Tekstid (77 tulemust)

Ammi, Kusti, Posse, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6072
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 1
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Väiksena oli meil musta värvi kass ja helepruuni värvi hamster. Praegu kolli tõugu isane koer ja beezi värvi emane kass.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Kass võeti meie tahtel, kuid isa oli algul selle vastu, kuid nõustus sellega hiljem. Koer muidugi vanemate tahtel, aga hamstri võtsime äkkotsusega, lihtsalt toodi ja kohe võtsime endale.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmikloomad oleme endale saanud tuttavate käest. Anti niisama ära, mitte millegi raha eest.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja
Kunagise kassi nimi oli Kusti. Koera nimi Posse. Hamstri nimi Ammi. Praegu kassi nimi Simba. On küll erinevus hüüdnime ja pärisnime vahel. Mõtlesime igasuguseid nimesid, kuid lõpuks ema väljapakutud sobis.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kõikides saame teavet.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mina jaoks ei ole see tähtis, sest ka tavalised kassid on ilusad ja hoolitsetud.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kassi eest hoolitseb kõige rohkem ema. Tavaliselt nv näen teda, kuna teda ei ole linnas, aga põhiliselt kuskil 2-3 tundi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, kuna ta on juba harjunud väikesest peale ostetud toitu sööma.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ei ole käinud loomaarsti juures lemmikuga. Mõnda terviseprobleemi saab küll ise lahendada, näiteks kui ussid tal kõhus olid. Arvan, et see oleks küll vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Arvan, et oleks ennem parem talle tiinusevastaseid tablette anda, kui lasta kassipoegadel sündida, kes võivad tänavale sattuda ja nälga jääda. Anname küll tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt
Ei ole lasknud. Looma järglased kas uputatakse või antakse teise perre.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Õues peetavate loomade varjualune on tavaliselt kuut. On küll lubatud ringi liikuda kõigis kohas. Kassil on lubatud voodisse tulla.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kõige pikem reis on tavaliselt Rõudest Tallinna olnud lemmikloomal. Tavaliselt ennem võtsime teda koguaeg Tallinna kaasa, kui praegu pole enam võimalust ja tema eest hoolitseb naaber. Ei ole teda kaasa võtnud linnaskäikudele, peole jne. Ei ole kasutanud loomahotelli teenuseid, sest pole sattunud sellisesse kohta.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole ostnud ega õmmelnud riideid lemmikloomale. On küll väga palju mänguasje ,kõige rohkem hiiri, sisalik, paelu, palle jne. Oleme küll hankinud, sest tahame, et ta ilus välja näeks. Sooviksin küll viia spaasse, kui võimalus tuleks.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ei ole võimalik liiga palju hoolitseda. Peab hoolitsema ainult tema korrahoiu eest, muuga saab ta ise hakkama.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on ühiskond muutunud ja pööratakse rohkem tähelepanu lemmikloomade hoolitsemise vastu. Igast huviringe on loomadel väljamõeldud.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Mäletan hamstri surma. Matsime ta enda suvilasse. Väga pikk aeg läks mööda, kui otsustasime uue looma võtta, sest ta jäi liiga hinge meile.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei luba teda lauapeale ja kraapida toas lille sees mulda. Oleme teda ise õpetanud puhtust pidama.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole olnud halbu kombeid. Tema peale ei tohiks karjuda vaid talle rahulikult seletada.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates Loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin küll ja arvan, et mõistab meeleolut ja kõnet. Olen küll selle väitega nõus.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Jahh võib küll. Liiga palju kiitust teeb looma ülbeks. Meie kass on saanud liiga palju kiitust ja nüüd väga ülbe.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Peame tema wc ümber liiva ära koristama, süia panema. lapsed suhtlevad loomadega rohkem. Laps vajab looma, siis ka tema õpib kuidas loomi tuleb hoolitseda.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei peaks näiteks madusi ja sisalikke, sest kardan neid.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Tean küll. Näiteks hiiri juba koduloomadeks.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Mina arvan, et sellised loomad ei sobiks kodus pidada.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste «lemmikloom
Lemmikloomad-kassid, koerad, hiired, hamstrid jne. Ei mahu näiteks lehm, siga jne. Lemmikloomal on praktiline otstarve, teda niisma ei võeta.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sellepärast, et need pakuvad seltsi ja nad on väga armsad,kelle eest saab hoolitseda.
Ampsu, Johnny, Max, ...
(4 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kuskil 4 aastasena olid mul kuldkalad, 10 aastaselt sain hamstrid ja 12 aastaselt koera.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Kõik olnud lemmikloomad on võetud laste ehk siis minu ja mu õdede tungival soovil. Vanemad kaalusid ja talusid meie pealekäimist suhteliselt pikalt. Vastuargumentideks oli laste ehk meiepoolne loomade hooletussejätmine. Poolt argumendiks oli aga see, et tegelikult soovisid kõik pereliikmed koju lemmiklooma keda hellitada.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kalade ja kassi võtmist ei mäleta, aga koera saime kuulutuse peale. Hind oli 4000.-
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Pärisnimi on koeral Winz Sprate Little Twister, aga kuna kasvatajad olid teda juba Johnny’ks kutsunud otsustasime selle nime ka jätta.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Koera kasvatajalt, trennikaaslastelt, treenerilt (sõnakuulelikkus, koerasport agility), internetist, raamatutest ning ka loomasaadetest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mõjutanud on kindlasti suurus, sest korterisse suurt koera ei tahtnud ning välimus, sest kui uba koera võtta peaks ta igatpidi meelejärgi olema. Esialgu ei olnud tõupuhtus oluline, kuid ma tänan õnne, et me tõukoera siiski võtsime. Tõukoeraga on võimalus käia võistlustel, näitustel jne, tõuta koeraga sellised võimalused puuduvad.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Oleme käinud näitustel. Enne näitust on koera ettevalmistamine - koer tuleb pesta, kammida, kuivatada ja pügada ning trimmida. Näitusele minnes peab koer oskama õigesti liikuda ning seista, see vajab eelnevat õpetamist ning harjutamist. Näitustel üleüldse on mõnus õhkkond ning üldiselt suhtlejad ning toredad inimesed. Ka kohtunikud on siiani hea mulje jätnud. Näitustesse suhtun väga hästi.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koera eest hoolitsen põhiliselt mina. Hommikul jalutame kella seitsme paiku umbes 15 minutit. Laupäeviti sõidame hommikul agility trenni, mis kestab 1,5 tundi. Päeval kestab jalutamine sõltuvalt ilmast u 20-60 minutit. Päeval me mängime, vahel õpime uusi trikke. Õhtul teeme u 20 minutilised ringid ning peale jalutuskäiku on koeral söögiaeg.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, sest see sisaldab koerale kõike vajalikku. Ise valmistatud toidu juures ei tea kunagi, mis aineid seal puudu on ning selle pidev tasakaalustamine oleks tülikas.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Kui koer mitu päeva palavikus oli, kui ta ei saanud liikuda, sest oli hüpates oma selja ära nihestanud ning kui ta kõrv tundus natuke põletikus olevat, tuli pöörduda arsti poole. Ei ole ise looma terviseprobleeme lahendanud, sest pole vastavat väljaõpet saanud. Loomi tuleb kindlasti vaktsineerida. Lugedes lehtedest marutaudis ringi liikuvatest koertest on see kohe kindlasti hädavajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Steriliseerimine on vajalik kui ei ole plaani pesakonda saada.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole lasknud oma loomal järglasi saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie koeral on lubatud liikuda terves korteris ning ta magab ja pikutab põhiliselt voodis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Reisidele olen koera kaasa võtnud, tema transpordiks on olemas vastav puur/boks. Olen koera kaasa võtnud ka külla minnes. Koeraga linnas liikumine ning peol käimine on aga natuke tüütu. Loomahotelli teenuseid pole kasutanud, sest selleks pole vajadust olnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Meie koeral on sünnipäev 23. veebruaril ning sellel puhul ootab teda mingi eriline maius närimiskont vms).
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Koerale on ostetud jope, mis kaitseb ta pikka ning tihedat karvastikku kevadel ning sügisel vihma eest. Tal on väga palju erinevaid mänguasju - piiksuvaid, pehmeid, suuri, väikseid. Koera karva korrashoiuks on meil kindlasti šampoonid ning balsamid, samuti ka mõned viimistlusvahendid nt staatilise elektri vastu. Ei usu, et koerad spaast sama palju lugu peavad nagu inimesed, seega arvan, et koertele pole spaad vaja.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Üle hoolitseda pole võimalik. Iga inimene hoolitseb oma looma eest materiaalsete võimaluste kohaselt. Oleks mul piisavalt raha ostaksin minagi nagu kuulsused oma koerale tippkvaliteet riideid, asemeid, kaelarihmu, šampoone jne.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nõukogude ajal ei olnudki erilist „koerakultuuri“ - treeninguid, võistlusi, karvahooldusvahendeid jne.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ei ole seda veel läbi elanud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Koerale on õpetatud põhitõed - laud ning kõik sellel olev on inimeste käsutuses, lillepottide vastu ta huvi ei tunne, peenraid ei kraabi, kuid vahest ületab neid küll. Puhtusehoidmisega pole probleeme.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kiijeldage mõnda näidet. Kuidas sellest hajumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kutsikana on halbu kombeid küll olnud nt laua peal käimine ning sealt varastamine. Et koerale selgeks teha, et nii ei tohi, tuli ta teolt tabada ning ära ehmatada. Üheks „ehmatusvahendiks“ on ka plastpurk täis riisi vms. Teolt tabades seda kärarikkalt raputades koer ehmatab ning talle jääb meelde selle tegevusega kaasnenud halb emotsioon ja üldjuhul ta seda enam ei korda.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Mu koer oskab rulaga sõita, minu jalgade vahel kaheksaid teha, sitsida, patsu anda, erinevaid takistusi läbida jne. Õpetamine käis rõõmsalt ja maiusega. Minu koer on koertekooli läbinud ning me jätkame treeningutega. Põhjalik dressuur ei ole vajalik, sõltub inimesest - kui on tahtmist ja aega, siis miks mitte!
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin oma koeraga, sest meile meeldib nii. Inimeste meeleolud tunneb ta kohe kindlasti ära. Ei ole nõus, et loomadele pole omane mõelda. Inimene, kes seda öelnud on, pole arvatavasti koera omanud.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina kui laps olen koera põhiline hooldaja - jalutan, mängin, söödan, õpetan, pesen, viin arsti juurde jne. Sõltub lapsest, kui temas on natukenegi kohusetundlikust ning suuremat huvi loomade vastu, siis ta vajab looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubi liikmetega vms)?
Jah.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Jah.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Kui nende eest õigesti hoolitsetakse siis ei ole mul selle vastu midagi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom on aretatud inimestega harjuma ja läbi saama. Hunte ja põtru inimestega harjuma panna on väga raske. Tegelikult kuuluvad metsloomad ja eksootilised loomad siiski metsadesse.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et hoolida ja seltsi ning tegevust saada.
Fifi, Galsi Just Fifi, Liisu, ...
(3 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud kaks hamstrit siis kui ma olin 11-aastane sain ja mõlemad surid siis kui olin 14-aastane. Kui olin 13 sain koera.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Hamstrid võtsime äkkotsusena, isa ostis, ema polnud sellega üldse nõus. Me õega tahtsime juba väga väikeselt koera saada, aga vanemad polnud nõus. Võttis mitu aastat enne, kui nad otsustasid, et on nõus koera võtma. Me elame korteris ja sellepärast nad nõus polnudki, lõpuks suutsime nad nõusse rääkida.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Me ostsime koera kuulutuse kaudu, hind oli 2500.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Hamstritele panime nimeks Pipi ja Liisu. Koera üle mõtlesime, koerale oli juba perekonna poolt pandud täisnimi Galsi Just Fifi, ei tahtnud seda muuta, kuna nimi oli koera ema järgi pandud. Hüüame teda lihtsalt Fifiks.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Teavet saame raamatutest, internetist ja telesaadetest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei mood ei ole oluline, tõu valisime sellepärast, et mulle ja mu õele meeldis see tõug kõige rohkem, tahtsime küll puhast tõugu, aga väga suurt rolli see ei mänginud.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole kunagi osalenud ja ei poolda seda, kuna minu arvates pole see loomaga õige käitumine.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Loomaga tegeleme õega korda-mööda, ükspäev käin mina temaga kolm korda päevas jalutamas, söödan teda, kammin teda järgmine päev tegeleb sellega õde.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame valmis toitu ja vahel teeme ise, sõltub sellest, kuidas ise tahame.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti roole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti poole oleme pöördunud tema haigete kõrvade pärast, vaktsineerimist pean ma vajalikuks.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei suhtu sellesse hästi.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt
Ei ole lasknud järglasi saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie lemmikloomal on lubatud kogu majas ringi joosta, pesa on tal tehtud esiku nurka, isegi voodisse vahel võib ta tulla.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pole sellist juhust olnud, et perega kõik koos välismaale läheme, kui läheme maale reisib ta koos meiega autos.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame küll millal tema sünnipäev on ja ikka omamoodi tähistame, viime ta metsa, kus talle väga meeldib, lubame maiustada.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Meie lemmikloomal on palju mänguasju ja tema pesemiseks kasutame spetsiaalseid vahendeid.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Minu arust ei saa kunagi hoolitseda looma eest liigselt.
18. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei tohi tuppa pissida, laualt toitu võtta. Kui ta midagi sellist teeb saab karistada.
19. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine kais? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Meie koer oskab käsu peale istuda, lamada ja kõrval käia, õpetamine algas kutsikast peale maiustustega meelitades. Koertekoolile mõtlesime, aga ei jõudnud selleni, muidu pean seda vajalikuks, sest sealsed koerad on tõesti väga sõnakuulelikud.
20. Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah räägin oma lemmikloomaga, arvan,et koer mõistab inimese meeeleolu ja kõnet seda inimese hääletoonist ja käitumisest. Arvan, et loomadel on samuti omamoodi mõttemaailm.
21. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie peres suhtlevad ja mängivad koeraga rohkem mina ja õde, kuid ka vanemad pööravad talle tähelepanu. Laps vajab looma, see õpetab teda olla kohustatud millegi ees.
22. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
23. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Mingil juhul ei peaks rotte ja ka usse ja enam ei taha ka hamstreid. Nad ei ole minu jaoks õiged kodu loomad.
24. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mul elab kõrval majas üks naine kes käib igal hommikul ja õhtul tuvisid toitmas ja ta on aidanud vigastatud tuvisid ja neid endale koju võtnud.
25. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei meeldi kohe üldse.
26. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom”
Lemmikloom on minu jaoks eelkõige koer ja kass, kuid tegelikult arvan, et lemmikloom on just see, keda inimene armastab ja teda oma kodus peab ja alati ei pea see olema loom, kellel pole praktilist otstarvet.
27. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomad toovad majja rõõmu ja nad on armsad, nende eest tahetakse hoolitseda ja neid armastatakse.
Kessu-Nässu, Liisu, Penni, ...
(6 looma)
Üldinfo
Id:
6077
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 6
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Esimene loom oli umbes siis kui olin 4-aastane (aastal 1993) ja selleks oli musta värvi valgete sokikestega kass. loom oli kuskil kaks aastat hiljem ja selleks oli koer (krants), seejärel oli teine koer (saksa-lambakoer). 9- aasta vanuselt sain hamstri. 16-aastaselt saime tavalise euroopa tõugu kiisu ning peale selle segaverelise pikakakarvalise kiisu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koerade võtmise idee oli isa poolne, kuid seda arutati ikka perekondlikult. Kasside võtmise idee oli ema poolne, hamster oli kingitud, kuid ülejäänud perega arutati ka tema võtmine koju läbi. Kõikide loomade puhul on kaalutud seda, et kas suudetakse nende eest piisavalt hoolt kanda ja neile piisavalt ruumi ja vabadust pakkuda. Lõplikud otsused on olnud alati ühised.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koerade kohta ei oska öelda. Olin liialt väike ja ei mäleta kust nad pärit on. Esimese kiisuga oli sellinu lugu, et emme töö juures hoovis oli üks suur emane kass, kes sünnitas väikesed pojad, kuid seda vahetult enne talve tulekut. Kõik pojad said töömeeskonnaga ära jagatud omavahel või teistele tuttavatele pakutud. Lõpuks jäi alles viimane tita. Ja emmel hakkas temast nii kahju, et ta rääkis lastele sellest kiisus ning me otsustasime ta oma perre võtta ja talle soe kodu pakkuda. Teise kassi võtmise lugu on aga selline, et tuttava tuttava kassil sündisid pojad. Kuid kuna ta ise rase oli ning pidi üsna pea sünnitama minema, siis pidi ta ka kiisudest kuidagi lahti. Otsustasime siis selle väikese karvapalli oma koju võtta, selle asemel, et lasta ta merekooli, (selleks ajaks eelmist kassi enam polnud).
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja
Esimene kiisu oli Liisu (isa pandud nimi), esimene kutus oli Penni (isa pandud nimi), teine kutsu oli Steffi (isa pandud nimi), hamster sai nimeks Pipi (minu oma otsus), teine kass oli Viplala (ema pandud) ning kolmas kass oli Kessu-Nässu (kuna pere jäi 2:2 seisuga nende kahe nimega, siis pandi mõlemad).
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Esialgset infot saime tuttavatelt, kellel on endal samad loomad, koerte puhul on kodus olnud ka raamatud. Muu on internetist ning veterinaridelt.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood pole kohe kindlasti mitte mõjutanud. Looma tõupuhtus pole samuti oluline. Põhjus selle, et nad on alati võetud nende endi pärast, mitte ideega nendega kuskil näitustel käia. Suurus on rolli mänginud vaid koerte puhul, kuna vaja oli koera kes maja valvamisega ka hakkama saab, siis sai ka suuremat sorti võetud - saksa-lambakoer.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud. Näitustesse suhtun hästi. Kui on ilus loom ning inimesed näevad nendega palju vaeva ning tegelevad nendega, siis miks mitte näidata tulemust oma ala asjatundjatele.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koeradega tegeles ainult isa. Tema laskis nad välja (oma suurest puurist koos kuudiga hooovi jalutama), samuti ka toitis, pesi ning hoolitses kõige muu vajaliku eest. Samuti hoolitses tema ka esimese kiisu eest. Hamstri eest hoolitsesin mina üksinda, sest ta oli mulle kingitud, vahel teised pereliikmed mängisid temaga. Viimased kaks kiisut on olnud rohkem emme lemmikud, seega kõige suuremat hoolt kandis just tema nende eest. Kuid kui ema tööl oli või ära, siis tegelesin mina nendega. Kasside pesemine oli ainus ülesanne, mis oli 100% minu teha. Ei oska öelda, kui palju aega päevast keskmiselt loomaga tegeledes veedan. See oleneb väga paljust.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Lemmikloomade jaoks oleme alati ostnud spetsiaalset toitu, kuna see on minu meelest parim võimalus selleks, et kõik vajalikud ained ning õigetest kogustest saaks ta kätte.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
kuna Viplala oli võetud õuest, siis oli vajalik tema tervisekontroll ning vaktsineerimine. Nässu-Kessu puhul oli probleeme ka silmadega. Lemmikloomade vaktsineerimine on vajalik, eriti kui nad viibivad väljas aeg-ajalt, see aitab vältida nakatumist erinevatesse haigustesse, mis loomade seas levivad. Pigem vaktsineerida kui hiljem vaadata, kuidas loom põeb mõnd haigust, sest reeglina on ravi palju ebameeldivam kui vaktsiin.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Steriliseerimine on küll valus ning ebameeldiv loomale, ning pole loodusega kooskõlas, kuid kui pole plaanis järglasi saada, siis on ta õigustatud ehk. Tiinusevastaseid tablette pole andud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Saksa-lambakoeral Steffil lasime järglasi saada, tema oli paaritatud samat tõugu isase koeraga ning mitmel korral. Pojad müüdi maha, neist üks jäeti alles. Kassidel pole lasknud järglasi saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koertel on olnud oma hästi suur nö puur, kus sees on piisavalt ruumi liikumiseks ning ka kuut. Igal õhtul lasti koer suurde hoovi lahti jooksma paariks tunniks. Talvel ning muul väga külmal ajal olid nad toas. Voodisse neid ei lubatud. Kassid on ise omale korteris nö oma lemmik koha leidnud, kus nad uinakuid teevad ja neile olla meeldib Ööseks on mõlemal kassil olnud komme minna emme voodisse selja taha magama.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Suurtmaid reise pole ette tulnud sellel perioodil, kui kodus olnud lemmikloom. Niisama külla või linna minnes pole neid kaasa võetud. Loomahotelli teenuseid pole kasutanud, sest pole vajadust olnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ikka teame. Tähistatud on seda lemmikule väikese kingituse ostmisega.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Lemmikul on omad mänguasjad küll. Samuti on neil olnud oma spetsiaalsed šampoonid ning harjad ja vastavad küünetangid.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kindlasti on. Paljud loomad on kas üle toidetud või liialt palju vitamiine antud. Ära hellitada on kerge. Asjadega ei tohi üle pingutada. Tuleb jääda normide piiresse.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei oska öelda. Mind ei olnud sellel ajal olemas.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Üks kass läks ära ning teise pidime ära andma, seega pole surmaga kokku puutunud. Teiste loomade surma ajal olin liialt väikene, ei mäleta enam.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Pole puhtuse probleeme ette tulnud. Kiisu on esimest korrast alates oma liivakastis käinud. Seda mõlema kassi puhul. Lilli ei näri ja mulda ka ei kraabi. Vist on vedanud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Pole olnud halbu harjumusi. Karistuste suhtes ei oska samuti midagi öelda. Ehk veidi kurjemat häält teha ja nina peale nipsu. Kindlasti ei tohiks looma peal füüsilist vägivalda kasutada.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole õpetanud. Kõik trikid on loom ise selgeks õppinud. Näiteks meie kiisu Nässu teeb lõunauinakut meelsasti nari teisel korrusel päevateki peal. Et sinna saada on ta selgeks õppinud, kuidas redelist üles ronida. Koerte puhul ehk on vajalik dressuur, eriti suurte koerte puhul, eelkõige sellepärast, et loom ja inimene üksteist paremini mõistavad, ning et loom vajadusel kuuletuks.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ikka räägin. Kuigi ta ei saa aru lausetest ja sõnadest. Siis arvan, et loom tajub siiski meeleolu, kas tegemist on rõõmsa tujuga või vastupidi kurva tujuga, on inimene ärritunud või vihane. Minu meelest loom mõistab seda.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea küll ühtegi näidet.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kui tegemist on olnud otseselt lapse isikliku loomaga (nt. talle kingitud), siis tegeleb laps ise temaga 90%. Puhastab puuri, peseb, hooldab, käib veterinaari juures, annab süüa, mängib, räägib. Ülejäänud pereliikmed teevad neid asju vabatahtlikult, vastavalt sellele kas neil on aega ja tahtmist. Samasugune süsteem kehtib siis, kui loom on täiskasvanu oma. Sel juhul on lapsed need kes tegelevad siis kui tahavad.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ikka jah. Omavahel saab muljeid vahetada ning nõu küsida.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ise isiklikult ei peaks kindlasti madusid ning putukaid. Põhjuseks, arvan et nad sobivad loodusesse paremini kui minu koju klaaskasti. Teiseks on nad minu jaoks üsna ebasümpaatsed.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsitisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Tean. Mõni aasta tagasi leidsime sõbraga maalt puu otsast alla kukkunud linnupojad. Kuid teatavasti linnuemme neid enam tagasi ei võtnud. Seega võtsime nad oma hoole alla. Toitsime ja kasvatasime, oma sõrmeotsast õppisid nad ka lendama lõpuks. Peale sellist hoolitsust muutusid nad küll lemmikuks, see oli paratamu. Kuid tuli ka aru saada, et nad tuleb võimalikult kiiresti loodusesse tagasi lasta ning nendega võimalikult vähe kontakti luua, et nad säilitaksid oma iseseisvust. Samuti olen kuulnud, kuidas väikesi karutitasid on omas kodus mõnda aega kasvatatud.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Arvan, et miks mitte ka selliseid loomi pidada. Ainus tingimus, et neile loodaks võimalikult hea keskkond. Nii kaua pole mul selle vastu midagi, kui neid loomi ei ahistata, ega peeta kehvades tingimustes. Kui inimene võtab omale sellise looma, siis peab ta kindlasti arvestama, kui palju aega ja raha ning milliseid tingimusi läheb vaja. "tavalised" koduloomad vajavad neid nii samuti, kuid eksootilised loomad pole nii kodustunud ja kohanenud, seeda vajavad nemad ka märksa suuremat tähelepanu.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomad saavad olla kõik maailmas eksisteerivad loomad. Kui ma väike olin, siis mu lemmik oli elevant, kuigi tahtsin oma ühte nii väga ka koju, ei saanud. Koduloom on siiski veidi kitsam mõiste, kuid lemmik on iga inimese individuaalne asi, olgu selleks siis elevant, tarakan, madu, kass või antiloop või hoopis keegi teine. Koduloomad on kodustatud. Nad ei vaja ilmtingimata looduslikku keskkonda, vaid on kohandunud nö tehistingimustega. Kui lemmikuks pakkusin ma antiloopi, siis koduloomade hulka ta siiski ei käi. Ta lihtsalt ei mahu keskmisse koju ära. Need tingimused ei sobi talle, vaid ahistavad teda. Lemmikloomal ei pea olema praktilist tarvet, kuid võib, ma ei leia, et see rolli mängiks.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikuid eelkõige seltskonna mõttes. Koer ja kass on oma peremehele/naisele truud. Nad rõõmustavad lihtsate asjade üle, nagu kui nende hooldaja peale pikka tööpäeva koju tuleb või kui nad saavad õue minna ja nendega mängitakse. Vanuritel, kes üksi elavad on lemmikutest palju abi, neil on kelle eest hoolitseda ja kellele maailma asjadest jutustada, kui kedagi teist parasjagu vestluskaaslaseks pole. Lemmikutel on kindlasti ka esteetiline väärtus, näiteks paljudel inimestel on kodus kalad, see loob koju looduslikuma õhkkonna ning annab interjöörile palju juurde. Hea kindel tunne on, kui tead et koju minnes keegi juba ootab, ja keegi ei vaidle vastu. Saab kellegi eest hoolitseda ja kedagi armastada ilma tingimusteta.
