Mul on kass Kriunu, koer Snoopy ja jänes Nööp, aga jänest ma kutsun Jäneseks. Kriunu sai nime oma vennalt, kes suri noorelt. Snoopy aga sai nime Snoop Doggilt ja jänku... noo ma seda ei teagi.
Mul on lemmikloom - koer Bosse. Oma nime sai ta vist "Bullerby lastest" (raamat). Bossele meeldis kurjasid naabrikasse minema ajada. Ta pidas tähtsaks oma perekonda (meid) ja meie teisi koduloomi (kasse). Tihti istusid kassid Bosse selja peal ja lõid nurru. Bosse ei julgenud iitsatadagi. Ta sõi peenra pealt kurke ja maasikaid. "Harvendas porgandeid" - tiris viis porgandit välja ning sõi nad ära. Bosse suri mõni päev pärast seda, kui ta autolt löögi sai. Käisin suusatamas ja mul kästi Bosse kaasa võtta. Bosse aga oli vana ja ei kuulnud, kui auto tuli. Lonkides läksime koju, kuid koju jõudes oli ta juba väsinud. Ta jäi järjest haigemaks ja loomaarst soovitas ta magama panna. Isegi vend Hispaaniast tuli kohale ja korraldas Bossele uhked matused. Ta ehitas talle ilusa uhke kirstu ja pani toreda kivi talle päitsesse. Nüüd viin iga kord, kui maale lähen, Bosse hauale lilli.
Jah, mul on lemmikloom. Ta sai oma nime mu eelmise kassi nime järgi, mu eelmine kass oli Valter, aga ta suri. Öeldakse, et kassid ei näita oma haigust välja, meie kass ka ei näidanud. Arstid ütlesid, et see haigus on juba väiksest peale olnud. Ma nutsin, kui ta ära suri. Aga mõne aja pärast saime uue kassi ja ta on siiami kass. Ema ja isa ostsid ta 300.- eest. Temale panime nimeks VILLU - nii ta oma nime saigi. Minu kassile meeldib väga mängida, süüa ja logeleda. Ühel päeval mu kass äratas mind üles, ta tõmbas mult hammastega teki pealt ja hüppas kõhule, siis ma kohe ärkasin. Ma mõtlesin -mis nüüd lahti. Ma taipasin, et olin kooli hilinenud, aga õnneks ainult 20 min. Ma helistasin kohe klassijuhatajale, et kas on mõtet kooli veel tulla, ta vastas, et nii nagu ise tahad - ma loomulikult jäin koju. Ma panin kassile süüa ja tegin siis endale ka. Meil oli sel päeval väga lõbus kodus olla. See ongi mu lemmikmälestus, kuidas kass ülesse äratas.
Minu lemmikloom on koer, ta on oma nime saanud sõbra käest. Me mängisime temaga kogu aeg ja käisime jalutamas, ta läks ükskord hulkuma ja jäi auto alla.
Mul ei ole hetkel lemmiklooma, kuid mul on olnud kaks merisiga. Esimene oli mul siis, kui olin üpris väike ning tema nime ma ei mäleta. Meil oli ka üks isane merisiga, siis ning neil sündisid pojad. Oli suvi, me olime maakodus ning õues oli väga soe, seega me hoidsime neid väljas, oma nn "aedikus" ehk siis puuäärtega piiritletud murulapil, mille peale olime pannud rasked terasvõred, et nad ei saaks üle äärte põgeneda. Ühel öösel peale poegade saamist nägin unes, kuidas ma merisigadega õues mängisin, kui äkki tuli must kass meile kallale ning tappis kõik merisead ära seeaeg, kui ma kõrval abitult nutsin. Unenäost ärkasin üles ülimalt häiritult ja kuna oli hommik, läksin kohe merisigu vaatama, kellega oli kõik korras. Paar päeva hiljem kadusid nad jäljetult. Ei olnud mingeid vereplekke, mingeid kaevamisjälgi, seega ei saanud nad ka puitäärte alt välja pääseda. Ka restid olid peal. Natuke hiljem saime vennaga kumbki omale uue merisea, kelle nimedeks panime Kuti ja Kati. Mõlemad merisead olid emased, mida me saime teada alles peale seda, kui nimi Kuti oli pandud ja seega see nimi ka jäi. Ähmaselt meenub, et nimed on seotud mingi meie tuttavaga, aga täpsemalt ei mäleta. Need merisead olid meil üpriski kaua, kuna minu merisiga suri vanadussurma. Venna merisea tappis aga naabri koer, kes pääses meie aeda ning ründas merisigade aedikut.
1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Meil oli kunagi koer, ma olin umbes 5 aastane.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Isa otsusel kuna ta tegeles jahindusega.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Isa sai koera tutavalt politseinikult. Tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Koera nimi oli Reku ning hüüti ka Rekuks.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ei saanudki.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Natukene küll, sest koer pidi tugev olema. On küll tähtis, sest kui koer on heast pesakonnast on ta väga hea koer.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Isa hoolitses koera eest. Umbes tund päevas.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Ei osanud kuna olin veel liiga väike.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Ei pidanud minema looma arstile kuna isa oli sõjaväes koerte instruktor ning ta teadis mida teha.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Ükskõik.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koera koduks oli kuut ning ta oli õpetatud nii, et ta ei tohi toas käia.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei ole reisile viidud. Ning transporditi autos.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Sünnipäev oli 15 jaanuar ning ta sai selle puhul kas mõne elusa jänese või kana.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei ole.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Kindlasti on võimalik ostes talle riideid ning muud mida sa ka ise sööd.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänasel päeval hoolitsetakse loomade eest rohkem kui nad vajaksid, sest loomal peab olema ka vabadus.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Ei maetud kuna koer läks metsa surema. Otsustasime mitte võtta uut looma kuna kolisime korterisse.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine - korraldatud?
