Tekstid (3 tulemust)

Pätu, Tupsu
(Kass)
Üldinfo
Id:
6196
Arhiiviviide:
ERM KV 1113, 26
Kogumise aasta:
Nimed
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Peale kassi ei ole teisi koduloomi olnud.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Lemmikloom võeti kogu pere ühissoovil äkkotsusena. Vastuargumentideks oli peamiselt see, et loom hakkab palju karvu ajama ja asju lõhkuma (kriipima).
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Lemmiklooma saime tuttavatelt tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Kassi nimi oli Tupsu - Pätu. Mõlemad nimed olid ühtlasi ka hüüdnimed, kord siis Tupsu, kord Pätu. Aga kass reageeris mõlematele nimedele.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Lemmiklooma puudutavat teavet saan peamiselt internetist ja ka raamatutest.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood lemmiklooma valikult küll ei mõjuta. Samuti ei ole oluline ka tõupuhtus, sest looma armastatakse ikka ühtemoodi ja tõug ei mängi absoluutselt rolli.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Lemmikuga näitustel osalenud pole, kuigi loomanäitused on iseenesest tore üritus, mis suurendab loomadele pakutavat tähelepanu ja see on väga hea.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kuna Pätu ei ole toakass, ei vaja ta ka toas liivakasti. Maja ümber väljas on palju, palju ruumi, ja kui kass välja tahab, jääb ta välisukse juurde seisma ja ootab nii kaua, kui keegi ta välja laseb. Süüa anname kassile 3 korda päevas, muidugi vesi on alati kausis olemas. Keskmiselt veedan kassiga päevas 2 tundi. Minu kass otsib ise tähelepanu ja tuleb ise ligi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toitu ostame nii poest kui teeme ise. Pätule meeldib väga värske kala.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Lemmiklooma vaktsineerimine on vajalik. Pätul suuremaid tervisehädasid olnud pole. Silma-ja ussirohtu oleme ostnud, kirbutõrjet teinud ja kõrvu puhastanud. Ja kuna kassid on puhtad loomad, siis enda pesemisega tegeleb ta ise.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Emaste loomade puhul on steriliseerimine vajalik, kui just ei soovita saada pesakond järglasi.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Pätu on isane kass.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Pätul on oma koht - tugitool. Lemmikul on lubatud kogu maja ulatuses vabalt ringi liikuda, ka voodisse on lubatud tulla.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Reiside puhul jääb Pätu siiski koju, kuid see tähendab, et siiski mitte üksinda. Keegi perekonna liikmetest on alati koju jäänud, kasvõi vanaema. Lemmiklooma linna kaasa ei võta. Usun, et linnakeskkond muudab looma palju närvilisemaks, kui ta ei ole harjunud selles just iga päev elama. Loomahotelli teenuseid pole samuti kasutanud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Ei oska öelda, kuna on lemmiklooma sünnipäev, seega ei oska ka tähistada. Vahepeal ikka peetakse kiisut niisama ka meeles ja antakse toiduks paremaid palakesi.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Lemmikule riideid ei ole õmmelnud, ta ei vaja neid. Tupsul on niigi paks karvkate. Pesemiseks spetsiaalseid vahendeid ei kasuta. Looma spaasse ei ole kordagi viinud ja ei soovi viia ka.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Tegelikult on küll looma eest võimalik liiga palju hoolitseda. Näiteks vanemad inimesed, kes üksi elavad, neil ei ole sageli kedagi peale lemmiklooma. Seetõttu hoolitsevad nad oma lemmiku eest kui kõige tähtsama eest nende elus.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Arvan, et nõukogude ajal ei pööratud lemmikutele niivõrd suurt tähelepanu, nagu pööratakse tänapäeval. Poes loomatoitu ei müüdud ja eks peamisteks lemmikuteks olid ikka kass ja koer. Keegi kilpkonna koju endale ei võtnud.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Pätu veel elab.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Pätu teab juba, mis on lubatud ja mis ei ole. Lillepeenral ringi tatsamine on rangelt keelatud ja ega ta sinna just väga ei kipu ka. Samuti toidulauale ei tohi ta tulla.