Bessi, Penelope
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6084
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 13
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Koer (rotveiler) 1993-2005, kass 2005-...
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Esimese koera otsustasid võtta vanemad, seda otsust kaalutleti pikalt. Koer võeti ka laste soovil. Poolt argumente oli rohkem, sest koer on hea sõber nii lastele kui vanematele. Ainukeseks vastuargumendiks oli see, et kas koer saab piisavalt tähelepanu nii lastelt kui vanematelt. Kassi võtmine tuli äkkotsusena, kuna ta on õuekass, hakkas ta meie juures söömas ja magamas käimas, algul harvemini hiljem juba päris tihedalt. Vastuargumente polnud, sest kass käib õues hädal.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Koera saime koerakasvatajalt, hind oli 4000 kr. Kassi saime tasuta, kuna ta on selles meie majas juba aastaid elanud. Kui eelmised elanikud ära kolisid meie korterist, jäi kass majja edasi elama, kuid tal polnud püsivat kodu. Peale koera surma võtsime kassi enda juurde.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi oli Bessi, kuna ta oli paberitega koer oli see nimi tal juba olemas. Koeral hüüdnimesid polnud. Ka kassil oli nimi olemas, tema nimi on Penelope. Ka temal pole hüüdnimesid.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmikloomade kohta saame teavet raamatute ning televiisori kaudu, kus on mitmeid loomasaateid.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole lemmiklooma valikut küll mõjutanud. Ajajooksul on kujunenud koeratõugudest välja küll omad lemmikud. Korteris pidamiseks on kindlasti hea lühem karvastik ja mitte väga suur koer. Looma tõupuhtus on koerte puhul olulisem, tõukoerad on minu arvates ilusamad. Kassi puhul ei ole see oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud. Ma arvan, et ei ole ka eriti oluline oma lemmikloomadega seal osaleda. Mina ei kavatse seda teha, ka oma tulevaste lemmikloomadega.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Mina hoolitsen meie peres peamiselt kassi eest, sest mina olin ka see, kes tahtis ta endale võtta. Kassiga tegelemiseks ei kulu palju aega, kuna ta viibib enamuse aja päevast siiski õues. Ma pean teda toitma, ning ta õue viima siis kui ta tahab.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kassile ostame valmistoitu- konserve ja kuivtoitu, koerale ostsime valmistoitu ja tegime ise talle ka putru.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Koeraga oli vaja käia paar korda aastas vaktsineerimas, samuti üldtervisekontrollis. Pöördusime arsti juurde siis, kui avastasime koera rinnalt suure muhu, avastati et see on healoomuline kasvaja. Kaks korda oleme kutsunud koerale koju arsti. Esimene kord oli siis, kui koer ei saanud jalule, siis ravisime koera jalgu rohuga ja ta sai peagi terveks. Teine kord oli koeral mürgitus, kuna ta oli õues konte söönud. Sel korral oli asi tõsisem, ning koer oli kodus tilgutite all, kuid siiski paranes. Koeral oleme ise kõrvu puhastanud, kui tal need haigeks jäid. Kassiga ei ole olnud vaja veel arsti juurde pöörduda.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Kui loom käib omapäi õues on teda kindlasti vaja steriliseerida, vältimaks soovimatuid poegi. Meil on kass steriliseeritud, koer ei olnud ja me ei andnud talle ka tiinusevastaseid tablette, see ei olnud vajalik.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Meie loomadel ei ole järglasi olnud. Koera tahtsime küll paaritada, kuid see ei õnnestunud sel korral ja rohkem me ei püüdnud ka. Ning kass on noorest peale juba steriliseeritud. Looma järglased üldiselt antakse või müüakse ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kass võib terves korteris ringi käia, magab ta voodis.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Koera võtsime puhkustele kaasa küll, kuid mitte välismaale. Vaid siis, kui sõitsime mõneks päevaks maale või mujale puhkama. Koerale meeldis väga autoga sõita, ning autosõiduga ei tekkinud kunagi probleeme. Oli ka selliseid kohti, kuhu me teda kaasa ei võtnud. Nendel kordadel tegelesid koeraga head sugulased või tuttavad, kes temaga väga hästi läbi said. Kassiga selliseid probleeme pole, kuna talle saab trepikotta söögi panna. Teda ei ole me kuskile kaasa võtnud, ega võta ka. Loomahotelli teenuseid ei ole me kasutanud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Koera sünnipäev oli 17. märts ning seda ka tähistati, tegime talle koera sünnipäevatordi ning andsime muud head-paremat. Kassi sünnipäeva ei tea ja ei tähista.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Lemmikloomadele riideid pole ostnud ega õmmelnud. Kassil on mänguasju, ta mängib lõngakerade ja kunst hiirtega. Kassi pesemiseks ei ole spetsiaalseid vahendeid hankinud. Kassi ei ole ka spaasse viinud, ning ei vii ka.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma arvan, et looma eest on võimalik liiga palju hoolitseda, kuid pigem on probleem vastupidine, et loomade eest hoolitsetakse liiga vähe. Ülehoolitsemine on siis, kui tegeletaksegi ainult oma loomaga: õmmeldakse riideid, pestakse tihemini kui vaja, söödetakse tihti, käiakse väljas tihemini, kui loom seda võibolla ise teha sooviks.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on lemmikloomadel erinevaid harrastusi(koeradel): agility, varrukatrenn jne. Ma arvan, et tänapäeval tegeletakse oma lemmikloomadega rohkem kui nõukogude ajal.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Koera matsime jõelähtme lemmikloomade kalmistule. Matmise juures oli pere ning tädi ja onu. Peale seda otsustasime, et ei võta enam koera. Kuu peale seda tuli meie juurde elama kass ning oleme mõelnud ka uue koera võtmise peale.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine - korraldatud?
Kass käib õues hädal ning sellega probleeme ei ole. Ta on harjunud ust kraapima kui välja tahab. Seda kommet oleme püüdnud kõrvaldada.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koeral oli komme õues konte ja jäänuseid süüa. Kuna me teda õues lahti lasime, ei jõudnud alati tema söömisel silma peal hoida. Kuid üritasime siiski seda teha, ning keelasime teda kui ta mõne kondi suhu võttis. Sellest harjumusest päris jagu ei saanudki, sest ta alati võttis kondi suhu kui leidis, aga teda tuli lihtsalt keelata, ning siis viskas ta kondi maha. Ma arvan, et lemmikloomi tuleks juba algusest peale õpetada, mida tohib teha ja mitte. Loomi tohiks karistada ikkagi sõnadega, aga kui loom saab mõne pahandusega hakkama võib talle ka laksu anda, aga kindlasti ei tohi looma peksta.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koerale õpetasime istumist, mõlema käpaandmist, lamamist. Erilisi trikke me talle ei õpetanud. Õpetamine käis sõnadega ning andsime talle ka maiust, kui ta oli hakkama saanud. Ma arvan, et koertekool ei tee ühelegi koerale halba, kuid koera võib ka ise õpetada, kui selleks tahtmist ja oskusi on.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mina ja mu pere räägime/rääkisime oma lemmikloomadega. Minu arvates, nad saavad inimese meeleolust kindlasti aru, ja koerad ka kõnest. Loomadega rääkimine ja suhtlemine on minu arvates ka väga vajalik. Sellega, et mõtlemine on omane on ainult inimestele, ma ei ole kindlasti nõus. Kõik elusolendid mõtlevad mingil määral, inimesel on mõtlemine lihtsalt kõige kõrgemalt arenenud.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Lemmikloom võib kindlasti oma peremehe kiindumust ära kasutada, nad on selleks piisavalt targad (koerad, kassid). Näiteks, kui koer teab et tal on keelatud diivanil magada, aga peremees teda selle eest ei karista. Siis käib ta seal ikkagi magamas, sest teab et ta selle eest karistada ei saa.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Ma arvan, et meie peres on loomade eest hoolitsemisel olnud väga suur osa lastel. Kuna mina olin alles 3 aastane, kui meie perre koer võeti, olen ma temaga koos kasvanud. Ma arvan, et lapsed kellele meeldib loomadega tegeleda mängivad ja suhtlevad loomaga ka rohkem, kui täiskasvanud, kuigi see ei ole reegel. Ma arvan, et laps vajab looma, loomaga õpitakse vastutustunnet ning samuti on loom, eriti koer lapsele truu sõber. Mina olen väga õnnelik, et meie perre koer võeti juba siis, kui mina väike olin, sest ma usun, et koer on minu lapsepõlve õnnelikumaks teinud.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Tänu koerale suhtlesime küll teiste koeraomanikega, kes läheduses elasid suhteliselt palju. Kass ei ole seda tinginud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Jah, ei võtaks endale väikenärilis-hamstreid, merisigu,rotte ja hiiri. Ei ole minu arvates head koduloomad, ja nad on lühikese elueaga.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea selliseid juhtumeid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ise ei võtaks endale kunagi madu, või teisi eelnimetatud loomi. Ohtlikud ja ei ole koduloomad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
Minu arvates on lemmikloomad koerad, kassid, küülikud, hamstrid ja teised närilised. Minu meelest ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse maod, ja muud roomajad. Lemmikloom on see, keda peetakse toas, koduloomad aga need kes on laudas või karjamaal. Lemmikloomadel on ka praktiline otstarve, sest näiteks koer on ka koduvalvaja.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimesed peavad lemmikloomi selleks, et neil oleks kellegi eest hoolitseda, neil on siis olemas ka sõber, kellega rääkida ja tegeleda. Kindlasti on lemmikloom nt koer hea vaba aja veetmise võimalus, koeraga käiakse jooksmas, näitustel jne. Paljud inimesed võtavad koeri ka koduvalvajateks, kuid minu arvates ei ole see põhiline koera võtmise eesmärk. Lemmikloom on inimesele eelkõige sõber.
Della, Starhill Dante Dream
(Koer)
Üldinfo
Id:
6086
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 15
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on esimene lemmikloom kelleks on (tõu)koer.Ta on 2 a. vana
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koer võeti minu ja minu ema soovil. Kaalutlemist polnud vaja kuigi läks natuke aega uni koera kätte saime.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kuna koera tõug oli teada (Cavalier King Charles Spanjel) otsisime koera kennelitest läbi interneti. Me ostsime koera ja tema hinnaks oli 6 000.-
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu koera pikk nimi (Starhill Dante Dream) pandi talle tema kenneli poolt. Tema hüüdnime (Della) me lihtsalt tuletasime.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Meie puhul põhiliselt tuttavatelt ja internetist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Looma tõupuhtus oli meile loomulikult oluline, kuna siis teadsime täpselt kelle ostsime?
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Oleme käinud näitustel kutsikate saamise eesmärgil. Näituste põhieesmärk on koerte tõupuhtuse tagamine mistõttu uurivad kohtunikud koerte füüsilist tõupuhtust.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koera eest hoolitseme me kõik. Mina kulutan päevast koerale umbes 1.5 H.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame loomulikult spetsiaalset toitu, et tagada koerale maksimaalne heaolu ja tervis.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Arsti poole pöördusime koeraga vaktsineerimise eesmärgil mis on ju ilmselgelt hädavajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
-
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oleme oma koerale järglasi planeerinud ja seetõttu pole nende tuleviku pärast muret.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie koeral on oma pesa. Olen üritanud piirata koera käimist köögis. Voodisse pole tal lubatud minna.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Koeraga me eriti kaugele ei reisi. Koeraga reisides (autos ainult) on ta kellegi süles. Pikemaks ära minnes jätame koera vanavanemate hoolde.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Minu koera sünnipäev on 8. sept. Sünnipäeva puhul saab ta ikka mõne kingituse!
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ostsime oma koerale keebi külma vastu. Mänguasjadeks on tal põhiliselt kaisuloomad, karva pesuks on tal ka eriline shampoon.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kindlasti on võimalik üle hoolitseda. Seda saaks vältida koera üle kindla kontrolli omamisega.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
PAREM KÕIK!!!
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
-
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine - korraldatud?
Koera väikse suuruse tõttu ei tee ta erilist pahandust ja ka õues käib ta kindlatel kellaaegadel.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui koera karistada tuleb seda teha kindlasti nii, et ta SAAKS ARU MILLE EEST teda karistati.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Meie koer oskab palju trikke mida oli mõne maiuse kaasabil väga lihtne õpetada. Dressuuri peaks koerale tegema kontrolli eesmärgi.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
-
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
-
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kellel iganes on aega tegeleb koeraga. Laps vajab koera.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
JAH.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei tea pole mõelnud.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Nende eest hoolitsemine nõuab rohkemat.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
-
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Vajadusest seltskonna ja tegevuse järele.