Koer toas ei käinud ning peenardel ei jooksnud, käis mööda aja äärt.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Ei olnud.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Kunagi ikka midagi rääkisin ning arvasin, et ta saab aru.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei usu.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Ei tohtinud looma söömise ajal segada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
EI
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Roomajad, sest nad on koledad.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Ei pea oluliseks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb
Kõik koerlased, kaslased ei pea kitsi, lehmi jne.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Kuna nad võtavad looma endale sõbraks ja abistajaks.
1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Mul on olnud ainult üks kass. Ta on peagi kaks aastat vana. Me võtsime ta 2004. aasta septembris. Ta on emane, nimi on Nässu.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Nässu võeti minu soovil, kuigi ema soovis ühte teist kassi. Asi juhtus äkkotsusena ja kõik olid nõus. Vaielda oli vaid vaja selle üle, kes tema eest hoolitsema hakkab ja selleks jäin mina.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Nässu sain ma oma sõbra tuttavalt täitsa tasuta.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Minu kassi nimi on Nässu. Tal on hüüdnimeks Nässakas ja Nässerdis, kuid väga suurt vahet pärisnimega ei ole. Nime panime talle selle järgi, et talle meeldis asju nässerdada.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ise tean ma suht palju, aga kui on vaja midagi uut teada, siis tuttavate ja loomaarsti kaudu.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mood ei ole valikut mõjutanud. Peaasi, et ta mingi tänavakass ei ole, kes võib levitada kirpe, haigusi jne.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Näitusel ei ole käinud. Ei läheks ka, sest Nässu on hirmus arg ja ta kardab kõiki. Ma usun, et ma ei hakka looma piinama.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Me kõik tegeleme temaga päevaringselt. Nässu magab palju, seega pole temaga tihti vaja midagi teha. Puuri puhastame emaga, toitu paneme kõik ja õues Nässu ei käi. Päevas kulub kassi peale umbes 2 tundi. Talle meeldib, kui teda ei käpita kogu aeg ja saab lihtsalt sinu kõrval olla.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Toakassi toitu või steriliseeritud kasside toitu. Nässu on toakass ja ajab karva, ning toakasside toit vähendab seda kogust, mida tal küljest ära tuleb. Nässu steriliseeriti, kuna vahest olid ikka suured probleemid jooksuajaga.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Operatsiooni ja ülevaatuste puhul. Ei ole ette tulnud mingeid probleeme. Kui on vaja, siis tuleb vaktsineerida.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Tihti on vaja, sest kassid hakkavad kisama ja seda väga jubedalt, nii et öösiti ei saa magada ja päeval õppida. Nässu on steriliseeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt "juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei, me steriliseerisime ta ja me ei luba teda õue, kuna mu maja juures on väga palju kasse.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Tal on oma väike majake, aga ta ei käi seal, muidu magab ta igal pool kus võimalik. Tal on lubatud korteris käia igal pool peale vannitoa. Õue ei tohi ta minna, sest me ei taha, et ta levitaks haigusi või jääks ise haigeks. Jah, Nässu võib voodis käia.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Reisile kaasa võtnud ei ole. Vanaema käib, valvab teda iga päev paar tundi, kui ma olen perega reisil. Peole, külla, linna me teda kaasa ei võta ja loomahotelli teenuseid me ei kasuta, sest tal on oma kodu ja talle meeldib siin.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Tema sündis 1. augustil 2004.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid õmmelnud ei ole. Mänguasju on küll: mütsike, pallid, nöörid jpm. Ei ole spetsiaalseid asju ostnud. Ei ole mõelnud ka spaa peale.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Liigselt hoolitseda on küll võimalik. Siis ta arvab, et kõik teevad ükskõik mida tema jaoks. Vahet täpselt ei teagi.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Nõukogude ajal polnud loomadel spaasid, hotelle jne. Veel on tekkinud mänguasju jpm juurde.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Nässu pole veel surnud. Matmise korraldamise peale pole seega veel mõelnud, aga uue lemmiklooma võtaks küll.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Nässu ei või söögilaual käia, kui seal on toit ja ta ei või lilli hammustada. Puhtuse eest kannan hoolt mina, kuid mingeid erilisi asju pole juhtunud.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Nässu hüppab tihti ukselingile. Kuna Nässu kardab väga, siis me vahest paneme tolmuimeja ukse juurde, ta teab, et see teeb suurt müra ning hoiab uksest eemale. Looma ei tohiks karistada.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Ei ole midagi õpetanud. Koertekool on, kassikool aga vist mitte. Kass on iseseisev ja ta ei allu väga käskudele, see oleks lihtsalt ajaraisk.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Räägin temaga, ma arvan, et ta mõistab tooni järgi mu meeleolu. Loomad ka mõtlevad, neil on lihtsalt rohkem instinkte, mis erinevad inimese omadest ning neil on palju väikseni mõtlemisvõime.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei oska mingeid näiteid esile tuua, aga usun, et võib ikka.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Ma pean Nässule toitu panema ja temaga vahest mängima, muidu on Nässu suht iseseisev. Mina mängin ja hoolitsen Nässu eest sama palju kui ema. Isa eriti midagi ei tee. Laps vajab looma, kass lohutab vahest meelt ja on niisama seltsiks.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ei ole, kuigi enamusel mu tuttavatel on loomad.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Koer, sest tal oleks vaja õues käia ja mul ei oleks aega temaga jalutada. Sama oleks ema ja isaga.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mu tuttavatel oli kass, kelle nad metsast leidsid. Õigemini leidis kass nemad. Tuppa nad kassi ei lasknud, aga nad toitsid ja jootsid teda.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Suht huvitav, kui võimalus oleks, oleks madu suht huvitav hoida ja piraajasid või mingeid muid eksootilisi kalu ka.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” „koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Need loomad, kes on inimestega harjunud, saavad olla lemmikloomad. On küll, loomad kellele ei meeldi inimesed või nad on liiga suured kodus pidamiseks. Koduloomi kasutatakse ära: tehakse süüa, kasukaid vms. Lemmikloom on sulle seltsiks ja lohutab sind, kui sa seda vajad.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Et neil oleks seltsi ja vahest oleks lohutust ja kaisutada saab lemmikloomi ka.