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ma ei ütleks, et Tupsul just halbu kombeid oleks. Vahel ikka ajab ühtteist riiulitelt ümber, aga sellega tuleb arvestada, enne kui lemmik koju võetakse.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Pätule trikke ei ole õpetanud.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Lemmikuga räägin ikka ja ma usun, et ta mõistab meeleolu ja kõnet.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Lemmikloom oskab ikka peremeest ära kasutada. Näiteks nurrub jala ümber nii kaua, kui lõpuks sülle võetakse.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Mina ja õde hoolitseme Pätu eest ehk isegi rohkem kui vanemad. Väike õde ikka iga päev mängib kiisuga. Kas laps vajab looma? Tegelikult on see väga hea, kui lapsel lemmikloom on. Nii õpib laps ka ise kellegi eest vastutama ja hoolitsema, mis hilisemas elus kindlasti kasuks tuleb.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Teiste loomapidajatega aktiivsemalt suhtlema ei ole hakanud. Aga kui Pätu miskit korda saadab, siis ikka oleme teistele ka rääkinud ja koos naernud.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Lemmikloomad, keda ma endale kindlasti ei võta on igasugused närilised ja maod. Nad lihtsalt ei meeldi mulle ja milleks võtta endale looma, kes kogu aeg puuris on? Lemmikut peab saama ikka paitada.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei oska kahjuks selliseid näiteid tuua.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Kindlasti on inimesi, kellele eksootilised loomad meeldivad, aga mina kuulun nende sekka, kes eelistavad siiski tüüpilisi lemmikuid.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom võib olla igasugune loom (kass, koer, jänes, merisiga, kalad ja kilpkonn), kuid koduloom on siiski see, kes ise vabalt ringi liigub, mitte ei ole puuris ega akvaariumis.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomi võetakse ikka seltsi pärast, et oleks keegi veel, kes rõõmu valmistaks.
Džämm, Poiss
(Koer)
Üldinfo
Id:
6293
Arhiiviviide:
ERM KV 1117, 12
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Minu perekonnas on 10 aastat olnud koer. Isakodus olid koer ja kass alati. Nüüd on meil kassid maal vabapidamisel.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt-ja vastuargumendid?
Kehvas seisus koer sattus meile kutsikana hoida, kuniks peremees Rootsis käib ja meie ei andnud teda tagasi, saime tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Nimi Džämm. Hüüame ka Poisiks. Nimi oli talle varem pandud.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood, tõupuhtus ei ole koera saamist mõjutanud. Koer on isane, segavereline, pikakarvaline. Mustavalge kirju. Loomaarstid ütlevad tõuks krants.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Jalutamas käin põhiliselt mina, kammib-puhastab abikaasa. Jalutamisele kulub päevas 1-1,5 tundi, kasimisele - kuidas kunagi. Päeval oleme maal ja koer on meil kaasas, seal toimetab ta omapäi.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Koerale ostame kuivtoitu „Chappi”, mis on tal kausis alati võtta, kuid seda sööb ta siis, kui midagi paremat pole. Ei valmista, sööb seda, mida pererahvas.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures on käidud kaitsesüstimas, kõhunäärme häirete, liigesevalude jm pärast.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ükskõikselt. Meie koerale seda eriti vaja pole. Aeg-ajalt mõned pulmakutsed ajavad tal pea segamini ja tasakaalust välja.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Pole vajadust.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Pesa on magamistoas kapi ees, liigub korteris vabalt. Magab ka tugitoolis, diivanil. Õhtul tuleb korraks perenaise kõrvale, voodi äärele, kus on temale lina, kuid on seal 15-20 minutit. Hiljem magab mujal. Ka haiguse või erakorralise häda korral tuleb voodi äärde püsti märku andma.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole. Maale autoga sõites istub perenaise süles.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Sünnipäeva ei tea, ei tähista.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid talle ostnud ega ise teinud pole. Tal on paks karvkate (karva pikkus kohati 20 cm).