Mirri, Tuti
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6087
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 16
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on kodus olnud kaks kassi, esimene kassi võtsime 7.a. (kassi-punase), teise kassi võtsime 3 aastat tagasi kes oli valge ja väga karvane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Käisime poes kus kiisupoegi müüdi ja tegime otsuse kogu perega koos (esimese kassi). Kogu meie perekond tahtis lemmiklooma, see tuli põhimõtteliselt äkkotsusena, samas me veel kaalusime seda poes tund aega, et kuidas ja kes hakkab tema eest hoolitsema jne.. Algul kahtlesime, et kuidas me reisimas saame hakata käima, et kassi ei saa üksinda jätta ja tema eest tuleb väga palju hoolitseda. Teise kassi tõi ema jube armas kiisupoeg üleni valge, küsis meilt muidugi üle kas saame hakkama sellega kui perre teine pereliige veel juurde võtta ja kõik olid nõus, muidugi isa oli algul vastu, aga lõpuks harjus ära!
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Esimese kassi saime Kadaka turult, ostsime ja hind oli muidu 200, aga meie saime 100 krooniga!!! Teise kiisupoja saime ema sõbrannalt, anti lihtsalt ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimese kiisu nimi on Mirri ja teise nimi oli Tuti, eks ikka on erinevus ma arvan, mõni loom näiteks reageerib hüüdnimele paremini, see on võib-olla kõlavam, mõni paneb oma lemmikloomale väga pika ja keerulise täisnime. Nime otsustasime samuti kogu perekonnaga, kõik pakkusid oma variante, Mirri nime mõtles välja ema ja Tuti nime õde.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Tuttavatelt saab teavet, muidugi kõige rohkem raamatutest ja kindlasti ka internetist ja ajakirjadest, põhimõtteliselt igalt poolt kus seda teavet jagatakse.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Minu jaoks pole mood ega tõug oluline, oma koduloom on ikka kõige armsam ja kallim! Kõik loomad on väikestena minu arvates eriti armsad. Tõupuhastus pole ka oluline nagu aru saada eelnevast jutust.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Kahjuks ei ole osalenud, muidu võiks päris tore olla, aga selleks vaja looma ka koolitada.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Me kõik hoolitseme, oleneb kes hetkel kodus on. Kassiliiva teeme õega kordamööda, üks päev mina teine päev õde. Tavaline päev algab hommikusöögiga kus panen või keegi kes parasjagu seal lähedal on kassile süüa ja teeb kassiliiva, lõunati mõnikord mängime kassiga jne. Põhimõtteliselt kogu aeg kui kodus olen siis ikka paitan ja mängin kassiga, kuigi ta juba 7.a. vana aga nii suur mänguhuviline.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame spetsiaalset toitu, kuid ka kui me ise sööme õuna või pasteedisaia, kurk: jne, anname kassile ka kui ta tahab, talle väga maitseb see toit mida meie sööme!
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimise puhul pöördusime loomaarsti poole, vaktsineerimine on kindlasti väga vajalik! Tegime soo operatsioonilt lapsi ei saaks muidu probleeme ei ole meie koduloomadel olnud. Kunagi kui selle esimese kassi ostsime turult olid tal täid ja selle lahendasime rohuga..huhh küll sellega oli jagelemist.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Olen selle poolt, milleks kassil sünnitada lapsi kui nad näiteks tänavale jääksid või varjupaika viidakse, kui oleksid kindlad omanikud olemas siis miks mitte sünnitada.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Jah, üks kord said meie mõlemad kassid järglased, aga kõik kassipojad leidsid endale peremehed, see on lihtsalt juhtunud. Järglastele tuleks leida Peremees!
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Maja lähedal kindlasti kuskil soojemas varjualuselises kohas, suurem tuba või ruum kus loom tunneks ennast mugavalt ja kaitstult. See, kas lemmikloom võib igal pool ringi liikuda on täiesti tema peremehe otsus, minul ei oleks selle vastu midagi kui loom on puhas ja korralik. Oleneb lemmikloomast, kas ta võib voodis käia, näiteks minu arust kassid võivad, suuremad koerad vb mitte kes väljas uudis elavad.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, orv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Väga pikale reisile ei ole võtnud, lihtsalt suvilasse ja maale. Tavaliselt jätame maha kui reisime. Kui suvilasse viime loomad siis paneme nad korvi või kassipuuri. Ei kindlasti ei võta looma kaasa kuskile pidudele, linna jne. Ei ole kasutanud loomahotelli teenuseid, ei ole sellist vajadust tekkinud ja ja on ka omaette hind ma arvan.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tean millal on minu lemmikloomade sünnipäevad. Varem tähistasime, nüüd enam mitte.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole riideid ostnud ega õmmelnud. On muidugi mänguasju, igasugused karvased asjakesed, pallid, sulgedest mänguasjad jne.. Ei ole kasutanud spetsiaalseid vahendeid lemmiklooma jaoks. Ei ole viinud looma spaasse, kui oleks koer siis isegi soovitaksin ma arvan.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kindlasti on võimalik, mida rohkem seda parem, aga üle ei maksa ka pingutada, peaasi et vajalikud asjad saaksid tehtud. Kui juba kassi mitu korda päevas pesta siis oleks see juba ülehoolitsemine.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Hmm.. tänapäeval on see rohkem edasi arenenud, ma ei teagi.. kunagi tegeldi vb isegi rohkem nendega, nüüd aga antakse lihtsalt mänguasi ja muud sellised talle ise kätte ja las mängib, vanasti polnud neid shampoone ja kamme lemmikloomadel.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Kahjuks sai meie noorem kiisupoeg surma, matsime ta loomade surnuaeda, oli väga kurb sündmus. Ei otsustanud uut looma võtta, piisas juba 1 kassist.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Ei ole midagi õpetanud, ainult et kassiliival peab käima, ja mööblit ei tohi kraapida ja toataimi närida. Muidu ta on ise tubli Mirrike olnud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole isegi midagi sellist ette tulnud.. üks kord ainult ta ei käinud kassiliival ja tuli voodisse.. oi aga siis andsime nina peale väikse patsu ja viisime kassiliiva juurde nagu raamatus oli kirjas ja nüüd ta käib kogu aeg kassiliival
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin, ma arvan et ta ei mõista lihtsalt reageerib häälele, kui sööma kutsuda nime järgi siis kohe tuleb. Olen selle väitega nõus.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea, oma lemmikloomade põhjal pole sellist situatsiooni ette tulnud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Jah, meil hoolitsevad loomade eest rohkem lapsed, süüa tuleb anda, mängida, kassiliiva teha. Minu arvates vajaks iga laps looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Madu, minu arvates mõttetu, teda ei saa paitada, temaga ei saa mängida, veel on ta ohtlik ja talle peab surnud loomi sisse söötma, jube.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea kahjuks.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu. iguaan, piraajad)?
Päris huvitav, miks mitte kui inimestele meeldib neid pidada, ise vist ei tahaks, aga tore vaadata kui kellelgi teisel on selline loom.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Kõik loomad, kes inimesele meeldivad ja on meeltjärgi ja keda nad armastavad saavad olla lemmikloomad. Minu arust on koduloom ja lemmikloom üks ja sama mõiste. Jah, lemmikloom on rohkem nagu pereliige, olenevalt loomast.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Ma arvan, et inimesed tahavad rohkem õnnelikud olla, mõni üksik inimene võtab looma, et tal igav ei oleks, ja vanemad võtavad lastele, et neil lõbusam oleks ja nad õpivad hoolitsema armsate loomade eest.
, Killu
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6091
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 20
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minul on olnud rott ,hamster ja väiksed hiired. Kõige hiljutisem oli rott ,kes mingit aega tagasi ära suri.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti kas minu või mu venna soovil. Erilisi argumente ei olnud ainult, et see kelle loom see on see peab ka puuri puhastama.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite võii anti muidu ära? Milline oli hind?
Oleme loomapoest ostnud ja hinda ma ei mäleta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Ühel hamstril oli nimi Killu. Kahjuks ei mäleta kuidas see nimi saadi aga teise loomi oleme me kutsunud nende nimetuste järgi: rott on rott ja hiir on hiir.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei ole kuskilt informatsiooni otsinud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud. looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ma olen tahtnud kodulooma võtta ainult sellepärast. et oleks kellegi eest hoolitseda.Tõug ei ole mulle oluline olnud.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse Suhtute?
Ma ei ole osalenud oma lemmikuga loomanäitusel ja ma arvan et sellised üritused on toredad kuna n. kassinäitused on väga vinged kuna kassid meeldivad mulle väga.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kireldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Puuri puhastab see kelle loom ta on ja päevas võibolla 5 minutit tegeletakse temaga kui just ei puhastata puuri.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Poest ostetud toitu on lihtsam valmistada.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerida tuleks suuremaid loomi aga ise ei ole loomaarsti juures käinud koos oma loomaga
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Steriliseerimine on täiesti mõeldav, ma ei ole selle vastu.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Minu koduloom ei ole saanud järglasi. Ei ole lasknud teda kellegagi paarituma.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kui on maale sõit võtan ma oma loomakese kaasa.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei tea.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid ei ole talle selga pannud aga puhastamis lapikesi olen küll ostnud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ajuvabaks läheb asi siis kui arvatakse et n. koerad saavad aru inimestest. Kõige tobedam on koertele mõeldud spad kus neid muditakse jne. Koer ei mõtle ju, et see nüüd on mu elu parim päev.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei oska öelda.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meie matsime ta oma suvilasse ja uue lemmiklooma võtmisega on alati peetud natuke vahet.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Järgnevatele küsimustele ma ei saa vastata kuna- minu koduloom ei saa mitte millestki aru kuna ta on hamster.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Mins ei võtaks endale koera kuna need loomad mulle ei meeldi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Minu isal oli mingit aega tavaline väike õuelind. Liiki ma ei oska öelda.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga. madu, iguaan, piraajad)?
Kui julgust ja viitsimist on siis miks mitte. Ise arvatavasti ei võtaks endale koju sellist looma kuna ei ole eriti huvitatud eksootilistest asjadest.
13. Millised toomad Tete arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste
Kõige toredam lemmikloom on kass. Temast ei saa eriti kasu aga ta ikkagi teeb sust välja ka. Koduloomad on lehmad ,sead ja hobused.
14. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et kellegi eest saaks hoolitseda ja natuke põnevust oma ellu.
Bessi, Snoopy
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6099
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 28
Kogumise aasta:
Vastaja
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meie peres on olnud 2 koera. Esimene koer oli umbes 10 a. tagasi ning teine on siiani meie perekonnas.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
See oli perekonna ühine soov ja mõte endale koer võtta.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Mõlemad koerad ostsime kuulutuse kaudu. Esimene koer maksis 1000.-ja teine 2000.-
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimese koera nimi oli Bessi ning praeguse koera nimi on Snoopy. Kõik pakkusid oma nime välja ning nende vahel otsustati sobivaim nimi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Põhiliselt telekatest tulevatest lemmiklooma saadetest, kuid osa informatsiooni ka loomaarsti käest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Koer on koer. Pole vahet kui pikk ta on jne. Mis puutub tõupuhtusesse siis on mõlemad koerad mitte tõupuhtad kuid ei pea seda oluliseks, sest koer on koer.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju ta oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Jalutamas käiakse kordamööda. Kui ma koju tulen siis koer juba ootab ukse ees, kui ma olen esimene kes koju jõuab siis ma lähen temaga välja ning peale seda mängin temaga kui ta tahab.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame oma koerale kassitoitu kuna ta midagi muud ei söö.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimiste pärast oleme põhiliselt loomaarsti juures käinud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei anna.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Pole sellist asja ette tulnud kus koer oleks tiineks jäänud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koer magab seal kus ta tahab v.a voodites, kuid mujal võib ta küll igalpool käia. Mõistuse piires muidugi.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Jääb siiski koju, ning kuna meil on hea vanaema kes koera eest hoolitseb siis pole sellega veel probleeme tekkinud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tean küll. Kui tal on sünnipäev siis ostame mõne suure kondi vms.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Meie koeral on karvad mis tähendab et tal pole riideid vaja. Mänguasju on tal päris palju palle, kummist rõngaid, mängu konte jne.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Alates sealt kui koerale hakatakse riideid selga panema.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Pole õrna aimugi.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Matsime korralikult maja taha, ning ootasime paar aastat kui uue koera võtsime.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Õpetanud pole midagi, kui ta midagi teeb valesti siis keelame ja loodame et ta enam nii ei tee.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Jah on küll. Siis kui pere sööb laua taga, siis hakkab ta alati enda osa nõudma. Pole siiamaani lahti saanud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Annab käppa, lamab, istub käsu peale. Õpetamine käis küpsise abil. Siis on see vast vajalik kui tahate oma koeraga võistlustele vms minna.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele, kas olete sellega nõus?
