Tekstid (7 tulemust)

Rocco
(Koer)
Üldinfo
Id:
72
Arhiiviviide:
EFA, KP 19, 154 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed

Mul on lemmikloom koer, kuid ta suri juba ühe aasta eest. Tema nimi oli Rocco. Ta magas tavaliselt alati voodites, mitte põrandal.
Rocco
(Koer)
Üldinfo
Id:
2453
Arhiiviviide:
EFITA, F42-001-0596
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mis liiki lemmiklooma omate/omasite (tõug, sugu)?
Koer, dogi, isane
Mis on/oli lemmiklooma nimi (täisnimi, hellitusnimi)?
Rocco
Kes lemmikloomale nime valis?
Isa, 43
Kas oli kohe olemas konkreetne nimi või kuulus valikusse veel teisigi nimesid?
Ei olnud teisi variante
Miks lemmikloomale just selline nimi valiti?
Ei tea
Beebi, Beebsu, Kallu, ...
(2 looma)
Üldinfo
Id:
2465
Arhiiviviide:
EFITA, F42-001-0608
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mis liiki lemmiklooma omate/omasite (tõug, sugu)?
Oman kassi ja koera. Koer on taks ja isane. Kass on emane.
Mis on/oli lemmiklooma nimi (täisnimi, hellitusnimi)?
Kass on Kiti.; Koer on Rocco ja hüüan paljude erinevate nimedega nagu tipsu, kallu, beebi, beebsu,
Kes lemmikloomale nime valis?
Mina valisin mõlema lemmiku puhul nime.
Kas oli kohe olemas konkreetne nimi või kuulus valikusse veel teisigi nimesid?
Oli olemas kohe konkreetne nimi
Miks lemmikloomale just selline nimi valiti?
Kassi puhul oli lihtne ja tavaline.; Koera puhul kaalusin kaua, mida panna ja käisin erinevaid nimesid peas läbi, kuni jõudsin kuidagi Rocconi ja see tundus kohe õige.
Rocco
(Koer)
Üldinfo
Id:
2916
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 83
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed
Vastaja
Vanus:
Sugu:

Mu lemmikloomaks on saksalambakoer.Ta sai oma nimeks Rocco.Nime valisin mina välja ühest nimekirjast mille mu isa tegi.Seal oli igasuguseid nimesid,enamus mis algasid R-tähega.Ja minule meeldis see kõige rohkem ja selle me panimegi koerale nimeks.
Rocco
(Koer)
Üldinfo
Id:
5062
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 2971
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Nimed

Mul on koer Rocco. Kui ma ta endale sain postitasin facebookis rahvusvahelisse itaalia väikehurtade ajajoonele temast pildi tekstiga: "What should I name him?". See postitus sai üle 500 meeldimise ja lugematuid nimepakkumisi. Sealt valisin väja Rocco.
Miki, Rocco
(2 looma)
Üldinfo
Id:
5616
Arhiiviviide:
EFITA, F25-003-0005, 3668
Kogumise aasta:
Jututüübid:
-
Vastaja
Sünniaasta:
Sugu:

Praegune lemmikloom on kääbushamster Miki, üks lugu tema kohta on, kui me lasime tal põrandal joosta ja ta peitis end voodi sisse niiet saine ta alles järgmise päeva hommikul kätte. Põhilised lood on eelmise kääbushamstri Rocco kohta. Praegusele kääbushamstrile pani nime mu ema, aga eelmisele ehk esimesele panin nime mina. Eelmise lemmikloomaga seostub lugu kus ta oli põrandal jooksmas ja ta ei võtnud kurvi välja ja jooksis peaga vastu lauda.
Maks, Matu, Rocco
(2 looma)
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud 2 koera. Mõlemad saksalambakoerad. Esimese võtsime umbes 15 aastat tagasi ja teise koera 2 aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmiklooma muretsemine tuli üsna äkkotsusena. Uut koera oli vaja nagunii. See oligi põhiline pooltargument. Vastuargumente ei olnudki kuna koer oli majas varem juba olnud nagunii. Lemmikloom võeti õe soovil.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Saime lemmiklooma kuulutuse peale. Õde leidis ajalehest. Hinnaks oli 2500 krooni kui ma ei eksi.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Eelmise koera nimi oli Maks. Ausalt öeldes ei mäletagi, kust see nimi tuli, kuna olin siis veel üsna väike. Hüüdnime tal ei olnud. Vanaema vahest kutsus Matuks. Uue koera nimi on Rocco. Selle mõtles õde välja, kuna kellelgi teisel ei tulnud paremat ideed. Ka temal pole nii-öelda hüüdnime, kuna minu arvates ajab hüüdnime panek koera segadusse.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Üldiselt oleme infot otsinud internetist ning ka tuttavate abil.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole meie lemmiklooma valikut mõjutanud, saksalambakoer on alati meeldinud ning on nii-öelda klassika. Tõupuhtus on oluline küll mingil määral. Näiteks järglaste saamisel.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud loomanäitusel.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kuna koer elab maal vanaema juures, siis tegeleb temaga vanaema. Annab talle süüa jne. Umbes kuus korra korrastame ka kuuti, kuna ta kipub heinu välja kandma. Suvel sai paar korda ka pestud teda. Koeraga veedan üldiselt üsna vähe aega, kuna käin nädalavahetusel maal. Kuid siis veedan temaga tunde väljas aega.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Enamasti saab ta koerte joaks mõeldud spetsiaalset toitu, kuid vanaema kipub ka igasugused ülejäägid koerale andma.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Veel ei ole mingeid tervislikke probleeme ilmnenud. Kindlasti peaks lemmiklooma vaktsineerima, et vältida haigusi. Meie koera puhul oli see juba enne ostmist tehtud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Kuna pole selle probleemiga kokku puutunud, siis ma ei pea seda vajalikuks. Samuti pole meil ühtegi emaslooma olnud kah.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole veel lasknud loomal järglasi saada.
13. KUS ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koeral on väljas oma kuut. Majas ei ole lubatud tal ringi liikuda, kuna ta on üsna suur ning eelkõige siiski välikoer. Liikumisvabadust tal piiratud pole. Maa on suur ning aedu pole.
Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Kõige pikem reis tema jaoks on olnud Tallinnast Tartusse. Sõitis ta siis tagaistmel. Kui ta koertekoolis veel käis, siis käis ta linnas ka paaril korral.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tean küll. Üldiselt väga ei tähista. Ostame talle vähe paremat sööki.
Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole ostnud lemmikloomale riideid. Mänguasju on tal piisavalt. Tal on kalduvus neid ära kaotada. Igast piiksuvad pallid jne. Poest oleme ostnud koerte šampooni pesemiseks ning ka harja.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Ma usun küll, et on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda. Tavaliselt tahetakse panna koera tegema seda, mis talle tegelikult ei meeldi. Näiteks peab kogu aeg peremehe juures olema. Seda piiri on üsna raske tajuda, kuna peremehe enda arvates teeb ta kõik õigesti ning kõike seda, mis on koerale kõige parem.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Kuna suurt sellest ajast ei mäleta, siis ei oska antud küsimusele vastata.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Eelmine koer sai maetud üsna maja lähedusse. Kuna ma ise kahjuks kohal ei olnud, siis ma ei oska täpselt kommenteerida, kuidas see toimus. Uue koera muretsesime umbes 4 kuu pärast.
20. Milliseid „kodureegieid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Kodureegleid tal väga ei ole, kuna ruumi on tal piisavalt, siis saab ta ringi joostes ja mängides oma energia ära kulutada. Peenardes ta väga ei kraabi, üldiselt meeldib talle oma konte peita, kuid seda teeb ta sellistesse kohtadesse, kus seda tähele ei pane.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Alguses oli tal komme käsi närida. Sellest oli üsna raske vabaneda, kuna ta on üsna kangekaelne. Peale koertekooli see komme tal kadus. Kuid nüüd kipub ta üles hüppama. Tasapisi hakkab ka see kaduma. Alguses karistasime teda sellega, et hüppamise ajal astusime talle jala peale. Kuid see ei aidanud. Nüüd oleme talle lihtsalt selja keeranud, kui ta hüppama hakkab. Koera ei tohiks käega lüües karistada. Kuid kuidagi peab seda tegema, vastasel juhul ei saa ta aru, et ta on midagi valesti teinud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ta käis koertekoolis ning ise oleme ka talle peamised asjad selgeks õpetanud. Nagu näiteks istu, lama, koht. Õpetamine läks üsna ladusalt, esialgu vajas natuke harjutamist, kuid siis sai ta juba üsna hästi aru, mis tegema peab. Minu meelest on põhjalikum dressuur kindlasti vajalik, kuna koer peab alluma. See on üsna halb tunne, kui koer ei tee seda mida vaja. Haugub ja hüppab jne.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Muidugi räägin ma oma loomaga. Ma ei tea, palju ta küll sellest aru saab, kuid midagi kindlasti. Ma usun küll, et ka loomad mõtlevad.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Võib küll. Näiteks tahab koguaeg tuppa ja voodisse. Ning harjub ära laua tagant toitu saama, mis hiljem võib ebameeldivaks osutuda.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Kuna täiskasvanutel pole eriti aega, siis tegelevad koeraga rohkem lapsed. Mängivad jne. Laps vajab küll looma, et tal oleks keegi, kelle eest hoolitseda ning kellega rääkida, kuna vanematel tihti pole aega selleks.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Vanaemale ei meeldi emased kassid sellepärast, et need toovad nii palju poegi. Seega ma arvan et kassi meie perre ei tule. Varem on olnud ka kass ning temaga oli koguaeg jama. Tegi pahandust.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei ole kuulnud küll sellisest juhusest.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Minisiga on veel ok, kuid maod ja muud sellised on juba liig minu arvates. Nende koht on eelkõige metsikus looduses. Nad tunnevad ennast halvasti kuskil puuris või akvaariumis. Ning peale selle võivad nad ohtlikuks osutuda.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom ei pea tingimata olema otstarbeta. Selleks sobib ka väga hästi koer näiteks. Kuid koeral on ju kindlasti mõni otstarve, näiteks valvata kodu. Lemmikloomad saavad olla inimestega juba pikka aega koos elanud loomad. Nagu seda on koerad ja kassid. Ma arvan, et lemmiklooma mõiste alla ei sobi eksootilised loomad loodusest. Nagu näiteks maod ja muud sellised. Kuna nende käitumine inimeste suhtes on täiesti ettearvamatu ning nad võivad inimesele viga teha.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Tihti peavad inimesed lemmikloomi, kuna neil pole kedagi teist, kellega rääkida ning kelle eest hoolitseda. Samuti on näiteks koertel ka praktiline otsatarve valvata kodu.