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
On küll, mõned lähevad hoolitsemisel päris arust ära. Kurjast on koera ülesöötmine. Kuid eks igal inimesel omad lõbud.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei oska öelda, kas tavalise koera hooldamisel vahet on. Kui tahetakse nunnutada, siis küll.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Sellist kogumust on napilt. Varem oli peres kasse, kes erinevatel põhjustel otsa said. Need matsime pappkarpi panduna oma aeda.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Koera pole nagu eraldi õpetanud. Puhtust peab, lillepeenras ei kraabi, magab vao või peenra vahel. Omavoliliselt toitu ei võta, kui vaja, küsib, kas käpaga kergelt püksisäärt kraapides või haukudes. Hindab oma võimeid üle, kipub suuremale ja rihma otsas olevate koerte peale haukuma. On saanud naksata, nüüd on vaiksem.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Kui tuleb mõni naiskülaline, läheb koer elevile ja tahab seksida mõne riideeseme abil. Siis paneme tubade uksed kinni ja seltskonnas seks jääb ära. Sellest võõrutamiseks soovitavad tohtrid kastreerimist, mis meile pole vastuvõetav.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Trikke pole õpetanud, koerte koolis pole käinud, kuid kuidas tänaval jalutusringidel käituda, seda oleme õpetanud küll. Midagi on ka pärale jõudnud. Teab ringe, piire ja tavaliselt peab neist kinni, kui pulmakutseid on õhus, siis vahel on arusaamatusi ja peab eksimuste korral moraali talle lugema.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Jah räägin. Loomaga peab rääkima, seda tegid ka minu vanemad, vanavanemad. On vaja selgitada, kuhu läheme, kui kaugele (vahel jääb jalutuskäik ajapuudusel lühemaks), andma suulisi korraldusi või muud vajalikku infot. Ka käsklused peaks olema koos selgitustega miks ei tohi, miks peab. Tundub, et midagi jõuab pärale, midagi jääb ajajooksul meelde.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Mina jalutan põhiliselt vabalt jooksva koeraga, see võimaldab tal haake tehes oma teekonna minu omast 3-4 korda pikemaks teha, kuid käsklustele kuuletub. Abikaasa käib koer rihma otsas ja siis koer dikteerib, kuhu minna ja abikaasa kopeerib kõik koera haagid kaasa ning nende teekond on võrdne, kuid ajakulu mitu korda suurem.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Koer tuli meie ellu siis, kui lapsed olid suured. Varem, kui pidasime kassi, pidid nad kastis liiva vahetama, mis kahjuks sageli ununes. Oma lapsepõlvest mäletan, et kui õed kassi liiva ei viitsinud vahetada, hakkas kass köögis olevasse vanni käima. Algul tahapoole, hiljem päris väljavoolu toru peale, siis kui kuulsid vannis kassi kraapimist, sai kraanist vesi peale lastud. Omamoodi vesitualett. Laps vajab looma. Meie peres sai see nunnutamine ka lastelastele ära lahendatud enamasti küülikupoegade abil.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Ei oska öelda, koerast piisab, Passiivsed loomad (mood jt) ei huvita.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Tihaseid talvel söödame, nende hulgas on igasuguseid: aremaid, julgemaid, sekka mõni rähn, puukoristaja jm. Linnas käib palju leevikesi. Abikaasa söödab linnas siile, tulevad kutsumise peale peidikutest välja, III korruselt on nende liikumist, askeldamist hea jälgida. Metsloomadest-lindudest on maal jänesed, kitsed, põldpüüd, vares, varblased sagedased külalised.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Kõike võib teha, kuid eestimaistest loomadest peaks piisama.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloom on kui pereliige, pakub seltsi, vaheldust, lohutust, aitab maandada pingeid, viib rasked mõtted mujale. Pensionäridele sageli nagu lapse eest.
Punkt 23. Lisa
Nüüd mõningad näited meie sõnavarast: Keeld FU mõjub paremini kui EI TOHI. Sõnal AUTO on mitu tähendust. Kui AUTO PEALE, siis on see meeldiv, sest autos armastab koer olla, selleks pannakse alla eraldi lina. Põhiliselt magab esiistmel, ringi ei kola. Sõna AUTO järsul toonil öelduna tähendab tee ületamisel peatumist, et auto mööda lasta. Sellest hoiatusest peab vabalt jooksev koer ka 10-20 m kauguselt kinni ja laseb auto mööda. Oli üks üllatav juhus ristteel. Mina jalutasin ees, koer 5-10 m järel, mina läksin jalakäijate rajal üle, kui nägin koera ees peatuvat autot. Jõudsin talle paar korda hüüda AUTO, koer istus ja jäi ootama. Auto peatus, et koera üle lasta, kuid vaatamata minu kutsumisele koer ei tulnud. Seepeale hakkas autojuht naerma. Läksin siis üle tee koera juurde tagasi, koos tulime üle ja alles siis jätkas auto oma teed. Koer teab sõnade PEREMEES, PERENAINE, VANAISA, VANAEMA, MITSUBISI (maal oleva kassi nimi), TUPPA, ÕUE, EI TOHI, PIIMA, KOJU, ISTU, OOTA jne tähendust. Dzämm kardab müristamist, äikest, mõningaid võõraid hääli (näiteks raadios kuuldud mõningate Austraalia roomajate häälitsusi). Vahel tormab ta haukudes oma elukoha juures võõraste koerte poole, kellelt on hammustada saanud. Nüüd vanemas eas on ettevaatlikum. Haugub taaruvate joodikute, kepiga käijate, koera kartvate inimeste peale (kuni on neid nuusutanud, lõhna meelde jätnud). Kindlasti haugub ta kolme endise nomenklatuuri töötaja peale, neid tunneb ära juba 50 - 100 m kauguselt ja tormab nende poole. Miks? Ei tea. Ju vist kurjad inimesed. Hammustanud seni kedagi pole, kuigi kära on vahel kõvasti.