Loomulikult räägime, ning ma arvan et ta saab aru ikka küll mida talle öelda tahetakse.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Võib küll. Näiteks siis kui sa sööd midagi ja alguses ei anna ja siis ta mängib solvunut, ning siis ei jää muud midagi üle kui talle ka anda.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Me käime koeraga väljas ning mängime temaga. On ikka vaja, koer on tore.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Eritist põlgust küll ühegi looma vastu ei ole.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ma tean ühte tüdrukut kellel oli vares.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei tahaks sellele eriti mõelda, sest tean et ise kunagi neid ei pea.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomaks võib olla ükskõik missugune loom. Lemmikloom erineb koduloomast selle poolest et näiteks hobune võib olla lemmikloom aga mitte koduloom vms.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Loomad on head kaaslased ning kui sul on kodus loom siis igav sul kunagi ei hakka.
, Krissu, Posse
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6100
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 29
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Asukoht:

Esimesed lemmikloomad olid meil kalad. Nad olid meil siis kui ma olin alles väike. Lemmikloom võeti minu soovil. Kuna naabritel tuli kassidel pojad tuli meil teha äkkotsus ja me võtsime kassi ja mitte keegi polnud vastu. Kassi saime meie naabritelt ja ta anti meile niisama ära. Kui kass läheb ukse juurde ja mäub, teame kohe, et ta tahab õue. Kui süüa tahab, läheb söögikausi juurde ja mäub, kui ta midagi tahab, läheb ta sinna ja mäub. Me ei võtnud looma tõupuhtuse järgi või suuruse või karva pikkuse järgi me lihtsalt vaatasime, et oleks ilus. Me pole kassiga osalenud näitustel, kuna ta pole puhast tõugu. Me kassile ei meeldi võõrad kohad ja teised kassid. Meie praegune kassi nimi on Krissu ja koera nimi Posse ja nende nimed ei muutunud kutsumisel. Koera nime mõtles isa kuna ta oli meie peres boss ja ta jäi Posseks. Kassi nime mõtlesin mina, mul tuli mõte lihtsalt peast ja oligi otsustatud. Kassi nimeks sai Krissu. Meie peres hoolitseb kassi ja koera eest terve pere. Koeraga käib põhiliselt isa jalutamas, vahest ka mina ja mu vend. Ema põhiliselt hoolitseb koera ja kassi söögi eest. Kass käib ise õues jalutamas ja teda ei pea valvama. Päevas tegeleme loomadega umbes 2-3 tundi. Kassile ostame poest spetsiaalset toitu, aga koerale teeme ise kuna koer on suur ja sööb palju ja ise valmistada on odavam. Kass on suur küll, aga sööb vähe ja sellepärast ostame toitu poest. Oleme loomadega pöördunud loomaarsti juurde vaktsineerimisel ja rohtude pärast. Muidu oleme probleemid ise lahendanud. Mina arvan, et inimene otsustab ise, kas ta tahab enda looma steriliseerida. Emase kassi võtmisel tuleks ta ära steriliseerida, et ta ei jääks tiineks. Isast kassi ei ole vaja steriliseerida, kui on õue kass siis küll. Koeral on õue ehitatud kuut, kus ta on ööd ja päevad. Kass on vahest õues ja vahest toas. Kass võib käia voodis kui tal on puhtad käpad. Kui on talvel külmad ilmad on koer toas diivanil. Kõige enam meeldib tal toa nurgas magada. Muidu võivad nad liikuda terve maja peal. Kui me käime reisidel on kass ja koer kodus. Nende eest hoolitseb meie vanaema. Kassi sünnipäev on juulis ja koera sünnipäev on veebruaris. Me kingime neile sünnipäeval midagi hästi head, mis neile maitseb. Me ei ole loomadele riideid õmmelnud, kuna see on looma piinamine aga poest oleme neile pesemiseks ostnud šampooni. Me ei soovi kassi spaase viia. Looma eest on võimalik üleliia hoolitseda, näiteks söödad liiga palju. Loomale tuleb anda parajalt süüa, mitte palju. Looma tuleb vahest pesta, et ta oleks puhas. Toita ei tule päevas kümme korda ja kolm korda pesta, see on üleliia looma jaoks. Meil pole veel ühtegi looma surma saanud, aga kui sureks kindlasti haua kohale risti. Ma arvan, et võtaks uue looma. Me ei peaks kindlasti hamstrit, kuna ema kardab ega ka merisiga ei võtaks. Näiteks naabrid hakkasid pidama linde ja andsid neile süüa, aga ise anname ka lindudele süüa. Mina neid (minisiga, madu, iguaan, piraajad) ei peaks kuna nad võivad olla eluohtlikud ja isegi inimesi tappa. Meie arvates saavad lemmikloomad olla ilusad ja armsad, kes lohutavad kui on halb tuju ja ei oleks üksik elada. On ka loomi, kes ei mahu mõistesse lemmikloom näiteks: Lõvid, elevandid, hiired ja rotid. Lemmikloom erineb koduloomast kuna lemmikloom on see, kes sulle väga meeldib. Koduloom on see, kes on sul kodus olemas tarbe pärast. Lemmikloomal on kindlasti ka praktilist otstarvet. Inimesed peavad lemmikloomi, et oleks keegi, kes sind rasketel hetkedel lohutab.
, Rokko
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6107
Arhiiviviide:
ERM KV 1111, 36
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Ma sain koera 20.veebruaril kell 19.00 2005.a.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Me vötsime koera ema soovil ja ema selle saigi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Isa töi sugulaste käest ja me saime tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie koera nimi on Rokko, sest ma panin ja talle see nimi meeldis.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kui ma koolist koju tulen, siis mina käin temaga jalutamas ja ka öhtuti.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ei osta koerale toitu. Me anname kodus valmistatud toitu.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie korteris ei vöi ta köikjal liikuda. Ta vöib olla köögis ja koridoris. Meie peres ei lubata koera voodisse.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kui meie pere läheb reisile, siis jääb koer koju ja me jätame ta naabrite hooleks.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Meie koeral ei ole riideid ega mänguasju.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Looma eest ei ole vöimalik üle hoolitseda. Kurb on see, et ükskord jääb ta vanaks.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meil on surnud üks koer ja kaks kassi.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ma olen koerale palju asju öpetanud ja ta öppis need kiiresti selgeks.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Vahel ma räägin koeraga ja ta möistab mind.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie peres tegelen mina koeraga kõige rohkem - mängin, jalutan. Ema söödab.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Inimestel peab olema lemmikloom, sest kass vöi koer teevad inimesed röömsaks. Inimene vajab ustavat söpra.
Ints, Kõuts, Matroskin
(Kass)
Üldinfo
Id:
6112
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 1
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

Mul on lemmikloomaks kass Ints. Sain kassi, kui olin 4aastane. Loom võeti minu otsusel. See tuli äkkotsusena, sest me läksime aiandisse lilli ostma ja meile pakuti kassi. Meil polnud mingit vaidlemist, sest mina lihtsalt läksin ja võtsin kassi kaenlasse. Nimepanek tuli nii, et emale torkas see nimi pähe ja nii kassi nimeks Ints saigi. Hüüdnimi on Kõuts või Matroskin, vastavalt hüüdja tujule. Ema ja isa käest sain teavet, kuidas kassi hoida ja hooldada. Ega ma kassi selleks võtnud, et teda näitusele viia. Tõupuhtus ei ole minu jaoks oluline. Kass sai moel süüa ja püüdis endale ka lisa, kuna elame maal. Kassi hellitan ja hoian ma alati, kui ta toas on. Meie kass sööb tavalist toitu kui ka krõbuskeid. Loomaarsti juures ta käinud ei ole, aga rohtu ja ravi on saanud. Me ei pööranud mitte mingit tähelepanu steriliseerimisse, sest kass on isane. Loom magab igal pool. Ma ei tea, millal on ta sünnipäev. Ka riideid pole ma talle ostnud ega õmmelnud. Kassi on vaja pesta, kui ta on väljas mustaks saanud. Ma ei hoolitse oma kassi eest piisavalt palju. Matustele pole mõelnud, kuna ta pole veel ära surnud. Kassile õpetasime, et ta ei tohi nurka lasta ja lauale ronida. Ta on paar korda ka karistada saanud, et nii teha ei tohi. Räägin oma lemmikuga, sest ta saab aru. Ka käsklusi taipab, nagu mine õue või tule tuppa. Mina mängin temaga ja käin ka väljas rohkem kui täiskasvanud. Kindlasti ma ei peaks merisiga, sest tema puuri on väga tüütu puhastada ja ta vajab pidevat hoolt. Isa kasvatab kuivatis hiirt ja suhtub temasse nagu lemmiklooma. Lemmikloom on see, kelle eest sa väga hoolitsed, samuti tegeled temaga kõige rohkem. Igal pereliikmel võib olla oma lemmikloom. Inimesed peavad loomi sellepärast, et oleks seltsiline, kellega mängida, kui on igav. Ma arvan, et kõige rohkem on just lastele vaja lemmikloomi.
Jassu, Robi, Taki, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6117
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 6
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud 3 hamstrit ja hetkel on küülik. Hamstri sain ma siis, kui ma olin umbes viieaastane. Mul oli järjest kaks hamstrit ja mu vennal üks.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Küülik võeti minu soovil. Me kaalutlesime paar kuud enne tema võtmist. Vastuargument oli see, et vanemad arvasid, et ma ei hoolitse küüliku eest ja pooltargument oli see, et meie kodu tundus kuidagi tühi ilma lemmikloomata.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma ostsime me lemmiklooma poest. Küülik maksis 300 krooni.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu kahe hamstri nimi oli vist Tiki ja Taki. Mu venna hamstri nimi oli Robi ja mu küüliku nimi on Jassu. Meil ei ole olnud erinevust pärisnime ja hüüdnime vahel. Mu vend pani nime enda hamstrile ja mina oma kahele hamstrile. Me küülikule pani nime mu isa, sest see küülik on meie pere oma, aga hamstrid olid rohkem minu ja mu venna omad.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Oma lemmiklooma kohta oleme teavet saanud raamatutest ja internetist.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole meie lemmiklooma valikut mõjutanud. Valinud oleme looma, mis paistab olevat tore ja lõbus ja inimsõbralik lemmikloom. Tõupuhtus ei ole oluline, kuna me ei võta lemmiklooma näitustel käimiseks.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole käinud näitustel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Looma eest hoolitseme me kõik: mina teen tal puuri puhtaks, ema puhastab tuba, kus mu küülik enamasti on, süüa paneme kõik, kui näeme, et tal seda pole. Väljas käib ta ise, sest me elame esimesel korrusel ja siis ta käib meie verandal. Puuri puhastan ma keskmiselt korra nädalas. Ühe tunni ma kindlasti tegelen päevas oma küülikuga.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame oma lemmikloomale süüa poest, kuna seal on kuivtoit, kus on palju vitamiine ja tähtsaid toitaineid sees. Me ostame kuivtoitu lahtiselt, kuhu firmat ei ole peale kirjutatud.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures on käinud meil küülik sellepärast, et tal on olnud hambad liiga pikaks kasvanud ja kord hammustas teda puuk. Me anname küülikule kuivtoitu, kui tal on kõht lahti (siis on ta ilmselt liiga palju söönud võilillelehti või muud värsket). Lemmiklooma vaktsineerimisse suhtun ma positiivselt, sest kui neid oleks näiteks viis aastat tagasi vaktsineeritud, oleks nakkushaigused väga levinud ja meil ei oleks lemmikloomade võtmisel nii suurt valikut.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ma arvan, et väikeloomi steriliseeritakse sellepärast, et nende järglasi ei taha keegi osta. Aga kasse ja koeri ei peaks minu arvates steriliseerima, sest nende järglasi tahetakse. Ma leian, et tegelikult ei ole vaja steriliseerida, sest las iga loom elab oma täisväärtuslikku elu. Minu küülik on isane.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Me ei ole oma lemmikul järglasi lasknud saada.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Jassu pesa on ühes pisikeses toas, kus on vähe mööblit. Seal on ka ta puur, kus sees on söök. Aga muidu ta saab seal toas kogu aeg ringi liikuda ja iga päev saab ta ka väljas käia. Ta võib muidu igal pool käia. Täiesti vabalt ei tohi ta sellepärast olla, et muidu ta võib hakata elektrijuhtmeid närima. Ta võiks küll tulla voodisse, aga asi on selles, et tema on esimesel korrusel ja magamistoad on teisel.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pikemal reisil ei ole Jassu käinud. Ta on meil käinud sugulaste juures, kui kedagi koju ei jää tema eest hoolitsema. Ta on reisinud puuris. Loomahotelli teenuseid pole me kasutanud, sest me ei tea, kus see ongi ja pole vajadust ka tulnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jassu sünnipäeva me ei tea, kuna me ostsime ta lemmiklooma poest ja meil ei tulnud sel hetkel pähe seda küsida.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me ei ole oma lemmikule hankinud riideid ega ka ise teinud. Jassul on mänguasjaks üks kõlisev pall. Jassu peseb ennast ise ja hoolitseb enda eest ise. Poest ei ole me selliseid hügieeniasju ostnud. Jassut ei ole me viinud spaase ning ilmselt me ei vii ka, sest me ei tea kus spaa asub.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma arvan, et on küll võimalik üle hoolitseda. Piir on minu arvates selle koha peal, kui lemmik muutub pirtsakaks ja on aru saada, et ta on ära hellitatud.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ilmselt on koolitus teistsugune ja lemmikloomapoes on suurem valik. Teadus on arenenud.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Hamstrid me matsime aiamaale. Mind seal kohal ei olnud, kui seda tehti. Algul ei tulnud mõttessegi võtta uus loom.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Jassu ei tohi elektrijuhtmeid närida ega ka arvuti taha pugeda. Jassu on puhtusepidamise ise ära õppinud. Me ei oskaks küülikule puhtust hoida. Ta teab, mida ta teeb väljas (õues) ja mida oma toas.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Selliseid halbu kombeid ei ole mu lemmikloomadel olnud, mida on olnud raske võõrutada. Ma arvan, et looma tuleks karistada eksimuse eest sellega, et tõstetakse kõvemat häält tema peale.
Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Jassule ei ole ma trikke õpetanud. Ma arvan, et põhjalikum dressuur oleks oluline, sest kui kutsikas on veel noor ja teda on halvasti õpetatud, siis saab teda hakata kohe paremini ümber õpetama.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma räägin oma lemmikuga, kuna tunnen, et ta saab selle kaudu paremini aru, et ma temast hoolin. Ma usun, et ta mõistab inimese meeleolu. Kui mõistab, siis väga väikesel määral inimese kõnet. Aga loomad kindlasti mõtlevad.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu, et kasutaks. Vähemalt mul on nii heatahtlik lemmik, et ma ei ole veel pidanud seda läbi kogema.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Mina pean koristama Jassu puuri. Ma arvan, et meie peres suhtlevad vanemad, mina ja mu vend Jassuga võrdselt. Jassu ei pelga meist kedagi. Viimasele küsimusele peaks mu ema või isa vastama.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Meie sõpruskond ei ole laienenud peale looma võtmist.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei peaks ämblikku, kuna ma kardan ämblikke. Ma ei peaks madusid, sest minu teada nad söövad surnud või elus hiiri ja mul hakkaks hiirtest lihtsalt nii kahju.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ühel me maja naabritest elas veranda all siil ja talle viidi piima.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma arvan, et kellele meeldib, võib neid pidada, aga mul ei ole nendega kokkupuudet ja muud ma nendest ei tea.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ma arvan, et kõiki loomi võib pidada, kui see sulle meeldib ja kui sa oskad ta eest õigesti hoolitseda. Lemmikloom on rohkem meelelahutus, aga koduloom annab sulle näiteks liha või villa. Lemmiklooma saab pidada ka selleks, et vaadata, kui hästi sa oskad elusolendi eest hoolitseda.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Ma arvan, et meelelahutuse ja seltskonna eesmärgil.
Juss, Lucky, Oliver, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6120
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 9
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud või on 2 koera ja 2 kassi. Surnud on 2 ja elavad 2. Kuna elame vanaemaga koos, on koer tema oma ja kass meie (minu, õe, vanemate). Seepärast räägin mina emasest Jussist (kassist).
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloomad võetakse meie kõigi soovil.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koerte nimed olid Lucky ja Rilli, kassid Oliver ja Juss. Hüüdnimesid pole. Lucki ja Juss elavad. Nimed mõtleme pereliikmetega koos välja. Juss on hall ja pikakarvaline.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet, raamatud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma töupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole oluline. Looma valides on tähtis, et ta oleks terane ja tragi.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole näitustel käinud ega tahaks ka.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Loomade eest hoolitsevad kõik. Ta saab ka õues käia vabalt, sest meil oma maja. Ta mängib vahest koos naaberkassiga, kes on ka emane. Jookseb puu otsa ja tuleb sealt kiiresti alla. Ta on tuppa toonud ka hiiri, olles need ennem ära räsinud. Kammin kassi kord päevas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kass sööb ainult krõbinaid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme loomaarsti juures teinud marutaudivastast süsti.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Kassile anname regulaarselt tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritunud? Mida tehakse looma järglastega?
Järglasi ei taha.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Ta võib igal pool aias ja toas liikuda ja ta magab voodis, kui tahab. Tal on garaažis oma pesa. Ööseks tuleb ta enamasti ikka tuppa.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei võta looma kaasa kunagi. Tavaliselt jääb vanaema koju valvama.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tähistame tema sünnipäeva 22. juulil. Sel suvel saab ta aastaseks.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid tal pole. Spaasse läheks temaga küll, kui saaks.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On kindlasti võimalik liiga palju hoolitseda. No riided oleks vast juba liiast, aga kammida ja korras hoida tuleks looma küll.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on looma eest lihtsam hoolitseda, sest nende pidamisele mõeldakse rohkem.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Lucky suri väiksena ja me matsime ta eelmisel aastal taha aeda. Käime teda vahest vaatamas.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Erilisi reegleid pole õpetanud. Kass süües eriti toitu maha ei aja ja pahandust ei tee. Vast sellepärast, et ta saab ka õues käia, ei kraabi ta toas lilli ega diivaneid.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui ta teeb pahandust, panen ta natukeseks ajaks garaaži kinni.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Trikke pole õpetanud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ta saab küll aru, kui temaga räägin.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? laps Teie arvates vajab looma?
Kõik tegelevad loomadega, vahet pole.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole me loomakasvatajatega hakanud rohkem suhtlema. Kui loomad saime, küsisime nõu nende omanikelt.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kõik loomad on toredad.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea näiteid tuua.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Eksootilisi loomi peaks isegi, sest nad meeldivad mulle. Samas ei kardaks ma neid.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Vast metsloomi ei sobiks kodus pidada. Üldse peaks neid, keda ei saaks kodustada.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Loomad on head koduvalvurid, mängukaaslased ja lihtsalt sõbrad.
, Kiku, Pätu, ...
(5 looma)
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Väiksena oli meil merisiga Kiku, koer Rexu, kassid Tipsi ning Pätu ja nüüd on kalad. Kiku oli meil siis, kui mina ja õde olime neljased. Rexu oli meil siis, kui me olime õega kahesed ja Tipsi ning Pätu olid meil aasta tagasi. Kalad on meil kaks aastat olnud.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloomad võeti laste soovil. Lemmikloomi võttes mõtlesime kõik ennem läbi.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmikloomad saime tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lemmikloomade nimed on alati olnud lõbusad ja armsad. Perega panime nimed. See nimi, mis kõigile meeldis ja mille peale lemmikloom reageeris, selle nime valisime.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma puudutavat infot saime loomapoest, internetist ja vahel ka raamatutest ja tuttavatelt.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Meid lemmikloomade valikul mood ei mõjutanud. Tõupuhtus pole meile oluline, aga on oluline, et loom oleks lastesõbralik ja ei teeks palju pahandusi jne.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Me pole oma loomadega loomanäitustel käinud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõik hoolitsesid merisea, koera ja kasside eest. Kalade eest hoolitsen põhiliselt mina, sest need on minu kalad. Vahel aitavad ema, isa, õde ja vend ka.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame kalapoest spetsiaalset kalatoitu Nutrafini ja TetraTabiMini, harva anname hakkliha või saiapudi jms.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures käisime merisea küüsi lõikamas.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Minu arust pole steriliseerimine vajalik. Maal andis vanaisa kassilt tiinusevastaseid tablette.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Kaladel tulid kalapojad, aga nad surid ära, sest oli talv ja toas oli külm, meil olid kalad siis alles natuke aega olnud ja meil polnud akvaariumis vajalikke asju.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Me elame korteris ja siin on meil lemmikloomadest Kiku ja kalad. Merisiga elas toas puuris, koer elas soojas kõrtega kaetud kuudis, kassid elasid lakas, pööningul ja vahel toas ning puuriida ja maja vahel. Lemmikloomadel oli kindel ala, kus nad võisid ringi liikuda, kassid võisid õues igal pool käia. Kalad elavad akvaariumis. Lemmikloomad ei võinud voodisse tulla, sest nad olid enamasti mustad ja vahel olid neil kirbud ja puugid, merisiga võis voodi peale tulla, sest ta oli puhas ja hooldatud.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me pole kunagi loomi reisidele kaasa võtnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Merisiga oli sündinud septembris 1997.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Me tegime vennaga meriseale puuklotsidest labürinte. Kassidel oli maal kamm.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Minu arust on ülehoolitsemine siis, kui loom tõuseb pereliikmetest, sugulastest, parimatest sõpradest kõrgemale kohale. Mõned inimesed ostavad loomale kõige kallimaid asju ja peavad looma nagu jumalaks ja loobuvad looma pärast oma ettevõtmistest ja veedavad kogu oma aja loomaga.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on kõik rohkem arenenud ja on ka paremad võimalused looma eest hoolitsemiseks.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Lemmiklooma surm mõjus meile väga raskelt, sest me olime siis veel väikesed. Me armastame kõiki oma loomi väga. Merisea matsime väiksesse puust kirstu. Koer sai teise koeraga võideldes surma ja kassid on autode alla jäädes surma saanud.
20. Milliseid „kodureegleid" olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Meil reegleid otseselt polnudki, sest me neid tuppa ei lasknud. Ainult siis, kui nad pahandust tegid vms, siis ütlesime ja õpetasime neid. Näitasime näpuga ja ütlesime, et nii ei tohi teha.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie loomad olid kõik tublid ja armsad. Kõik loomad on meile väga kallid ja loomi ei tohi karistada! Loomad pole nii arenenud, kuid sellegi poolest ei tohi neid karistada!
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine mõjus? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Sõprade ja tuttavate koertele oleme sitsimist õpetanud ja proovisime toitu nina peal hoida. Me tegime seda toiduga ja need tulid hästi välja. Mina oma looma koertekooli või loomadeasutusse küll ei hakkaks saatma. Ma tahaks oma koera ise õpetada, kui see vajalikuks osutuks.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ma rääkisin loomaga ja ma arvan, et ta mõistis mind. Kui me Rexuga üksteisele otsa vaatasime, siis tal oli selline pilk, et ta nagu mõistaks mind.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Kassid oskavad nii nurruda, et neile ei saa vastu panna ja siis nad saavad oma tahtmise. Samas teevad koerad niisked ja suured silmad ning nad saavad alati oma tahtmise.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed pidid loomade järgi koristama ja nende eest hoolitsema ja neid toitma. Lapsed kiinduvad loomadesse rohkem, aga vanematel pole tavaliselt aega. Minu arvates vajaks iga laps looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ümbruskonnas elavate loomapidajatega suhtlen ikka samamoodi. Tuttavate poole ma lemmikloomaga ei läinud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma ei peaks mürgiseid loomi, sest nad oleksid ohtlikud ja korterelamus poleks neile sobivaid elutingimusi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Inimesed, kellel on oma maja, toidavad linde ja panevad talveks kitsedele ja teistele metsloomadele toitu. Meil pannakse ka maja äär külakassidele vahepeal toitu.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ise küll ei peaks eksootilisi ja ebatavalisi loomi, aga kui on huvi tahtmine, siis üritaks pidada.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloomad on väiksed loomad, nagu koerad, kassid, merisea kalad, maod jt. Lemmikloomadele müüakse poodides eraldi neile mõeldud toitu ja vajalikke vahendeid.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomad täidavad toa positiivse energiaga ja annavad häid tundeid, et sa pole kunagi üksinda. Loomad on tihti inimese parimad sõbrad.
Kurru-Nurru, Passu, Pätu, ...
(5 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Hamster 1998 veebruar – 2000 suvi Merisiga – 2001-2003 a. Kass – 2004 a. suvi – 2005 a. suvi Koer – praegu Kass – praegu
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Koer – minu Kass – õe Kaalutleti pikalt. Vastu oli korter ja poolt oli maakodu.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kuulutuse peale. Anti muidu ja hind oli – aitäh!