1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Esimene koer oli meil, kui ma olin umbes 7-aastane, teine kui olin 14. Mul oli ka saksa lambakoer, see oli nii tark mul, et ta viidi siis, kui ma 13-aastane olin, Ukraina piirivalvesse tööle.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Mitte keegi polnud vastu, vanemad kinkisid mulle.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Tuttavad tõid, tasuta saime.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Esimene koer oli Mõmmi, teine oli Maika.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Mu tuttavatel on oma loomakliinik.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei mõjuta. Esimene koer oli niisama krants, aga ta oli armas ja teine oli njunfaundland, see oli nii armas kutsikana ja suuremana suur karvakera.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Ei ole osalenud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Eks mina tegelesin, aga mul olid ka väikesed õed, kes ka aitasid.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Kui kutsikas oli väike, siis valmistasime ise talle toitu, sest ta vajas valku kõvasti, aga seda sai ta munast, kohupiimast jne, hiljem sõi spetsiaalset toitu jne.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
See on kindlasti vajalik, sest kutsika immuunsus on väga nõrk, eriti kui on tõukoer, need eriti nõrgad, seega oli vaja vaktsineerida ja tuli jälgida, et ta kõike ei näriks, sest kutsikale võivad väga lihtsalt ussid tulla ning seetõttu vajavad nad palju hoolt.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
See on suhteline asi, kes mille jaoks võtab looma, kes aretab koeri, see ei steriliseeri oma looma. Mina ei pidanud seda vajalikuks teha, sest ma hoolitsesin oma koera eest ning ei lasknud teisi koeri ligi talle.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ühel koeral tulid jah kutsikad, aga see oli sihilik paaritamine mitte juhuslik asi ja andsime kutsikad tuttavatele.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Koertel oli köögis oma nurk.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei, mul on koerad alati kodus olnud, sest meil on alati keegi kodus.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Kusjuures, ma ei mäleta enam oma lemmikute sünnipäevasid, ma olin siis alles veel liiga noor.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete Tiinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Ei, mu koer oli liiga suur, et talle riideid osta.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Olen näinud telekast, et lemmikule ostetakse kallimaid hilpe kui iseendale. Ja et koera eest hoolitsetakse paremini.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on loomadele kõik vajalikud ja mittevajalikud asjad olemas: poed, salongid, isegi loomakiirabi on olemas, aga vanasti seda kõike polnud, see vahe ongi.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Esimene koer mul tapeti ära, kuna ta läks ühele mehele kallale ning see lõi ta salaja maha. Ma leidsin koera nädal hiljem juhuslikult ning matsin maha ka, aga teine koer aeti auto alla, siis kui mind kodus polnud ja tema matsid mu õed maha.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Mu koerad olid väga sõnakuulelikud: ei pissinud tuppa, ei võtnud laualt midagi. Kuulasid alati sõna.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Meie loomadel ei olnud halbu kombeid.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Jah, kõrval käimist, valvamist ja muid pisiasju.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Mõnikord rääkisin küll jah.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Ei tea, mul pole juhust olnud sellisesse olukorda sattuda.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Alati tuleb koera pissitada, temaga tegeleda ja teda ei tohi väntsutada.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Ikka suhtlen osadega.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Madu ma kohe kindlasti ei tahaks oma koju.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mu naabril oli kunagi vares.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Sellised loomad vajavad ülemäära palju hoolt.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom” "koduloomast”? Kas „lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Metsikud loomad las jääda sinna, kus nende koht. Kõiki loomi nüüd ka kodustada ei saa.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Nad vajavad kedagi, kelle eest hoolt kanda ja kellega suhelda.
1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Varem on kodus lemmikloomaks olnud ainult koer ja tema oli meil lemmikuks umbes kümme aastat tagasi, kuid maakodus vanavanemate juures on olnud peetavaid loomi üsnagi rohkesti, et neid siis üles loetlema hakata oleks üsnagi mõttetu.
