Tekstid (6 tulemust)

Pole lemmiklooma
Üldinfo
Id:
990
Arhiiviviide:
EFA, KP 51, 150 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
Nimed

Lemmiklooma mul kahjuks ei ole.
Päta
(Koer)
Üldinfo
Id:
1182
Arhiiviviide:
EFA, KP 58, 146 (1f)
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Asukoht:

Koer Päta, lihtsalt mõtlesime koerale nime ning siis leidsime selle nime Päta raamatust. Üks kord, kui me kooli hakkasime minema (bussi peale), siis Päta kohe tundis, et üks võõras koer on läheduses ja Päta käis ümber meie nii kaua, kuni me bussi peale saime mindud.
Tiku
(Hamster)
Üldinfo
Id:
1183
Arhiiviviide:
EFA, KP 58, 148 (1f)
Kogumise aasta:
Jututüübid:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Asukoht:

Mul olid kaks hamstrit - Tiku ja Taku. Tiku oli isane ja valget värvi, Taku oli emane ja musta värvi. Neil sündisid kaksteist poega, kuus neist olid poisid ja valged nagu Tiku ja teised kuus olid tüdrukud ja mustad nagu Taku. Nime said nad minu pluusi pealt, sest kui me nad saime, siis oli mul üks lemmikpluus ja seal olid ka must ja valge hamster ja kirjutatud oli sinna Tiku ja Taku.
Tillu-Lillu
(Kass)
Üldinfo
Id:
1184
Arhiiviviide:
EFA, KP 58, 150 (1f)
Kogumise aasta:
Vastaja
Vanus:
Asukoht:

Mul on lemmikloomaks kass. Ta nimi on TILLU-LILLU. Nime sai ta sellest, et meie poputame teda väga palju. Me olime maal ja kass hakkas kakale minema, tal oli kõht lahti ja ta kakas üle kasti ääre.
Happy
(Koer)
Üldinfo
Id:
1185
Arhiiviviide:
EFA, KP 58, 152 (1f)
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Asukoht:

