailma parim kass Liisu suri suure naabrikoera hammaste vahel, matsime ta ilusasse kohta metsa ääres. Kaevasime haua ja mähkisime ta riide sisse. Seejärel asetasime auku, ajasime mulda peale ja kaunistasime platsi lilledega.
Uue looma võtsime mõne aja pärast.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kassile oleme üritanud selgeks teha, et laua peale ei tohi hüpata ja sealt midagi võtta, häda mitte tuppa teha, lillepotis mitte kraapida, voodisse samuti mitte minna. Puhtusepidamine on sedamoodi korraldatud, et kui kass teeb, mida ei tohi, siis teda takistatakse ja loetakse sõnad peale. Veel paneme „ahvatlevad“ asjad peitu.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Sellist juhtumit ei ole olnud. Looma karistamine ei tohiks liialt karm olla. Samas peab teda keelama, kui on pahandust tegemas.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Vahest ikka räägin loomaga pikemalt. Iga päev tervitan teda ja ütlen paar head sõna. Arvan, et loom mõistab inimese kõnet ja ka meeleolu.
Selle peale ei oskagi midagi öelda. Eriti ei usu, et loom nii nagu inimene mõtleb. Eks midagi ta ka mõtleb. Ei tea ainult mida.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koerale olen õpetanud palju trikke:
Ei tohi
Lama
Istu
Too
Hüppa
Tule
Anna paremat/vaasakut käppa
Päris täpselt ei mäletagi, kuidas trikke õpetasin. See oli tükk aega tagasi.
Oma lemmikule ei pea vajalikuks põhjalikumat dressuuri, piisab sellest, mida ta hetkel oskab. Sest ma ei käi temaga võistlustel ega näitustel.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Minu arvates mitte.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed peavad loomaga jalutama ja ka süüa andma. Lapsed mängivad lemmikutega üldiselt rohkem.
Arvan, et iga laps vajab looma. Selleks, et õppida kellegi eest hoolitsema, saaks mängida ja et tal oleks seltsiline.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Pärast lemmiklooma võtmist ei ole hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega. See pole selles suhtes midagi muutnud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Rotti ei peaks 100%. Sest nad on ebameeldivad minu jaoks ja nendega pole huvitav nagu koertega. Saba on ka jube kole. Ei paku huvi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Kahjuks ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Kui kellelegi eksootilised ja ebatavalised loomad meeldivad, lasku käia. Ise sellise asjaga ei tegeleks. Mõned on ikka päris ohtlikud. Mulle meeldib pidada tavalisi lemmikloomi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Minu arvates saavad olla lemmikloomad: koer, kass, koduhiir, madu, merisiga, hamster, rott, kalad, papagoi, küülik.
Mingil juhul ei saaks olla lemmikud: ämblikud, iguaan, piraajad.
Lemmikloom erineb koduloomast selle poolest, et koduloomi peetakse kasu pärast (piim, liha, munad jne.) Lemmikuid aga seltsi pärast. Lemmikloom ei ole ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet. Neil on otstarve olemaas. Näiteks kass püüab hiiri, koer valvab kodu.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Arvan, et inimesed peavad loomi, et end mitte üksi tunda, et oleks kellega rääkida, et hoolitseda kellegi eest, et oleks lihtsalt armas seltsiline. Mõned aga peavad neid selleks, et võistlustelt ja näitustelt auhindu kokku ajada.