2. Kellele soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Antud lemmik tegelikult kingiti meile ja mingit eriti pikka kaalumist polnudki, sest tegemist oli kingitusega ja kingiti ta minu emale sünnipäeva puhul.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Oma looma saime me kingitusena tuttavatelt nagu eespool mainitud ja seda siis täiesti tasuta. Iseenesest oli kingitus tuttavate poolt üsnagi hea mõte, sest vastasel juhul oleks tulnud loom ära anda tundmatusse peresse ja kontakt looma tegeliku peremehe ja kasvatajate vahel oleks kadunud.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja "pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Lemmikule valis nime tema nn. omanik ja otsusele jõudis ta täiesti üksinda. Nüüd siis ongi kassi nimeks Mirjam, kuid kuna selle nimega pidevalt kutsumine on üsnagi ebamugav ja mitte eriti „suupärane”, siis on välja kujunenud hüüdnimeks Mir.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Teavet saab oma looma kohta päris mitmetest allikatest. Kõige tüüpilisem on lihtsalt vaadata televisioonis näidatavaid loomasaateid, kuid põhjalikuma informatsiooni jaoks on olemas erinevad raamatud ja internet ning loomulikult teavad üht-teist ka tuttavad, kellel endal mingi loom kodus olemas on.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Mingi eriline mood ja sugupuud pole kunagi olnud määravaks lemmiklooma puhul, sest kui loom on tore ja armas ning meeldib, ei saa olla tema päritolu ja karvavärvus määravaks argumendiks tema pidamise juures.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Iseenesest on kõik need näitused ja muud sündmused üsnagi huvitavad, kuid oma kassiga pole me neil käinud, sest tegemist on täiesti tavalise loomaga ja ka enese huvi on selles suhtes natuke väikeseks jäänud.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Looma eest hoolitsemisega tegeleb peamiselt ikkagi omanik ise, kuid kui vaja saab ka ise aidatud. Peamised toimetused seonduvad siis looma toitmisega, tema eluaseme koristamisega, mängimisega, pesemisega jne. Kui hinnata aja hulka, mis temaga päevas tegeletakse, siis on see ikka päris suur.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Peamine toit ostetakse ikkagi valmis kujul poest, kuid kui hetkel on kodus mingeid tooteid, mis ka kassile sobib anda, siis saab ta ka kodust toitu.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Loomaarsti juures on käidud peamiselt siiski vaktsineerimas ja lihtsalt kontrollis ja õnneks pole erilisi probleemikõrvaldamisi kodus ette tulnud.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Looma steriliseerimisse suhtume üsnagi negatiivselt, kuid kui see on tõesti hädasti vajalik, siis tuleb seda ikka teha. Meie lemmik on aga emane ja peamiselt on tegemist tubase kassiga, kelle puhul on tiinusega seotud probleemid lahendatud tablettidega.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ühe korra on "juhtunud”, et loom on saanud järglased ja sel korral püüdsime leida kõigile korraliku perekonna ning andsime lihtsalt ära.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Meie peres on loomal täiesti vaba liikumine. Kass käib põhimõtteliselt kus tahab, kuid on jäänud reegel, et laudade peal on liikumine keelatud. Muidugi on tal olemas oma nurgake kus olla, kuid kuna ta võib liikuda täiesti vabalt, siis oma nurgas ta eriti aega ei veeda.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Pikematele reisidele ei ole looma kaasa võtnud, vaid oleme püüdnud leida mõne tuttava, kes ta selleks ajaks oma hoolele võtab. Lühemate vahemaade puhul transporditakse teda täiesti vabalt, kuigi on olemas ka ettenähtud korv selle jaoks. Loomahotellide teenuseid pole siiani kasutanud, sest pole selleks erilist vajadust olnud.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Meie lemmiklooma sünnipäev on teada ja tema sünnipäeval püüavad kõik olla keskmisest sõbralikumad ta vastu ja ostetakse talle midagi maitsvamat süüa.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Riideid pole oma loomale õmmelnud ja SPA-teenuseid pole samuti kasutanud, kuid omad isiklikud mänguasjad ja „hügieenivahendid” on tal olemas.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Põhimõtteliselt ei tohiks olla võimalust tema eest üle hoolitseda, kuid kui kogu see armastus looma vastu hakkab juba veidrana tunduma ja raha selle peale meeletult kuluma, siis võib küll tegemist olla ülehoolitsusega/hellitamisega.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Tänapäeval on lemmikloomade jaoks rohkem kaupa ja vahendeid müügile tulnud ning loomulikult ka igasuguseid teenused ja klubid, mis on seotud meie lemmikloomadega.
19. Lemmiklooma surm. Kas ja kuidas korraldati matmine? Kas otsustasite võtta uue looma või mitte?
Õnneks pole siiani veel midagi sellist meie peres ette tulnud.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Erilisi reegleid ja piiranguid pole meil oma loomale seadnud, vaid sellised üldisemad piiranguid, et kus ei või käia või mida ei tohi lõhkuda ega kraapida. Paigas on vaid sellised peamised reeglid. Puhtuse pidamine on kassile korraldatud tema liivakasti näol, mida siis pidevalt puhastatakse ja liiva vahetatakse. Loomulikult on paigas ka looma enda puhtus ja aeg-ajalt tuleb läbi viia nn "pesupäevi”.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Erilisi negatiivseid tähelepanekuid pole meil enda looma suhtes olnud, kui vaid siis kutsikaeas, kus lolluste tegemine on mingil määral isegi normaalne. Suuremate pahanduste eest teda loomulikult karistada, kuid sedagi vaid formaalsel moel nagu näiteks kõvema hääle tegemine või keskmisest natuke tugevam patsutus.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine läks? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)? Miks?
Oma lemmikule pole küll ühtegi trikki õpetanud, sest tegemist on ikkagi ju kassiga, kuid kui eesmärgiks on käia oma lemmikloomaga kusagil näitustel ja võtta kogu seda loomapidamist natukene tõsisemalt, siis on dresseerimine üsnagi oluline, aga muidu vast mitte.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas olete sellega nõus?
Erilist dialoogi pole oma kassiga vahetanud, kuid usun, et midagi ta kindlasti aru saab, sest tegemist on ju ikkagi mõtleva olendiga. See ei tähenda seda, et ta minu igat sõna mõistaks, vaid saab aru kui talle kiitust avaldatakse või mis meeleolus hetkel peremees on.
