Tekstid (6 tulemust)

Mopsu
(Kass)
Üldinfo
Id:
1333
Arhiiviviide:
EFA, KP 111, 310 (1f)
Kogumise aasta:
Nimed

Mu lemmikloomaks on kass Mopsu. Nimi tuli väga juhuslikult, küllap mingis mõttes sellepärast selline nimi, et mu eelmise kassi nimi oli Nöpsu ja need on natuke sarnased. Temaga on juhtunud päris palju seikasid. Ükskord söödeti talle ühte ainet, mille tõttu oli ta tükk aega peaaegu, et kivistunud olekus, istus murul ja lihtsalt vaatas põõsast.
Mops, Mopsu, Obama, ...
(Kass)
Üldinfo
Id:
2622
Arhiiviviide:
EFITA, F42-001-0769
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mis liiki lemmiklooma omate/omasite (tõug, sugu)?
Lemmikloomaks on isane kass.
Mis on/oli lemmiklooma nimi (täisnimi, hellitusnimi)?
Täisnimi on tal Mops. Lisaks kutsume teda Mopsuks, Suslikuks, Obamaks.
Kes lemmikloomale nime valis?
Kuna võtsime ta kassiabist, siis me ise talle nime ei valinud ning ei kavatsenud seda muuta ka mitte.
Kas oli kohe olemas konkreetne nimi või kuulus valikusse veel teisigi nimesid?
Ei tea.
Miks lemmikloomale just selline nimi valiti?
Ei tea.
Milton, Mopsu
(2 looma)
Üldinfo
Id:
3042
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 295
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Minul on kaks kassi. Üks on 10 aastane isane kass Mopsu ning teine on jõulude ajal poole aastaseks saav isane kiisu Milton. Mopsu nimi tuli väga äkki. Kui saime endale kassi hakkasin teda koeselt kutsuma Mopsuks. Algul kippus see nimi koguaeg meelest minema, kuid lõpuks siiski jäi meelde. Milton sai oma nime google järgi. Miltonit saades polnud me päris kindlad kas ta on emane või isane. Lõpuks, kui selgus et tegu on isase kiisuga, kirjutasin ma googlesse "Poiste nimed". Sattusin veebilehele, kus oli kirjas tähestikulises nimes erinevad välismaa meeste nimed. Sealt jäi mulle koheselt silma nimi Milton. Nii on meie pere härrad saanud oma nimed.
Hellu, Karu, Kiki, ...
(11 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil olnud viis koera, kaks kassi ja üks rott. Koerad on võetud kõik suviti, kassid on sügisel võetud ja rott talvel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Meie praegune lemmikloom Mopsu võeti isa soovil. Koera võtmist ei kaalutud kaua. Koera võtmise poolt olid kõik.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime sõbra käest. Koera eest raha ei küsitud, kuna andja oli loomasõber ja tema arvates elusolendeid nagu meie ei müüda.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Meie lemmikloomade nimed on olnud: 1) Kiki (kass) hüüdnimi – puudus 2) Hellu (kass) hüüdnimi – puudub 3) Kläpu (koer) hüüdnimi – puudus 4) Tšäky (koer) hüüdnimi – Tšäku 5) Karu (koer) hüüdnimi – Mõmmik 6) Pootsmann (koer) hüüdnimi – Possu 7) Mopsu (koer) hüüdnimi – Mopsik 8) Tšiki (hambster) hüüdnimi – puudub 9) Priki (hambster) hüüdnimi – puudub 10) Täpi (rott) hüüdnimi – puudub 11) Riti (rott) hüüdnimi – puudub
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet: (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Infot lemmikloomade kohta hangime internetist, aga koera kohta saatest „Sõber koer“.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Lemmiklooma valimisel ei ole me kunagi mõelnud moe peale. Seda, kas ta on puhtatõuline, uurime välja koera andjalt. Kui meie koera või mingit teist lemmiklooma valime, valime iseloomu ja kasvu järgi.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Meie lemmikloom on alles uus ja ei ole jõudnud näitusele minna.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Koeraga tegelen tavaliselt mina. 1) Käin temaga jalutamas. 2) Toidan teda. 3) Pesen. 4) Käin regulaarselt loomaarsti juures kontrollis.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toidu lemmikloomale ostame poest.