Džämm ja telepaatia ning mõtete lugemine
Elame kolmandal korrusel, köögi- ja ühe toa aken on tänava poole. Koeral aknale ronimise, aknalt vaatamise kommet ei ole. Koera jalutamine käib sageli muude käimiste kõrvalt. Käime temaga ringi ära ja tuleme akna alla, kus perenaine peaks valvet pidama, et koer tuppa lasta. Vahel, kui ootamine pikale läheb, arutame, kus perenaine võiks olla, kas peaks äkki haukumisega märku andma ja tihti koer selle küsimuse peale haugatabki, algul korra, siis rohkem. Haukuma hakkab ta ka siis, kui veidi susisevat vilet lasta. Haukudes ajab ta taga hakke, keda meie kandis on palju, maal vareseid, toonekurge, võõraid kasse jm. Telepaatia võimed on avaldunud, kui mina olen kodust ära, kas poes, laupäeva hommikuti turul või koguni kaugemal. On olnud juhuseid, kus koer on minu tagasituleku fikseerinud ca 150-200 m kauguselt ja muutunud rahutuks, hakanud käima perenaise ja välisukse vahet kuni teda trepile lastakse. See pole alati nii, vahel kui perenaine on näinud mind turult tulemas ja seda koerale öelnud, siis ununeb tal muu tegevus ja peab saama trepikotta, kus mind ähkides tervitab. Kui läheme tütre poole, kes elab läheduses, ja koer on kuulnud meie omavahelist ütlemist „teise tare juurde”, läheb ta meil 3 - 4 m ees, peatub elava liiklusega tänava ääres ja koos läheme õiges kohas üle tee. On olnud juhuseid, kus läheme hoopis võõras suunas, kuid koer viib mind täpselt kohale olles 2 - 3 m kaugusel lahtiselt ees. Ka koera meile jäämise otsustas tema. Kui õige peremees pidi Rootsist tagasi tulema, arutasime köögis söögilaua taga tema saatust, et kahju teda tagasi anda, kas anda või... kuulsime mõlemad kutsika häält, mis kostus meile nagu EI. Tema ise otsustas oma saatuse ja nii ta meile jäi kolmandaks pereliikmeks.
, Kogan, Kulla
(5 looma)
Üldinfo
Id:
6294
Arhiiviviide:
ERM KV 1117, 13
Kogumise aasta:
Vastaja
Sünniaasta:
Vanus:
Sugu:
Asukoht:

1934. aasta märtsikuus, kui sain viieaastaseks, viis ema mind süles lauta vaatama, kus sulus õlgedel lammas oli väikese valge utetalle mulle sünnipäevaks kinkinud. See oli minu esimene lemmikloom. Suveks viidi lambad talukarja, siis võõrdusin oma kallist utetallest. Sügisel sündis perre väike vennake ühel rehepeksu päeval isakodus. Lõuna ajal jäeti masin seisma, isa tõsteti meeste poolt üles, sooviti õnne poja sünni puhul ja minul kästi koju minna väikest venda vaatama. Nii sain ma esimese lemmiklapse, keda pidin hoidma. Üks väikest kasvu hobune Kulla oli ka meie perel enne 1940-dat aastat. Oli väga sõbralik hobune, võisin ta kõhu alt kasvõi läbi käia, leiba anda nende pehmete mokkade vahele. Ta oli lühikest aega mu lemmikloom. Minu perel korteris elades pole olnud soodsaid tingimusi koera jaoks, kui lapsed olid sellises eas. Kurb oleks ju koera ainult ketis hoida. Siis olengi koerast, kassist loobunud ka praegu üksinda elades. Hiiri püüan keldrist lõksuga. Minu ainukesed lemmikloomad on tihased talvel ja teised väikesed linnud, kes linnumajja sisse mahuvad. Aknast vaatan kui nad vilkalt päevalille- ja kõrvitsaseemneid oksal söövad ja uue järele lendavad. Kaerahelbeid rasvaga kuumutan ja toiduõliga saiapooli lakke