24. Kas mõnikord võib lemmikloom oma peremehe kiindumust liigselt ära kasutada? Kirjeldage mõnda näidet.
Sellist juhtumit pole täheldanud või pole peremees sellest lihtsalt ise aru saanud.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapse kohustused peres seisnevad eelkõige loomaga mängimises ja temaga tegelemises. Kindlasti oleks igale lapsele vaja lemmiklooma, sest see kasvataks lapses suuremat vastutustunnet ja arendaks arvestamist teistega.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Tehniliselt ongi jutuarenduseks kõige mugavam ja lihtsam rääkida loomadest ja nende viimase aja tegudest. Selletõttu on tekkinud ka tuttavaid ümbruskonnas elavate naabrite seas.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Võib olla madu või mõni muu taoline ebameeldiva auraga loom, kelle nägemine juba tekitab ebameeldiva enesetunde.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Mõningaid näiteid on olnud selle kohta, kui eramu juurde on pandud lindudele söögimaja, et siis kõneldakse neist kui oma isiklikest lemmikutest.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Tegelikult ei arva nagu mitte midagi, sest igal ühel meist on vaba valik, keda endale lemmikuks võtta ja keda mitte. Minule näiteks meeldivad koerad ja kui tahan võtan koera, kui kellelegi meeldivad maod, siis las võtab mao, peamine, et see madu mind ja mu koera ei segaks.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste "lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb "lemmikloom” "koduloomast”? Kas "lemmikloom” on ainult loom, kellel pole mingit praktilist otstarvet?
Lemmikloomaks saavad minu arvates olla sellised loomad, kes mahuvad hõlpsasti majapidamisse ära ja keda peetakse vaid emotsionaalse eesmärgi pärast ja kes suudab pakkuda midagi, mida inimene ei suuda.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Lemmikloomi peetakse minu arust selle pärast, et nende näol on natuke erinevate kaaslastega, kui seda on inimene. Loom on truu ja mõistev kaaslane, kes on alati sinuga nõus ning ei virise kunagi, kui on soov natuke vaikuses parki jalutama minna.
1. Loetlege, milliseid lemmikloomi on Teil olnud ja millal.
Papagoi oli kunagi ammu, aga ta suri ära. Pärsia tõugu kass on kogu aeg olnud ja kalad samuti, igasugused.
2. Kelle soovil lemmikloom võeti? Kas kaalutleti pikalt või tuli see äkkotsusena? Millised olid poolt- ja vastuargumendid?
Mina ise väga tahtsin kassi ja üleüldse loomi, aga ema tuli selleks väga palju veenda. Looma jaoks peab ikka olema keegi, kes temaga tegeleb, kuid meie peres tihti jäetakse asjad niisama.
3. Kuidas Te lemmiklooma saite (tuttavalt, varjupaigast, kuulutuse peale, klubi kaudu vms)? Kas ostsite või anti muidu ära? Milline oli hind?
Meile vanemad tõid kusagilt, 3000 kr. maksis Pärsia kass.
4. Kuidas on olnud Teie lemmikloomade nimed? Kas igapäevase hüüdnime ja „pärisnime” vahel oli erinevus? Kuidas nimepanek otsustati?
Ema küll alguses üldse ei tahtnud loomi, aga tema oli see, kes nime välja mõtles, kiisupoja nimeks sai Jonny ja on seda siiamaani. Jonnyl on pärisnimi samuti, paberites, aga seda me ei kasuta, kuna see on liiga raske ja kass pole sellega harjunud, päris nimi on tal Jerard Imidz ja midagi veel. Kassi kutsume ikka nimepidi ja lihtsalt kiisuks ka.
5. Milliseid kanaleid pidi saate oma lemmiklooma puudutavat teavet (loomaklubid, tuttavad, raamatud, internet, lemmikloomaajakirjad vms)?
Ema saab oma klubist. Uurimustöödeks või niisama olen ise internetist ka otsinud. Klubi saadab mingisuguseid ajakirju samuti.
6. Kas mood on Teid lemmiklooma valikul mõjutanud (erinevad tõud, looma suurus, pikk või lühike karvastik, värvus jne)? Kas looma tõupuhtus on Teie jaoks oluline? Miks?
Ei.
7. Kas olete osalenud oma lemmikuga loomanäitustel? Kui jah, siis kirjeldage palun näitustel käimisega seonduvat. Kuidas Te sellistesse näitustesse suhtute?
Oleme küll, kuid kass peab ikka näitustega ja suure rahvahulgaga harjunud olema, kuna see valmistab loomale suure hirmu ja stressi. Näituste jaoks peab olema kõik perfektne, kassi reaktsioon, karvad (mõnikord pidi iga viie minuti tagant siluma jälle teda), välimus, vaktsineerimine ja kõik muu sellega kaasnev. Sajad inimesed vahivad looma, kiisu ei tohi ühtegi valet liigutust teha, näiteks joogikaussi maha ajada ega midagi ja kui kassi puurist välja tõstsime, siis olid ema käed pärast kriimustusi täis. Ei meeldi mulle eriti need näitused, kassi küll tunnustatakse, kuid ta ei saa näidata, milline ta päriselt on, kui ta kardab ja ei ole rahul.
8. Kes Teie peres looma eest põhiliselt hoolitseb: käib jalutamas, puhastab puuri, toidab, peseb jne? Kirjeldage oma tavalist päeva ja loomaga seotud toimetusi. Hinnake, kui palju aega oma päevast Te keskmiselt loomaga tegeldes veedate.
Kõige enam hoolitseb kiisu eest ema, kuid mina ja vend ka mängime temaga ja paneme pissile ning koristame tema järelt. See kõik käib loomapidamise juurde.