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Haiguse pärast pole VEEL arsti külastanud, aga vaktsineerimas olen koeraga küll käinud. Minu arust on vaktsineerimine vajalik kasvõi igaks juhuks, et koeral või muul lemmikloomal haigusi ei tuleks.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ei oska öelda, ausalt öeldes ei tea sõna tähendust.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oma lemmikloomadel oleme lasknud järglasi saada ja pärast ühe perekonnast endale ja ülejäänud tuttavatele andnud.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera pesa on igal pool. Koer on lahtiselt hoovis ja kui magab, siis ta vedeleb kuskil päikese käes või magab lahtises kuuris, kus tal väike lemmiklooma poest ostetud pehme ase. Koer võib olla toas ja kõikjal aias. Koer võib voodis magada külmadel ilmadel ja peale seda, kui ta on vannitatud.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma loomi transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole võtnud, kuna enamasti on alati keegi kodus. Koera võtame kaasa tihti sõprade juurde minnes.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate te sünnipäeva? Kuidas?
Tema sünnipäev peaks olema suvekuudel, täpselt ei tea. No suvel olen muidugi koeraga rohkem koos.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid?
Riideid kui selliseid me talle ostnud ega ise teinud ei ole. Mopsil on aga mänguasju küllaga, temale kõige meelepärasem on isa väga vana talvekinnas.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Looma eest on võimalik liiga palju hoolitseda. Piir vajaliku ja ülehoolitsemise vahel annab märku siis kui lemmiklooma iseloom muutub.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Pole aimugi.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsus võtta uue looma või mitte?
Lemmikloom maeti lemmiklooma surnuaeda.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Tähtsaid asju ei ole lubatud närida. Korraldatud on nii, et kui tõesti midagi tähtsat kaotsi läheb tänu koerale, saab koer ka karistada.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie koeral on ainult üks halb komme. Närimine.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koerale õpetasin: istuma, sitsima ja käppa andma. Õpetamine läks kergelt.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Ise ma koeraga (Mopsuga) ei räägi, kuna üldiselt ta ei kuulaks mind, kuna tal on praegu selline aeg, kus ta sahkerdab ja sebib igal pool ringi. Arvan, et koerad saavad meie hääletoonist väga palju aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei ole sellist asja kunagi ette tulnud, aga võib ju nii juhtuda, et koer seda ära kasutab.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Minu arvates laps vajab looma, kellega suhelda.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole suhtlema rohkem hakanud, aga loomadest oleme küll tuttavatega rääkinud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Tahaks kõiki lemmikloomi proovida pidada, polegi sellist, keda ei tahaks pidada.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ise olen proovinud hiirt kodustada, aga sellest ei tulnud midagi välja, kuna hiir põgenes ära.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga madu, iguaan, piraajad)?
Kui inimene selliseid loomi armastab, siis las pidagu, igaühele meeldivad erinevad loomad.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmiklooma nime väärivad loomad, kes kuuletuvad inimesele. Lemmiklooma raamidesse ei mahu loomad, kes on liiga iseseisvad. Lemmikloom on meie perekonnaliige, aga koduloom on põhiliselt see, kellest meie kasumit saame.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Paljudel inimestel on vaja head sõpra, mõnel on lihtsalt vajadus uhkustada, et temal on tõuloom. Kuid enamik tahab endale uut parimat sõpra.
Mopsu, Morris, Popsu, ...