riputan. Metskitsed käivad talvel kompostiplatsil õunu, koori jm. otsimas. Jälgi on kõikjal aias ja aia taga, isegi lillepeenarde juures on käidud lumes. Minu poja peres võeti omateada isane koer lemmikloomaks. Isegi loomaarst ei uskunud eemalt vaadates vastupidist varianti. Suur šokk oli see, kui koeral sündis 8 kutsikat vastu sügis-talvist perioodi kuudis. Ilus hall poolangoora emane kass oli neil ka. Oli lapse lemmik, kõikide haiguste leevendaja ja hea hiirepüüdja. Kassi hoiti rangelt „pulmade ajal“ toas. Kass hüppas teise korruse lahtisest aknast alla ja sai oma tahtmise, sündis 5 poega. Imestasin kuidas ta suutis hüpata toaski kõrge ahju otsa talvel magama, lae alla, nagu olnuks tal tiivad. Ja nii mitmel aastal salaja pugedes jalgade vahelt uksest välja „pulmitama“. Naabrite peres oli suur isane koer. Perenaine tahtis teda vägisi „pulmaseltskonnast“ koju tuua, sellepärast koer hammustas perenaist käest. Taluperes anti koerale perest ülejäägid või nagu põrsastelegi, sorts piima peale. Kassid ootasid lüpsivahtu. Praegu on riiulitel igas toidupoes lemmikloomade jaoks toidupakid mis on toitvad, kallid, mugavad ja ohutud. Loomadega peab rääkima ja usun, ta saab aru hääletooni järgi, reageerib sellele, on tänulik kiituse eest (liputab saba). Mäletab kaua ülekohut. Koer teeb vahet hea inimese ja halbade kavatsustega inimese vahel. Tõust olenedes allub dressuurile. Kui riigikogus „tegi ilma“ vene erakonnas kurikuulus Kogan (kelle esinemine ajas „harja punaseks“) siis pandi isakodus koera nimeks Kogan, mis oli nii ehmatavalt naljakas. Arvan koertel peaks ka olema oma nimede raamat, mitte inimeste nimesid laenata, mis piinlikkust tekitab. Näiteks naabri peres hüüti koera Kusti. Minu venna nimi on Kusti. Ema tahtis Jüri nime vennale panna. Siis oli lööklaul: „Tõmba, tõmba, tõmba Jüri Marile…“ Peale sõda granaadikillust sai surma meie tädipoeg Kusti. Tema mälestuseks saigi see venna nimeks. Hiljem vennatütrel algkoolis oli probleem kui küsiti isanime. Õpetaja arvates, kas ikka Gustav mitte Kusti? Tundsin end siis „süüdi“. Jüri oleks olnud tõesti mehisem Eesti nimi, mida koerale ei panda. Vanatüdrukut seostatakse kassiga. Minu kaksiklell vanas eas kasvatas kasse ja koeri oma majas kümneid. Ta poos end oma aias õunapuu oksa külge kord… Lasteta peres võetakse tihti kass või koer seltsiliseks. Kassil või koeral olgu oma pesa, koht magamiseks, õpetatud alguses (ümberõpe on raskem): Kaks noort peret linnas soovisid punutud suuremas kassikorvi saada lemmikkiisule. Marisel Lasnamäe korteris oli hamster lemmikuks 2 aastat, riiulil kasti sees. Oma voodis magamisest koos koeraga ei taluks. Rotti ja madu lemmikloomana ei peaks. Akvaariumi ees kalu jälgides oleks küll rahustav tegevus, kuid oskused, aeg, kulutused, võimalused on ettearvamatud. Lemmikloomade vaktsineerimisse ja steriliseerimisse suhtun pooldavalt. Liiga narriks minnakse siis, kui lemmikloomadele inimeste sarnaseid matuseid korraldatakse kusagil kalmistul. Kõigi lemmikloomade pojad-tütred tuleks võimalikele soovijatele maha „ärida“, soojalt soovitada või kinkida. Kõigil on oma valikuvabadus ja armastusevajadus ei kao eladeski ära.