9. Kas ostate oma lemmiklooma jaoks spetsiaalset toitu või valmistate toidu ise? Miks?
Põhiliselt on toit ikka spetsiaalne, kuna meie kassil on vaja mingeid aineid, mida ta vaid spetsiaalse toidu seest saab. Vahest annan talle vahukoort või kogelmogelit ka, ning laua pealt lakub ta vahest piima ja hapukoort.
10. Millistel puhkudel on Teil tulnud pöörduda oma lemmiku pärast loomaarsti poole? Kas olete mingeid looma terviseprobleeme osanud ise lahendada? Milliseid? Kuidas suhtute lemmikloomade vaktsineerimisse, kas see on vajalik?
Kui kassil on probleeme, siis peab ikka küsima kellegi spetsialisti käest, mida tegema peaks. Hiljem sama probleemi korral muidugi teame ise ka juba, mida peale hakata.
11. Kuidas suhtute looma steriliseerimisse? Kas ja miks see on vajalik? Kui teil on steriliseerimata emasloom, kas annate talle tiinusevastaseid tablette?
Näituste kass peab olema steriliseeritud.
12. Kas olete lasknud oma loomal järglasi saada? Kas see on lihtsalt „juhtunud” või olete looma paaritanud? Mida tehakse looma järglastega?
Ei ole.
13. Kus ja milline on looma pesa või tuba, õues peetavate loomade puhul nende varjualune? Kas lemmikloomal on lubatud kogu majas/korteris/õues ringi liikuda? Kui mitte, kuidas on looma ala piiratud ja miks? Kas lemmikloomal on lubatud tulla voodisse?
Minu kiisu magab iga öösel mul padja peal. Natukene karvu ajab küll, aga hea on kui keegi kõrval magab, samas äkilisi liigutusi teha ei saa, kuna kass virutab käpaga. Kass võib käia, kus ta vaid tahab, soojemate ilmade korral viime kassi maale kaasa ka, ise kipub ta õue küll.
14. Kas olete võtnud oma lemmiklooma kaasa pikemale reisile (välismaale, puhkusele) või jääb ta sellistel puhkudel maha? Kuidas olete Teie sellised olukorrad lahendanud? Millises vahendis Te oma looma transpordite (puur, kast, korv vms)? Kas võtate oma lemmiklooma kaasa näiteks linnaskäikudele, peole, külla? Kas olete kasutanud loomahotelli teenuseid? Miks?
Ei, kass jääb vanaema hoolde.
15. Kas teate, millal on Teie lemmiklooma sünnipäev? Kas tähistate tema sünnipäeva? Kuidas?
Jah, kassi sünnipäeva peame ka.
16. Kas olete oma lemmikloomale riideid ostnud või õmmelnud? Milliseid? Kas Teie lemmikloomal on mänguasju? Milliseid? Kas olete hankinud spetsiaalseid vahendeid oma lemmiklooma pesemiseks, karvade või naha korrashoiuks, ehtimiseks? Kas olete viinud või sooviksite viia oma looma spaasse?
Kui kass pisem oli, siis ma panin talle nukuriided selga ja õudselt armas oli. Samas ta ei liikunud kusagile, nii et ma arvan, et talle see väga ei meeldinud. Kassi mänguasjad oleme ka lemmiklooma poodidest ostnud, hiired meeldivad talle väga. Kõik asjad kassi eest hoolitsemise jaoks on meil olemas, muidugi spetsiaalsetest poodidest õiged vahendid. Kaelarihm on ka, selline kividega ja läikiv.
17. Kas Teie arvates on võimalik looma eest liiga palju hoolitseda? Kust Teie arvates läheb piir vajaliku hoolitsemise ja ülehoolitsemise vahel?
Piir läheb sealt, kui kassi kuritarvitada kuidagi, aga ei oska rohkem kommenteerida. Minu arust siiski ei ole võimalik looma eest liiga palju hoolitseda.
18. Mille poolest erineb tänapäevane lemmiklooma eest hoolitsemine nõukogudeaegsest?
Ei oska öelda.
20. Milliseid „kodureegleid” olete oma loomale õpetanud (puhtusepidamine, ei tohi lillepotis või -peenras kraapida, laualt toitu võtta vms)? Kuidas on puhtusepidamine korraldatud?
Erilisi reegleid ei ole, kass teeb, mis tahab. Suhteliselt puhas on meie kodu, kui kassi karvad välja arvata, ja nende pärast tulebki rohkem koristada ja tihemini, kuid see pole probleem.
21. Kas mõnel Teie lemmikloomadest on olnud halbu kombeid, mida oli raske võõrutada? Kirjeldage mõnda näidet. Kuidas sellest harjumusest jagu saadi? Kas ja kuidas on Teie arvates õige looma eksimuse eest karistada?
Igal loomal on oma halvad kombed. Minu kassil aga ei ole.
22. Kas olete oma lemmikloomale mõnda trikki õpetanud? Millist? Kuidas õpetamine käis? Kas peate vajalikuks põhjalikumat dressuuri (koertekool vms)?
Meie kiisu oskab ust lahti teha, aga selle õppis ta täiesti ise ära. Kassid ei peagi eriti trikke oskama, sellepärast ei pea dressuuri vajalikuks. Vahel ta ikka üllatab mind, kui tark ta on.
23. Kas Te räägite oma lemmikloomaga? Kas Teie arvates loom mõistab inimese meeleolu või kõnet? Tavaliselt arvatakse, et mõtlemine on omane ainult inimesele ja mitte loomadele. Kas teie olete sellega nõus?