(4 looma)
Üldinfo
Id:
6219
Arhiiviviide:
ERM KV 1114, 6.3
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minul on olnud lemmikloomadeks üks koer ja kaks küülikut. Koer oli meil peres natukene vähem kui aasta enne minu sündi. Küülikud võtsin enda hoolde alles kaks aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Küüliku endale lemmikloomaks võtmine tuli esimesel korral äkkotsusena, kuna nägime loomaaias kahte armsat küülikut odavalt müügil. Teisel korral, siis kui ma sain endale teise küüliku, tuli ka suhteliselt äkkotsusena, kuna eelmisest küülikust ma jäin ilma. Suuri vastuargumente meil peres küll selles suhtes ei olnud, kuna ema ja isa olid juba pikemat aega mõtelnud puurilooma soetamisele.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Esimesel korral ostsime küülikud loomaaiast, hind oli väga soodne, muidu poleks me neid endale soetanud. Kuid teisel korral saime juba niisama, kuna meile pakkus seda perekonnatuttav.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimene koduloom üldse oli minu peres koer ja tema nime otsustas minu isa, kuna tema sai selle endale sünnipäevaks. Isa otsis nimeraamatutest ilusat ja sobilikku koera nime. Koera nimeks sai Morris. Küülikutele panime lihtsalt nunnutavad hüüdnimed nagu Mopsu, Popsu ja Tupsu.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Enamus teavet oma lemmikloomade hooldamisest saan ma raamatutest. Oleme isegi ostnud spetsiaalseid raamatud selle tarbeks.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole sugugi meie loomavõttu mõjutanud. Tõupuhtus on küll oluline, kuid mitte vajalik. Meil nimelt pole mitte ükski lemmikloom täitsa tõupuhas. Kuigi ega meie ise saanud valida koera, sõber kinkis selle sünnipäevaks. Ja tõupuhtad küülikud on loomapoodides üsnagi kallid.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Oma lemmikloomaga ei ole me küll loomanäitustel osalenud, kuid olen käinud tuttavaga näiteks koeranäitust vaatamas.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Mina leian, et mul on enda küüliku jaoks liiga vähe aega. Kool ja selle kõrval ka hobid võtavad enamuse ajast. Oma küüliku eest hoolitsen peamiselt mina ja mu õde hoolitseb oma küüliku eest. Päevased tegevused oma lemmikuga on söötmine, nunnutamine ja puuri puhastamine.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Meie pere koer elab nüüd maal, kuna korteris on ketikoeral raske elada. Maal valmistab vanaema (hooldaja) peamise söögi talle ise. Kodus me ostame enda küülikutele spetsiaalset sööki.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Koera vaktsineerimist peame küll tähtsaks ja seda ta ka saab. Küülikuga tõsiseid probleeme pole olnud. Ühe korra oleme pidanud temaga ainult loomaarsti juures käima.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Oma loomale tiinusevastaseid tablette me küll ei annaks. Küülikutele steriliseerimisele oleme me küll mõtelnud, kuna meil on mõlemad küülikud isased, kes on tihti vaenujalal ja selle tõttu toimub nende vahel uriiniga märgistamine, mis on suhteliselt räige haisuga.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Me pole oma ühelgi loomal järglasi lasknud muretseda. Koer ja küülikud on kahjuks kõik sattunud isasloomad ja kuna nad pole tõupuhtad, pole ka eriti soovijaid paaritujateks.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, Õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koer on meil ketikoer ja nagu nimetuski ütleb, on ta ketiga kinni. Vahel me laseme tal aias joosta, kuid ta kahjustab suhteliselt palju aias olevaid taimi. Küülikuid me terve korteri peale lahti jooksma ei lase ja kui me nad ka puurist välja laseme, siis ka ainult järelevaatajaga. Seda sellepärast nii, et küülikud on närilised ja neile meeldib meelsasti igale poole pugeda ja juhtmeid, puidust esemeid, riideid ja muud säärast närida.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Me pole ühtegi looma otseselt reisile kaasa võtnud. Koera oleme küll vedanud autos suviti järve äärde. Kui küülikutega on loomaarsti juurde minek, on meil olemas spetsiaalne kandepuur. Kui me oleme perega ära, toidavad ja hoolitsevad peamiselt meie küülikute eest sugulased, kes elavad kõrvalmajas.