Hobune, kuid ma ei tea, kuidas ta nime sai, ta nimi on muidu Ginnie Walker ja ta on traavel, on ka hipodroomil võistelnud mitu aastat. Minu koer HAPPY - nime sai ta ühe hobuse järgi ja huvitav lugu on see, et see koer ronib puu otsa ja lakka. Ja koer MAIU - nime sai ta sellest, et ta oli lumivalget värvi.
Maff, Maffi, Milkish, ...
(3 looma)
Üldinfo
Id:
6227
Arhiiviviide:
ERM KV 1114, 7.4
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud 3 lemmiklooma: 2 kassi ja koer. Üks kass on surnud pikemat aega juba, teine elab siiamaani. Koer oli ka pea 3 aastat tagasi.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti õe soovil, mina isiklikult nendest siis ei huvitunud, kuid nüüdseks on nad mulle vägagi armsaks saanud. Ei olnud vastuargumente, kõik olid nõus ja saigi soetatud.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime ema tuttava kaudu, kellel oli nii kasse kui koeri. Saime tasuta, kuna tal ei olnud nendega niikuinii midagi peale hakata.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Praeguse kassi nimi on Milkish, vana oli Pentium, koer oli Maff. Kutsusime ikka pärisnime järgi, kuid vahel tarvitasime ka mõningaid hüüdnimesid nagu Pentu ja Maffi ja Milkiway jne. Nimed mõtlesin kõik mina välja.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
No rohkem internet ja tuttavad.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei, mind need tõud kohe mitte ei huvita. Samas tõsist karvanässu ka ei taha. Ei oska öeldagi, miks, lihtsalt see tõu hooldamine jne, ei viitsiks seda kõike.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole elu sees osalenud loomanäitusel! Ega taha ka, mind ei huvita sellised asjad.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Põhimõtteliselt hoolitsevad kõik tema eest. Hommikul annan kassile süüa, siis lasen välja, ise lähen kooli, kui tulen koju, on kass juba toas, kõht täis, magab, õhtul jälle söödan, mängin natuke temaga, lasen ta välja, siis uuesti tuppa ja magama.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Poest kassitoitu ikka, aga koduseid asju sööb ka. Loomale on ju oma kindlaid aineid vaja, mida ta kassitoidust saab.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Oleme küll jah. Eelmine kass murdis kuidagi oma käpal luukese ja panime ise ta jala lahasesse, kuna oli pühapäev ja ükski kliinik ei töötanud. Ise mõtlesime, et ta ei ela seda ööd üle, aga kiisu oli tubli ja elas selle öö üle. Siis aga sai mindud esmaspäeval arsti juurde, kus öeldi, et käpp on nii puru omadega, et seal ei ole midagi, mis paraneks ja oli valida, kas kass kolme käpaga ja eluks ajaks tuppa laisaks kassiks, või magama ta panna. Pärast pikaajalist mõtisklemist lasime ta siiski magama panna ja mitte piinata kassi! See oleks liiga jube olnud. Vaktsineerimisse suhtun ma suhteliselt ükskõikselt, laseks teha selle, kui seda vaja on.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Emaseid on ju ka vaja, aga linnas elavatel kassidel tuleks seda vahest teha, kuna jooksuajal on kodus hullumaja. Muuga pole kokku puutund.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Oleme küll jah, need on need kräunumisrohked suveööd. Järglastega pole mul õrna aimugi, mis tehakse. Kuna meil on isane, siis teeb omad asjad ära ja koju tagasi, egas siin nalja pole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, Õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie kass on nii toas kui väljas, oleneb, kus ta ise olla tahab. Kodus ta võib igal pool olla, v.a paaril diivanil. Aga muidu vaba luba: magagu, kus tahab, kuigi tavaliselt magab ta teleka ees. Jah, lemmikloomal on lubatud tulla voodisse.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole elu sees võtnud oma looma reisile kaasa. Ja ei võtaks kah. Temaga, ma arvan, on raske hakkama saada, loom peab ju kohanema.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jah, tean küll. Kas just tähistame, aga õnne soovin ikka, saab sellel päeval ka paremat süüa - mõne isuäratava konservi vms.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole ja vaevalt, et seda ka teeks. Ja ei sooviks teda viia ka spaasse. Teda saab kodus ka niivõrd palju hellitatud, et tal pole vaja spaasse minna.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Loom on ju ka ikkagi olend. Kas teile meeldiks, kui teid kogu aeg silutakse ja pestakse ja kammitakse? Kuskil maal on tõesti piir.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei oska öeldagi, kuid kindlasti hoolitsetakse nende eest rohkem ja söök on ka neil kindlasti parem.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Jah, oleme kogenud. Matmine toimus perekondlikult oma aeda. Jah, 4 kuud hiljem võtsime uue.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Köögi laua peale ei tohi tulla! Rohkem reegleid vahest polegi. Ta on meil rahulik, ei kraabi ega lõhu midagi.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei ole elu sees sellist probleemi olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole kahjuks, kuigi tahaks ja on ka plaanis. Ei pea just seda vajalikuks, aga oleks ju tore, kui lemmikloom oleks natuke targem kui mõni tavaline penikene, kes nuusib lihtsalt päevast päeva. Aga see kõik oleneb ka lemmikloomast.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah, kindlasti iga päev saab midagi talle räägitud, aga enamuse ajast räägib ikka tema minuga. Kurb, et midagi aru ei saa. Loom, ma usun, et mõistab, vähemalt tundub, et mõistab, sest sõna ta kuulab igatahes. Ei ole sellega nõus!
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Jah, arvab, et võib kõike teha ja lõpuks ronib kasvõi sinna, kuhu kohe mitte ei ole enne teda lubatud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina vähemalt tegelesin pidevalt loomadega ja olen eluaeg nendega tegelenud. Laps tegeleb, ma usun, kindlasti rohkem kui täiskasvanud. Neil on seda aega rohkem ja viitsimist ka. Neile on ju see lausa lust, kuigi mõni lausa kardab loomi. Kas just laps vajab teda, kuid elu teeks tal see kindlasti huvitavamaks. On, kelle eest hoolitseda.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole eriti. Tean teisi siinkandis niigi, mis mul nendega ikka vaja suhelda. Kuid jah, vahel on hea rääkida kogemustest.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Hamster või lind - nad on nii tüütud, nendega ei saa mängida ja kisa on jube. Niivõrd häälitsevad, et ei saaks võib-olla öösel magadagi.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei tea, kui päris aus olla.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
No see on ekstreemsus omaette. Samas madu tahaks endale, mulle see meeldiks. Päevast päeva oleks adrenaliinisüst veres, kuigi see oleks väga ohtlik. Igati respekt neile, kes seda teevad ja endale selliseid koduloomakesi võtavad! Südamest edu neile.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Iga loom saab ju lemmikloom olla, kui ta ei ole metsistunud või kiskja. Noh, karu vahest kodus ei peaks või mis? Tema vahest sinna ei mahuks. Ega ta vist erine suurt midagi. Mõlema eest sa ju hoolitsed ja mingil määral ka tegeled temaga.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Noh esiteks on juba peres teistmoodi pereliige juures! Elu on kindlasti huvitavam. Ei ole tavaliselt ka kunagi üksi kodus siis. On, kellega olla, kellega mängida, kellegi rääkida. Soovitan sügavalt - võtke endale koduloom, näiteks kass ja te näete, et teil on tegevust rohkem ja üldse huvitavam eluke ees ootamas!