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Hamster – Tipsi Merisiga – Passu Kass – Pätu Koer – Trulli Kass – Kurru-Nurru
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Internet, raamatud, tuttavad.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole. Ei ole, iga loom on armas olenemata tõupuhtusest.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei, me ei ole käinud loomaga näitusel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt hoolitseb ema.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toitu ostame ja teeme ka ise. Ostame krõbinaid ja kaerahelbeputru keedame, sest koer on suur ja sööb palju.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimiseks, pole olnud probleeme. Hästi ja see on vajalik.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Minu arust pole seda meie loomadele vajalik. Mõne haiguse tõttu on see vajalik. Tablette ei anna, tubane kass ei puutu kokku isastega.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud" või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole, ei soovi järglasi. Ei ole lihtsalt juhtunud. Pakutakse teistele, endale ei jäeta.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kass on toas, kõik lubatud. Koer on õues, ketis öösel esikus, õhtul lahti. Koer ei tohi voodis käia, aga kass küll.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Oleme võtnud pikemale reisile. Tavaliselt ei jätta maha. Auto pakiruumis. Ei võta linna. Ei ole vajalik loomahotell.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame, millal on ja tähistame 16. juuni ja 5. august, ostame kallimaid maiustusi ja endale torti.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei, me ei ole riideid ostnud. Mänguasju on kummist. Jah, oleme ostnud šampooni pesemiseks. Ei vii kuhugi spaasse.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Muidugi on võimalik üle hoolitseda. Ei hoolitse liiga palju.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on loomapoed.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Matmine on tavaline ja otsustasime võtta uue looma.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Jah, koer hüppab rõõmust. Pole veel saanud jagu. Kohe, pahandamisega.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine mõjus? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Jah oleme küll, küsimist järjekindla maiusega. Võiks küll viia koertekooli, alluks kergemini korraldustele.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, räägime loomaga. Ei mõista meeleolu ega kõnet.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei või peremehe kiindumust ära kasutada.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed söödavad, puhastavad. Vähem kui täiskasvanud. Vähem tegelevad lapsed. Jah, laps vajab looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole hakatud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei ole looma, kelle eest ma ei hoolitseks.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea näiteid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Loom on küll eksootiline, aga peavad olema tingimused ja oskused.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom" raamidesse? Mille poolest, kui üldse "lemmikloom" "koduloomast"? Kas "lemmikloom" on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Kõik loomad võivad olla lemmikud.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Nad on seltsiks, on, kellega tegeleda. Inimestel pole igav ja neil on kellega tegeleda.
, Kilpa, Kusti, ...
(7 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minul on olnud kasse, kui ma käisin lasteaias. Mul on olnud erinevaid tõugu koeri: 2 hundikoera, üks rotveiler ja bolonka. Kui ma käisin 3. klassis, siis oli mul kilpkonn nimega KILPA. Praegu on mul koer nimega Kusti, spanjeli ja bolonka segu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Kusti võeti minu soovil. Ma palusin nii kaua, kui ema nõusse sain. Tema oli vastu, aga ma lubasin, et käin ise temaga õues ja nii saingi Kusti. Pooltargumendid olid: 1. Oleks muidu kodus igav. 2. Ta on väikest kasvu koer, mis tähendab, et korterisse sobib suurepäraselt. Vastuargumendid olid: 1. Kellelgi ei oleks tema jaoks piisavalt palju aega. 2. Peaks päevad läbi üksi kodus olema.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Meil oli juba ennem koer Pätu. Ta sai kolm kutsikat: kaks emast ja ühe isase (ehk siis Kusti). Emased saime ära anda, aga isaseid ei tahtnud keegi. Ma siis palusin ja ulgusin ja mida kõike veel. Ühesõnaga lubasin maad ja taevad kokku ning lõpuks sain ema nõusse ja ma tõingi Kusti suvilast korterisse.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime" vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kasside nimesid ma kahjuks ei mäleta. Hundikoerte nimed olid Poiss ja Patvin, rotveileri nimi oli Rossita ehk Rossi, bolonka nimi oli Pätu. Enamasti kutsusime koeri pärisnimede järgi, kuid ka hüüdnimedega. Nimede panekut ma ei mäleta, sest mina olin siis nii väike, kui neile nimi pandi. Ema jutu järgi olid loomadel juba nimed olemas, kui nad meile toodi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Kui on vaja midagi oma looma kohta teada saada, siis uurin internetist või lähen loomaarsti juurde.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Erinev mood ei mõjuta mind üldse. Tõupuhtus pole minu jaoks oluline. Arvan, et tõupuhtus ei mõjuta lemmiklooma väärtust, olgu ta siis paberitega või ilma.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Mina olen käinud küll oma koeraga näitusel. See oli Märjamaa koertenäitus. Alguses oli see natuke hirmus ka, sest seal oli väga palju suuri ja õpetatud koeri. Kusti kuulas ka väga hästi sõna. Väikeste koerte esimeses voorus läks meil suurepäraselt, öeldi et Kusti on ilus ja sõbralik koer. Pääsesime edasi teise vooru, seal saavutasime me esimese koha ja edasi pidime juba võistlema suuremate koertega. Suurte koerte hulgast jäime teiseks, saime karika, maiustusi, roosi ja uue söögikausi. Nüüd ilutseb karikas minu toas riiulil. Sellised näitused on toredad neid võiks isegi natuke rohkem olla.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Meie peres hoolitsen mina kõige rohkem koera eest, aga Kusti on väga kiindunud ka minu emasse. Tegutseme temaga kordamööda, mina natuke rohkem. Meil on kokku lepitud nii, et hommikuti käib koeraga õues ema ja kui ma koolist tulen, lähen Kustiga õue mina. Õues olemise aeg oleneb kellaajast ja minu päevakavast. Kui mul on trennipäev, siis ma jalutan koeraga umbes pool tundi ja kui ma trennist tulen, lähen tavaliselt temaga pikemaks ajaks õue. Temaga tegelen päevas umbes 5 tundi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kustil on erialdi koeratoit, sest ta oli alles haige. Arst määras ka mingi pulbri joogivee sisse panemiseks. Kusti tervis on meile nii tähtis, et mida arst ütleb, siis ma ka proovin seda täita.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Meie pöördusime loomaarsti juurde siis, kui ta hakkas imelikult hingama ja ei seisnud enam püsti. Muidu üldiselt on ta terve poiss. Arvan, et vaktsineerime on vajalik loomale, et ta ei haigestuks igasugustesse haigustesse.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie lemmikul on oma korvike, kus ta siis magab ja puhkab, aga igas toas on ka tekike, et tal kõva või külm ei oleks ja kus ta vajadusel saaks lamada. Kusti võib ringi liikuda, kus ise tahab, tal ei ole mingeid piire. Kusti võib minna ka voodi, kui tal on tehtud ,,pepupesu" ehk vannitamine.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kusti sünnipäev on kõigil peas (15. juuli), terve päev saab ta siis head ja paremat. Sünnipäeva otseselt me ei tähista. Me proovime tal teha päeva toredaks ja mõnusaks.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid oleme me küll õmmelnud. Õmblesime talveks, kui ta haige oli, et külma ei saaks, vesti. Kustil on mänguasju küll. Kohe kui mingi mänguasi läheb katki, siis ostan uue. Kustil on oma hari, šampoon ja küünetangid. Sooviksin viia Kusti kas või ühe korra spaasse.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Mul on palju lemmikuid surnud ja me matsime nad oma suvilasse, et nad ikka meiega oleksid. Suvel, kui on aias lilli, siis korjan neile ja panen haua peale. Uut looma kohe ei plaaninud võtta.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtuse pidamine korraldatud?
Meie ei ole oma koerale mitte midagi õpetanud. Ta lihtsalt ei tee seda, mida ei tohi teha (nt toidu varastamine laualt). Koerad suudavad ka ise õppida. Puhtusepidamine on meil nii, et kui õuest tuleme, siis ukse taga pühime käpad puhtaks. Aga kui on vihmane ilm ja kõhualune on liivane, siis käime duši all.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Ma proovisin talle õpetada maas keerutamist, aga see ei tulnud välja. Talle ei meeldi, kui talle õpetatakse seda, mida ta ei taha. Näiteks meeldib Kustile asju tassida (ajalehti, leivakotti, vorsti jms) ja seda omal algatusel, keegi ei õpetanud teda. Arvan, et koertekool oleks siis vajalik, kui on valvekoer.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Kustiga räägin ma tihti ja ta räägib minuga ka. Koerad saavad väga hästi aru, millest on jutt. Näiteks kui ütlen pissile, siis Kusti jookseb ukse juurde ja on valmis kohe õue minema. Kui õhtul heliseb telefon, siis Kusti teab, et see on tädi Piret, kes tuleb meist kõige hiljem koju ja seega pissitab ka koera. Ma isegi arvan, et koerad tunnevad kella. Sest kui kell hakkab saama pool viis, siis Kusti läheb ärevaks ja rahutuks - ta teab, et kohe tuleb koju ema.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud loomapidajatega rohkem suhtlema?
Kui sain endale koera ja läksin temaga jalutama, siis suhtlesin väga palju koertepidajatega. Kui koerad suhtlevad omavahel, siis miks mitte perenaised ka.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomasid, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom" "koduloomast"? Kas „lemmikloom“ on ainult loom, kellel pole praktilist otstarvet?
Lemmikloomad saavad olla kõik loomad, kes on inimese arust armsad, seltsivad ja ustavad. Kui kellelegi meeldib lammas, siis miks mitte teda lemmikloomaks võtta.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmiklooma tasub võtta. Inimene on sallivam, kui tal on lemmikloom.
, Tupsu
(2 looma)
Üldinfo
Id:
6134
Arhiiviviide:
ERM KV 1112, 23
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Kui ma sain kolmeaastaseks, sain endale papagoid. Kuid hetkel on meil kaheksa-aastane emane puudel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Pigem võiks öelda, et see tuli äkkotsusena. Muidugi ei olnud ema ja isa algul nõus, et koera võtame, kuid suutsime vendadega nad „pehmeks rääkida".
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime headelt Tartu tuttavatelt 25 krooniga. Tuttavad küsisid nimetatud summa, sest öeldakse, et kui koer ilma rahata ära antakse, toob see halba õnne.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja
Papagoide nimesid ei mäleta, olin siis liiga väike. Koera nimi on Tupsu. Nimi tuli sellest, et telekanalil jookseb selline sari nagu „Teletupsud“.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma kohta teavet saame enamasti internetist, vahel ka tuttavatelt. Telerist vaatan huviga saatesarja „Sõber koer", kus koeraomanikud räägivad oma loomade iseloomust ja harjumustest. Vähemhuvitav ei ole ka selline saade nagu „Loomakliinik“. Saatest saab teada, milliseid haigusi koerad ja muud lemmikloomad põevad ning kuidas neid ravitakse.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Kindlasti ei ole MOOD küll midagi mõjutanud. Tähtis on ikka loom ise. Tõupuhtus ja paberid minu jaoks kõige tähtsamad ei ole. Küll aga tuleb meie koerale teha puudlile sobilikke karvalõikusi, sest muidu karv pulstub ja koera ei saa enam kammida. Samuti hakkab puudlil suvel pikema karvkattega palav ja siis on tal paha olla.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Kahjuks ei ole osalenud, kuid kindlasti on toredad igasugused loomanäitused.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhiliselt hoolitseb koera eest terve pere. Isa ja vennad käivad koeraga väljas, mina toidan, ema peseb. Räägitakse, et lemmikloomaga tuleb päevas vähemalt tund aega tegeleda. Kahjuks ei ole see meie peres alati võimalik, sest kõigil on palju tööd ja tegemist. Tupsu on juba harjunud üksi kodus olema, kuid vähemalt kaks korda päevas tuleb temaga kindlasti väljas käia.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ostame toitu toidu- või loomapoest, tavaliselt koertele mõeldud krõbinaid nimega „Pedigree“, vahel ka muid. Koerakrõbinad sisaldavad kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Vahel sööb koer ära pereliikmete paremad toidujäägid.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Minu mäletamist mööda polegi meil kunagi vajadust loomaarsti järele olnud. Kui, siis ainult vaktsineerimiseks ja pügamiseks. Vaktsineerimine haiguste vältimiseks on igal juhul vajalik. Ka meie vaktsineerime oma lemmikut enne suve algust marutaudi vastu, samuti anname ussirohtu. Arst on koerale välja andnud isikliku koerapassi, kus on kirjas koera andmed ja süstimise aeg.
11. Kuidas suhtute lemmiklooma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on emasloom, kas annate talle tiinusvastaseid tablette?
Meie ei ole oma koera steriliseerinud, sest ta on korterikoer ja tal ei erilist kokkupuudet teiste koertega. See on vajalik koertele, kes käivad tihti kodust ära hulkumas. Tablette me Tupsule ka ei anna.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on
Oleme lasknud ühe korra järglasi saada. See ei juhtunud kogemata, rohkem suure vaevaga. Käisime mitu korda teise koera kodus ja üritasime neid paaritada. Lõpuks õnnestus. Sündis kaks imearmsat puudlipoega. Ühe andsime minu klassivennale, teise samale perele, kellega paaritasime. Rohkem pole tal poegi sündinud.
Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie lemmik on juba väikesest peale harjunud magama vanemate voodi all. Seal tunneb ta end millegipärast kaitstult. Põhimõtteliselt võib ta liikuda pool peale voodite ja diivanite. Kohe kui kodust perega ära lähme, on Tupsu voodi peal lamamas. Sellepärast hoiame magamistubade uksed kinni.
Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta alati sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis te oma looma transpordite ( puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Tavaliselt me ei võta koera kaasa, sest temaga on lihtsalt võimatu reisida. Ta hakkab kohe ulguma/niuksuma ja muutub rahutuks. Kui terve perega kuskile läheme, viime ta tavaliselt kas vanavanemate või sugulaste juurde. Linnaskäikudele võtame ta küll kaasa.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Teame ikka, Tupsu sündis 28. aprillil 1998. aastal. Tavaliselt ostame sünnipäevaks mingi erilise kondi või maiustuse.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ükskord kudusin Tupsule pluusi, see ei paistnud tema seljas eriti mugav ja ta hakkas seda käppadega ära kraapima. Mänguasjaks on tal värviline pall, pesemiseks spetsiaalne koerašampoon. Spaasse ei ole viinud, ma ei teagi kus sellised kohad on.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Jah, muidugi on võimalik liiga palju hoolitseda. Ei tohiks koerale liiga asju lubada, muidu ta arvab, et kõik on lubatud. Minu arust on juba liig see viia koer spaasse või toppida ta tobedalt riidesse. Mul on sellistest koertest kahju. Ei usu, et see neile meeldib.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Seda ma küll ei tea.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ma ei mäleta, kuidas meie papagoid maeti, sest olin liiga väike. Aga sugulaste linnud ja teised loomad matame suvilasse, seal on väike nurgake, vahepeal lilli viime.
20. Millised „kodureegleid“ olete oma loomale õpetanud? Kuidas on puhtuse pidamine korraldatud?
Oleme Tupsule kutsikaeast peale õpetanud, et voodite ja diivanite peale ei tohi minna. Kuid ta on ka salakaval, sest pere kodust lahkudes on ta otsekohe voodi peal. Seda on hiljem näha, sest ta kraabib voodil teki pealt ära. Õnneks on hea see, et ta hoiab suhteliselt palju puhtust. Kui ta tahab õue minna, siis hakkab käppadega kraapima ning ringi jooksma. Ühesõnaga, annab hädast märku.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida on raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Erilist halba kommet meelde ei tule. Võib olla see, et ta ei salli väikesi lapsi ja kipub neid haukumisega ehmatama. Hammustanud ta aga pole.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri? Miks?
Kuna puudel on väga tark koer, olen õpetanud talle paljusid asju: istumist, sitsimist, lamamist, käpa andmist. Koertekoolis meie koer käinud ei ole. Ei teagi, miks. Koertekooli pooldan. Tore ju, kui koerad õpivad.
23. Kas te räägite oma lemmikloomaga? Kas teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Vahest räägin koeraga, sest ta on kõige parem kuulaja. Mõnest asjast saab ta ikka aru, näiteks et „Tupsul on puuk" või et „peseme Tupsu puhtaks". Siis läheb ta kiiresti voodi alla peitu. Kindlasti ei ole ma nõus, et mõtlemine on ainult inimestele. Koerad on palju targemad, kui pealtnäha paistab. Nad mõtlevad ja on väga salakavalad.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ma arvan, et võivad peremehe kiindumust ära kasutada. Aga ei ole ühtegi näidet.
25. Millised on teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad looma eest rohkem kui täiskasvanud? Kas laps teie arvates vajab looma?
Lapsed peavad koeraga väljas käima ja teda toitma. Lapsed muidugi mängivad rohkem kui vanemad. Ma arvan, et üksiklaps vajaks looma. Siis oleks tal kellegagi mängida ja tegeleda. Üksinda oleks tal igav. Mina ei ole üksiklaps.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud loomapidajatega rohkem suhtlema?
Ei ole hakanud teiste loomapidajatega suhtlema.
27. Kas on mõni lemmikloom keda te mingil juhul ei peaks?
Mina ise ei peaks kodus madusid. Ma lihtsalt kardan neid.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse kodulooma on hakatud suhtuma kui lemmikusse või seltsilisse?
Ei tea, aga vahel näidatakse telerist veidrate loomade pidajaid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest?
Mina ise küll selliseid loomi ei peaks.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on Ioomasid, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
Lemmikloomad saavad olla need loomad, kes tahavad olla inimese läheduses. Ma arvan, et raami "lemmikloom" ei mahu kiskjad. Koduloomi peetakse rohkem majandusliku kasu eesmärgil. Kui lehm annab piima, lammas villa, kana mune jne, siis lemmikloom on rohkem sõbra eest. Temalt ei oodata mingit erilist kasu, sest ta on lihtsalt sõber.
31. Miks teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Mõned inimesed peavad lemmikloomi laste asemel, et oleks keegi, kelle eest hoolitseda.
Jossu, Paul, Peedu, ...
(4 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil on koer nimega Pontu, kes on umbes seitsmeaastane. Meil on ka kass nimega Paul, kellest ma selle kirjandi ka teen. Varem olid meil kassipojad.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Meie peres tahtsid kõik kassi saada, nii et vastuargumente ei olnud. Siiski ei läinud vanemad esimest ettejuhtuvat kassi võtma, vaid otsiti pikalt.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Minu vanaema tuttava kass sai pojad ja vanaema ütles seda minu vanematele. Kass taheti niisama meile anda. Ema aga teadis, et kassil ei pidanud hästi minema, kui niisama ta ära anda. Ema kinkis neile kalli likööri ja metallraha.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Eelmiste kasside nimed olid Peedu ja Jossu. Meil oli kassidel alati üks nimi, mis meeldis kogu perele ja sellega teda ka hüüti. Jossu puhul ärkas ema ühel hommikul üles ja ütles, et ta teab kassile väga head nime. Kõigile meeldis see nimi Muidu oleme ikka ise mõelnud, aga Pauli puhul oli asi teine - kuna ta ema nimi oli Paula, siis talle oli nimeks pandud Paul. Kass oli sellega juba ise ka ära harjunud.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ma olen alati leidnud teavet raamatutest ja lemmiklooma ajakirjadest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Peaasi, et kass oleks armas. Meie pere valikuid ei ole kassitõug mõjutanud. Paulis on pärsia verd. Tema vanaema oli paberitega pärslane. Paulil on ka pikad karvad, aga tal on ikka nina ka, mitte nii nagu puhastel pärslastel.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Mina ei ole oma kassiga näitustel käinud, aga on tore, et selliseid üritusi korraldatakse. Muidugi me ju ei tea, kui väga lemmikloomadele see meeldib.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Tund aega veedetakse Pauliga kindlasti, süüa antakse talle siis, kui ta ise tahab. Kuna Pauli kasukas on pikk ja tihe, vajab ta igapäevast kammimist. Tal lastakse olla nii palju õues kui tahab, aga õhtuks kutsutakse ikka tuppa.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Me ostame Paulile spetsiaalset sööki. Ta on meil natuke pirtsakas ka, kõiki krõbinaid ei söö.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Minu arust on vaktsineerimine väga oluline. Mina ei taha et Paul saaks endale marutaudi või midagi sarnast. Oleme arsti juures teda kogu aeg vaktsineerida lasknud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Meie lasime oma kassi ära steriliseerida, sest ta käis kogu aeg teiste kassidega kaklemas ja nägi hästi kole välja. Pärast oli ta palju rohkem kodus.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meil tohib kass igal pool majas ringi liikuda ja ta võib ka voodisse tulla. Paul siiski eelistab magada oma tugitoolis.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Minu kassil on sünnipäev 22. juunil. Me alati anname talle siis midagi eriti head. Muidugi tegeletakse siis temaga palju rohkem.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Meil ei ole kass ära surnud. Meil on eelmised kassid lihtsalt õue läinud ja pole tagasi tulnud. Tükk aega ei mõeldud uue kassi võtmise peale, aga otsustati, et maja on nii tühi. Peab kassi võtma!
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Me oleme Paulile õpetanud, et ta ei tohi laua peal käia.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meil oli kass Jossu. Kui ta väiksena kuhugi tuppa üksinda jäi, siis hakkas kräunuma ja tahtis kohe välja saada. Suuremast peast ta enam nii ei teinud, aga siis polnud teda enam eriti põhjust kinni hoida.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei, ma ei ole Paulile mõnda trikki õpetanud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Meie peres hoolitsevad kõik võrdselt tema eest. Ma ei tea kuidas teistes peredes on, aga minu arust ei hoolitse meie peres lapsed Pauli eest rohkem kui vanemad. lgal lapsel võiks olla lemmikloom, eriti nendel, kellel pole teisi õdesid ja vendi.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ma arvan, et ma ei peaks lemmikloomana siga. Minu arust ei peaks teda toas hoidma ja poputama.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ma arvan, et neid võib olla päris põnev pidada. Saab teistest erineda ka.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Osad selle pärast, et nad ei taha üksinda elada. Osad selle pärast, et saaks kellegi eest hoolitseda. On palju põhjuseid.
Tutvustan teile Pauli. Paul elab hetkel Raikküla vallas. Esmakohtumisel teadsime, et ta on see õige. Meie majja saabudes oli Paul väga häbelik. Ta ronis kähku voodi alla meie eest peitu. Aegamisi ta harjus. Paul on oranži värvi poolpärslane, kõhualune on tal valge. Ta on päris sõbralik ja mänguhimuline. Ta väldib väikseid lapsi, ilmselt nad tekitavad liiga palju kära ja käituvad ettearvamatult. Talvel on tal üks kindel magamiskoht- tool, mis on radiaatori kõrval. Paulile meeldib, kui teda kõrva tagant sügada ja kui teda kammitakse. Suvel on ta palju õues värsket õhku hingamas, jalutamas või naabri kasse taga ajamas. Paul on osav magamises, tal on päris palju lemmikuid poose. Vahest on ette tulnud, et magab üks käpp püsti. Vanasti ta läks pikemale jalutuskäigule ja ei tulnud mitu päeva koju. Kui ta siis saabus, oli pere väga rõõmus ja ta sai jälle aru kui väga me teda armastame. Pärast steriliseerimist oli ta väga suures segaduses, aga ta toibus. Ta on lasknud ennast ka vaktsineerida haiguste vastu. Samuti oli tal ka vahepeal kummaline paistetus millega ta arsti juures käis, sai rohtu ja paistetus kadus. Alati on ta väga elujõuline, intelligentne ja rõõmsameelne kiisu. Kui ta vaatab sind oma suurte silmadega, siis tundub, et ta saab kõigest aru, ainult rääkida ei oska. Oma soovidest ei anna ta märku kõva kisaga, vaid ilmeka pilguga. Hääletult avab suu ja kannatlikult ootab.
Roxy
(Koer)
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Koer, praegu ka, sündis 05.05.2000 ja on 6-aastane dalmaatsia tõugu koer.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Toodi sünnipäevaks, äkkotsus.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Ostsime tuttavalt 500 kr eest.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Roxy on ta pärisnimi ja nii teda hüüamegi. Nime pani ema seebika „Roxanne“ järgi.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
TV3 „Sõber koer“.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei ole ja ei ole, sest koer on koer.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Näitusel ei ole osalenud, näitused on toredad, peaks katsetama.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate?
Kell 5:30 ja 22:00 käin koeraga õues ja õhtuti mängin temaga.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Mõlemat, siis koer ei pea kogu aeg ühte ja sama asja sööma.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures käime vaktsineerimas koera.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
See on vajalik, sest muidu koer võib õues kutsikad taha saada, minu koer pole steriliseeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole järglasi, arvan et antakse ära või saadetakse merekooli, ehk siis pannakse kotti ja uputatakse ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera ase on köögis, koer võib liikuda ringi igal pool korteris, voodis võib käia vahepeal.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Reisile ei võta, viin vanaema juurde ja tema hoolitseb koera eest. Jalutuskäikudel linnas käin küll.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Minu koer on sündinud 5. mail 2000. aastal. Tähistame sünnipäeva talle konte ostes.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Tal ei ole riideid, aga mänguasju on küll. Tal on mänguasjad, mis on mõeldud koertele. Tahaks teda spaasse küll viia.
17. Kas Teie arvates on lemmiklooma eest võimalik üle hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kui teda maiustustega liialt hellitada ja kogu aeg paitada siis on see ülehoolitsemine. Aga juua, süüa ja vähemalt paar korda päevas pai tuleb teha küll.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nõukogude ajal ei olnud lemmikloomade eest hoolitsemiseks tarvikuid saada, polnud vitamiine, koeratoitu, tuli ise kogu aeg süüa teha.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Pole varem olnud lemmiklooma, pole seda arutanud.
20. Millised „kodureeglid“ olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Oleme talle õpetanud käsklusi: lama, istu, anna käppa ja seda ka, et laua pealt ei tohi asju võtta.
21. Kas mõnel teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Koer tegi tuppa tihti. Siis ei andnud süüa ja ei hellitanud üldse, koer lõpetaski tuppa tegemise.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Istu, lama, anna käppa-käsklusi õpetasin talle maiustusega. Koertekool oleks kasulik jah.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin küll, arvan, et ka koer saab aru mida inimene mõtleb. Ei ole nõus.
24. Kas mõnikord võib oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea, pole juhtunud sellist asja, et koer oleks minusse väga kiindunud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina (laps) hoolitsen ta eest kõige rohkem, igal lapsel peaks olema lemmikloom.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud suhtlema teiste loomapidajatega( ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Natukene olen küll loomakasvatajatega rohkem suhtlema hakanud.
27. Kas on mõni lemmikloom , keda te mingil juhul ei peaks? Miks?
Mina tahaks endale ükskõik mis looma.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea näiteid.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Väga lahe, tahaks omalegi.
30. Millised loomad teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste“lemmikloom“ raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom“ „koduloomast“? Kas „lemmikloom“ on ainult loom kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Minu arust on lemmikloom ja koduloom sama, iga loom sobib lemmikloomaks, kui teda tahta.