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Me teame, millal on küll sünnipäevad, kuid me ei tähista seda eriti eriliselt. Vahel annan sellel päeval enda lemmikule talle mõeldud maiustusi.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Oma lemmikloomale riideid ei ole küll ostnud ega õmmelnud. Minu arvates on see looma ahistamine. Mänguasju oleme koerale küll hankinud. Peamiselt ongi need spetsiaalselt koertele mõeldud mänguasjad. Spetsiaalseid vahendeid pesemiseks ostnud pole ja lemmikuid spaasse ka pole viinud.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Minu arvates on küll võimalik looma eest liiga palju hoolitseda, näiteks on mõned tõukoerad, kes on sellise iseloomuga, et kui nendega liiga hell olla, võivad nad pererahva üle võimust võtta. Seda on minu küüliku peal näha. Kuna minu küülik on isasloom, tuleb temaga käituda nii, et ta saaks aru, et mina olen temast suurem ja tugevam. Muidu ta võib hammustada ja urisemisetaolisi häälitsusi tegema hakata.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Seda, milline vahe on lemmiklooma hoolitsemises tänapäeval ja nõukogude ajal, ma ei oska kommenteerida, pole kogemusi.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Minu lemmikloomi pole veel surnud. Ja ma arvan, et kui see peaks ka juhtuma, siis muidugi natukese aja pärast võtame võib-olla uue lemmiku.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Koerale oleme neid õpetanud küll. Kuid seoses sellega, et meie perekond (mina, mu õde, ema ja isa) kolisime maalt ära linna ja koera jätsime maale, on koer osad kombed ära unustanud. Maal hoolitseb tema eest minu vanaema ja vanaisa, kes ilmselt ei rakenda tema peal neid kombeid.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kahjuks jälle minul pole selles suhtes eriti kogemusi. Kuid minu vana küülik läks tänu hellitamisele kurjaks, lausa nii kurjaks, et loomaarst, kes nõu andis, soovitas meil ta maale viia omaette elama, õue puuri ja üksinda. Nimelt tal oli kodus rivaal, teine isasküülik. Ja nüüd ilma teise küülikuta maal on ta tõesti kohe märgatavalt sõbralikum.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Pole looma õpetamise suhtes kogemusi olnud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Minu arvates koer näiteks tunnetab, kui inimene on kuri, kurb või õnnelik. Väga hästi teeb koer ka vahet inimestel, kes näiteks mulle meeldivad ja kes mitte. Seda väljendab ta haukumisega. Lemmikuga on mõnus tõesti vahel rääkida, kuid ainuke probleem on see, et lemmik ei räägi sulle vastu.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Pole selles suhtes kogemusi.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Minul pole lapsi, kuna ma olen ise alles laps. Kuid kohustused on mul enda lemmikuga kindlasti. Kuna minu küülik on minu oma, pean olema mina see, kes tema puuri puhastab, söödab, hoolitseb.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Mina olen küll hakanud suhtlema teiste loomapidajatega. On ka oma naabruskonnas paar tuttavat, kellel on ka küülik.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kui ma peaks valima, keda ma lemmikloomadest ei oleks nõus pidama, valiksin ma taluloomad, kuid ega neid ei saa nimetada lemmikloomadeks. Nad on rohkem kasu saamiseks. Nii et pole vist sellist lemmiklooma, keda ma poleks nõus pidama.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Jah, ma tean selliseid näited küll, kus on metsik loom saanud lemmikloomaks. Mul endal oli nii, kui ma olin väiksem. Nimelt kui mu tuttavad käisid kartuleid võtmas, püüdsid nad kinni põldhiired, keda mina ja mu õde hiljem kodus lemmikutena pidasime.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Eksootiliste loomade vastu on mul huvi küll olnud. Mitte just ühegi nendest nimetatutest vastu, vaid hoopis ämbliku pidamisest mõtlesin. Kuid see oli kõigest hetkeemotsioon, kuna nii ma enam ei arva, et oleksin nõus pidama kodus suurt karvast ämblikku.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Ma arvan, et kõiki loomi on võimalik pidada lemmikloomana. Kuid metsikuid loomi on väga raske kodustada.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Minu arvates peavad inimesed lemmikloomi sellepärast, et nad on nagu lähedased sõbrad. Lemmikloomadega saab vahel rääkida, kui mitte kellegi teisega ei taha. Lemmikloom on tõeliselt tore semu.