Koguaeg räägin kassiga ja ta saab kindlalt minust aru. Kui kutsun, siis ta kohe tuleb ja räägib mulle vastu. See mjäumine on tegelikult õudselt armas.
25. Millised on Teie peres olnud laste kohustused loomade suhtes? Kas lapsed hoolitsevad/mängivad/suhtlevad loomaga rohkem või vähem kui täiskasvanud? Kas laps Teie arvates vajab looma?
Lapsed peavad tegema sama palju kui vanemad, kõik peavad lemmiku eest hoolitsema. Kuigi see on minu loom, ei ole nii, et ainult mina teda hoidma pean, teised ju tahavad ka temaga mängida ja tegeleda. Laps kindlasti vajab looma.
26. Kas pärast lemmiklooma võtmist olete hakanud rohkem suhtlema teiste loomapidajatega (ümbruskonnas elavatega, klubiliikmetega vms)?
Minu ema suhtleb küll teiste kassikasvatajatega, kuid minimaalselt.
27. Kas on mõni lemmikloom, keda Te mingil juhul ei peaks? Miks?
Roomajaid või närilisi ei peaks. Lihtsalt jubedad on.
28. Kas teate näiteid, et mõnesse mittekodulooma on hakatud suhtuma nagu lemmikusse või seltsilisse (rasvatihane, metskits, hiir)?
Ei oska öelda.
29. Mida arvate eksootiliste ja ebatavaliste loomade pidamisest (minisiga, madu, iguaan, piraajad)?
Iguaan on minu meelest väga huvitav, kuid kõik need eksootilised on natuke jubedad, nagu mutandid või midagi. Kartustäratavad igatahes.
30. Millised loomad Teie arvates saavad olla lemmikloomad? Kas on loomi, kes mingil juhul ei mahu mõiste „lemmikloom” raamidesse? Mille poolest, kui üldse, erineb „lemmikloom”
Minu arvates on kõik loomad lemmikloomad, kui nad just jubedad ei ole. Filmis oli isegi siga Babe ju lemmik.
31. Miks Teie arvates peavad inimesed lemmikloomi?
Sellepärast, et neil on vaja kedagi enda kõrvale. Võib-olla kedagi, kes kuulaks, kuid vastu ei ütleks midagi, ning oleks alati olemas. Lemmikloom on nagu laps, kelle eest hoolitsema peab, kuid paljud arvavad noorena, et lapsega ei saaks hakkama. Lemmikloom on väga tähtis inimesele.
Kui oled suures hingehädas ja vajad üdini ustavat sõpra, siis võta endale koer. Koer on ustav sõber ja oma kiindumusega ja heasoovlikkusega aitab sind igas olukorras. Suur koer vajab palju hoolt, kuid suur koer on suuremeelne olend, ta tasub
sinu hoole eest sügava kiindumuse, armastuse ja truudusega. Koer on väga ustav loom inimesele, ta ei vea sind kunagi alt ja püüab sind kaitsta, isegi auto eest.
Mul oli emane koer nimega Hundu. Ta istus alati maja välistrepil ja teadis täpselt, mis toimus aias, tänaval ja toas. Ta tervitas ja saatis meid alati. Kui keegi läks majast välja või sisenes majja, ta alati tervitas maja elanikke, liputas saba ja väljendas oma sõprust igati.
Võõras olend tema haldusalas ei olnud teretulnud, loa pidi andma peremees või perenaine, et majja saada. Käisime iga päev hommikul ja õhtul temaga jalutamas. Pargis või haljasalal ta sai vabalt jooksta, nuusutada jälgi, tõsta jalga ja tutvuda teiste koduloomadega. Koer oli segavereline saksa lambakoer, temaga koolis me ei käinud, kuid õpetasime kodus selgeks kõige elementaarsemad käsklused. Kui me jalutasime tänaval ja keegi tuli vastu jooksis ta minu kõrvale, samuti käitus ta kui tuli auto vastu; alati ta püüdis kaitsta oma perenaist. Ta oli väike kutsikas kui minu täiskasvanud pojad ta leidsid ja tõid koju. Enne
Hundut oli meil väike must koer nimega Naki. Poisid said selle koera pärast esimese klassi lõpetamist ja ta oli laste parim sõber, kellega võeti ette kõik matkad ja käigud ja kes oli laste ustavam ja parim sõber. Naki oli väike krants, ostetud turuväravast, kuid väga vastupidav haigustele. Ta ei põdenud ühtki tuntud koera tõbe ja suri vanaduses, kui tagumised jalad enam ei tahtnud liikuda. Hundu seevastu jäi aastaselt koerakatku. Ta oli väga haige. Tohterdasin teda hoolikalt, ta sai terveks ja kiindus arstijasse veel enam. Hundul tulid esimesed viis poega ja need kutsikad olid väga ilusad. Järgmisel aastal tuli 11 poega ja koer põdes nii, et vaevu taarus jalgadel. Kutsikate kasvatamise ja realiseerimisega olid probleemid ja otsustasime koer ära steriliseerida. Operatsiooni talus ta hästi ja poegi enam ei tulnud, kuid jooksuaeg säilis. Jooksuajal lukustasime ta garaazi, sest isased koerad ründasid nii, et hekk ja lillepeenrad kannatasid.
Kord minnes jalutama, püüdis Hundu sõbralikult läheneda mustavalgekirju kaukaaslasele, kuid viimane ründas Hundut halastamatult, koer hakkas südantlõhestavalt karjuma. Kaukaaslane oli minu koera hammustanud kaela, nii et umbes 20 cm haav oli kaela peal. Sõitsime kohe loomakliinikusse, kus teda opereeriti narkoosi all. Tulime koju, koer paranes haavast. Otsisin üles kaukaaslase peremehe. Selgus, et kaukaaslast oli õpetatud tapma hunte, kes ründasid lambakarju. See koer oli toodud kaugelt Eestisse perenaisele kingituseks. Tavaliselt ta oli aias, kuid käis perenaisega jalutamas. Perenaine ei suutnud teda rihma otsas hoida, koer oli liiga tugev.