, Hüpik, Kuti, ...
(5 looma)

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
On olnud koer, kaks kassi ja kaks hiirt paar aastat tagasi. Kassid on siiani alles.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Ema ja minu soovil. Isa polnud alguses nõus kasse võtma, kuid lõpuks leebus. Nüüd on meil kaks kassi vanaema juures. Hiired sain sünnipäevaks nagu ka koera. Nii hiired kui ka koer on surnud. Koer pandi magama raske haiguse järel. Hiired surid vanaduse tõttu. Ainult koeraga olid probleemid, sest mu ema ootas just samal ajal last. aga me pidime koera võtma, kui laps veel väike on. Mõtlesime, et muretseme koera paar kuud peale lapse sündi, võtsime hoopis paar kuud enne. Ka kassidega oli probleeme, sest isale ei meeldinud kassid. Lõpuks siiski oli nõus. Nüüd isegi meeldivad nii kassid kui koerad.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Kassid tulid meile ise. Tänavalt korjasime üles. Väiksem oli alles kassipoeg. Hiired saime tuttavatelt sünnipäevakingiks. Koera saime ema sõbrannalt. Vastu viisime 20 senti, veinipudeli ja tordi, ta soovis koerakutsikat pärast saada, kuid koer suri enne ära.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Hiirte nimed olid Pipi ja Hüpik. Nimi Pipi meeldis mulle ja ta oli täpiline hiir, niisiis tuli nimi Pipi, teisele oli keerulisem nime panna, kuid kuna ta kogu aeg hüppas, otsustasin sõbrannaga talle nimeks panna Hüpik. Koera kutsusime algul Kutiks, sest tal polnud veel passi ja ei teadnud nime. Kui nime teada saime, siis hakkasime teda tema nimega kutsuma. Ta meenutas mu vanematele ühte lapsepõlve multika eeslit. Ma kutsusin teda ka Mopsuks, sest ta oli mulle õe eest. Kasside nimede panekut ma isegi ei mäleta enam.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Tuttavatega rääkides. Samuti raamatutest. Palju abi oli koera suhtes ka vanaisast.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Koera ei saa valida moe järgi, vaid ikka tunde järgi. Tõupuhtus ei ole oluline.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Tahtsime minna, kuid ei jõudnud. Näitustesse suhtun neutraalselt.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Enam pole ühtegi looma (kassid on vanaema juures), kuid kui nad olid, siis hiirtega tegelesin mina, kuna nad olid minu hiired. Koera eest hoolitsesime kõik koos. Kassid olid nii omapead, et ei tahtnud hellitamist. Kuid õhtuti olid kamina ees süles ja lõid nurru ning magasid öösel voodis.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kuidas kunagi. Kassid sõid krõbinaid, kuid siis tekkisid neil probleemid (põiekivid) ja arst keelas neil krõbinate söömise. Koer sai isetehtud toitu kui ka krõbuskeid. Hiired said nii köögivilju kui ka spetsiaalset toitu.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Vaktsineerimised põhiliselt. Oleme koerale ka kiirabi kutsunud, sest ta oli kasvuhoones ja keeldus välja tulemast. Kartsime, et saab kuumarabanduse. Siis selgus, et tal on kopsupõletik. Kassidega on ka käidud, kuid siis, kui neil neerukivid olid. Kass on ka käpad ära kõrvetanud, kuid siis määrisin käppadele salvi ja käpad said kiiresti terveks.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Kassid on steriliseeritud, kuna nad on isased, aga koera me ei puutunud selle koha pealt. Ei andnud koerale tablette. Isastele loomadele ja just kassidele on steriliseerimine võib olla isegi tähtsam.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, Õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Kassidel oli kogu majas luba käia. Hiired olid oma puuris ning kui puuri pesin, olid karbis. Kui neil silma peal hoidsin, siis olid vabalt ka. Koer oli majas ainult siis, kui isa kodus polnud või külmade ilmadega. Koerakuut oli eeskojaga. Ei ole lubatud. Oleneb inimesest loomulikult.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Oma koera vedasin igale poole kaasa. Kassid olid põikpäised. Saaremaale vedasime küll hiiri ja kasse kaasa. Kassid olid vabalt autos, kuid hiired puuris.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Peame küll ainult koera sünnipäeva. Toome küünla kuudile ja suure vorsti.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei riieta loomi. Kassidele on ostetud mänguhiiri ning koeral on mingid piiksuvad loomad ja pall. Koerale ostsime kammi ning kassidele šampooni.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ikka on võimalik, poputamisega nagu pidev solgutamine ja kammimine ja pesemine: loom harjub ära ja muutub inimese suhtes üleolevaks.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nõuka ajal polnud nii palju poputamise asju ja üldse tingimused looma pidamiseks olid väiksemad.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Hiired matsin koduhoovi karpidesse. Koer viidi ühissurnuaeda, sest ema ei tahtnud, et ma tema haual käima hakkan, kuna elasin seda väga üle. Uut looma ei ole võtnud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Nagu ikka, et nad hoiaksid puhtust ja laualt toitu ei võtaks.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Koer hakkas maja alt auku kaevama ning kaevas kogu hoovi auke täis. Sellest harjumusest ei saanudki lahti.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Koera õpetati toitu võtma, nii et poole kartulist paned oma suhu ja siis ta võtab õrnalt teise kartulipoole. Ikka pean vajalikuks, sest kui loom on ilma dressuurita, siis temast asja ei saa. Läheb üle käte.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Koerale kurtsin küll oma muresid ja ta oli väga hea kuulaja. Ei ole nõus, et loomad ei mõista, kindlasti mõistavad.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Kindlasti võib ära kasutada, kuid endal õnneks pole selliseid kogemusi.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Olen ainuke laps, kes võiks tegeleda, sest vendadega elame lahus ja õde on alles 3-aastane ja mulle meeldis väga ja meeldib siiani loomadega tegeleda. Laps vajab ikka looma, sest näiteks mina isiklikult tundsin ennast kuidagi turvalisemalt.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole. Suhtlesime juba enne koera võtmist. Kuid kassidega (õigemini ühe kassiga) on selline jama, et ta on kõikide kass. Kadus mitmeks päevaks orbiidilt. Tuleb koju ja on paksem kui kunagi varem. Kõik pidasid teda oma kassiks.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Kindlasti ei peaks ämblikke ega madusid. Kardan neid ja ei usu, et nad mulle kunagi meeldima hakkavad.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Minisiga on aretatud, aga teised saavad ja ilmselt tunnevad ennast looduses paremini. Minisea vastu poleks küll midagi.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Koduloom võib olla lehm, siga, lammas (nad võivad ka lemmikloomad olla), kuid lemmikloom on selline, kellega pidevalt tegeled, poputad ja vead igale poole kaasa. Lemmikloomad on loomad, kes on juba kodustatud mitmeid sajandeid tagasi. Aga kodustatakse ka loomi, kes on elanud metsas ja nüüd võetakse koju, loom ei pruugi ära harjuda.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et huvitavam oleks, kes hoiaks kodu või oleks silmaga ilus vaadata. Kõik oleneb inimestest, mis eesmärgil nad loomi peavad.