Teine kord hüppas ta üle aia ja tormas jälle meile kallale, õnneks oli mul käes suur kepp ja sellega õnnestus koer ära ajada. Teatasin peremehele ja nad panid koera ketti.
Hundu oli 14 aastane kui tal tekkis udara kasvaja ja sellega ta läks ära.
Tulid Eesti Vabariigi algusaastad, vargus ja röövimine olid igapäevased asjad. Nii kui pimedaks läks tulid kontvõõrad aeda ja õue luusima. Käisin igapäev jalgrattaga sõitmas. Mul oli jalgratas vene Saluut, kus oli värv juba ära kulunud. Ostsin metalli värvi ja võõpasin üle, et näeks parem välja. See ratas viidi hoovist minema. Mehel viidi ära mesinduskäru. Otsustasime, et võtame uue koera, hea valvuri. Poisid tõid ilusa rotveileri kutsika mustavärvi pruunide käppade ja kõrvadega, kes oli puhastverd tõukoer ja maksis palju. Kutsikas vajas eridieeti ja esialgu oli tal hoidja, kes valmistas talle sööki. Ta vajas loomaarsti hoolt, tal oli oma haigeraamat, kuhu oli kirja pandud, millised süstid ta on saanud ja millal peab uuesti veterinaari juurde minema. Ta kasvas väga jõudsalt. Pooleaastaselt hakkas ta näitama oma iseloomu ja allumatust. Tal haukumise kommet ei olnud. Ta haukus ainult väga pahatahtliku inimese peale. Koer vajas koolitust. Läksime koerakoolituse kursustele. Kästi tulla sellel inimesel, kelle sõna koer kõige paremini kuuleb. Koer allus hästi pojale, kuid tal polnud aega käia koeraga kursustel. Mina ei jõudnud koera kinni pidada, sest ta oli väga jõuline. Hakkas kursustel käima minu abikaasa, kursuste kestvus oli 3 kuud suvel 1995.a. ja maksis 550 kr. Nüüd kursuste lõppedes koer hakkas paremini kuuletuma, ta mõistis käsklusi ja temaga võis iga perekonnaliige jalutama minna. Kuna ta oli väga ilusa välimusega ja hella südamega koer, siis kõik kallistasid teda ja tänutäheks ta tõmbas keelega üle näo. Seda koera kasvatades mõistsin, et koera tõug ei ole määrav koera kurjuse ja tigeduse puhul, vaid kõik sõltub sellest, kuidas teda kasvatad. Rambo oli suur tugev lihaseline koer, kuid väga õrna südamega. Kui meil kodus olid külalised lasksime ta tuppa, et ta tutvuks meile lähedaste inimestega. Ta nuusutas kõik ära ja läks siis oma kohale või istus diivanile või tuli minu sülle.
Koer tajub instinktiivselt kuidas temasse suhtutakse. Iga loom kaitseb ennast ja oma sõpru. Kui koer on kasvanud tihedas inimühiskonnas, siis ta ei taha üksi olla ja läheb inimesi otsima.
Rambot toitsime kutsikana 5 korda päevas, ta sai ka juurvilja toortoitu, kalamaksõli ja vitamiine. Hiljem läksime üle poest ostetavale koeratoidule. Konte, juurvilja, õunu ja muud puuvilja ta sai lisaks. Keetsin ka vahetevahel putru. Koer sai õigeaegselt vaktsineeritud enamlevinud tõbede vastu. Usside vastu tuli ka tablette anda. Kuna koerakatk on haigus, mis levib ja on ohtlik, siis esialgu hoidsime koera maakodus ja peale vaktsineerimist tõime linnakodusse. Katkupisik säilib mitu aastat pinnases.
Ramboga jalutasime kolm korda päevas ja iga kord vähemalt poolteist tundi. Koeraga jalutamiseks valisin aja, kui inimesed olid tööle läinud või magasid, õhtuti käisime mitmekesi jalutamas. Rambo ei olnud kordagi haige, kuid paar korda ta astus oma käpa katki terava klaasikillu peale. Käpa ravi oli väga komplitseeritud. Tuli kogu aeg siduda ja ravida, umbes nädala võttis aega täieliku tervenemiseni.
Kõik koerad on elanud väljas ja maganud kahetoalises kuudis ka kõige suurema pakasega. Kuut on ehitatud kahekihiliste seintega ja soojustusega seinte vahel. Magamisruumis on aken tänava poole. Rotveiler on madalakarvaline, kuid tal on paks rasvakiht naha all ja ta talub hästi pakast. Esialgu kutsikana ta oli meil rõdu peal kuudis. Ainult Rambol oli lubatud majas viibida ja diivanile ronida. Teised koerad on kogu aeg väljas. Kui Hundu põdes koerakatku, tegime talle esikusse omaette ruumi, kus oli soe ja sai teda jälgida ja ravitseda.
Ramboga käisime tihti maal, ta istus autos tagumise istme peal minu kõrval ja ma hoidsin teda ümbert kinni. Ta talus autosõitu väga hästi.
Hundu oli autos tavaliselt põrandal, ta ei tahtnud nagu Rambo aknast välja vaadata. Lemmiklooma sünnipäeva me ei pea ja riideid ei ole vajanud. Koera regulaarselt kammime ja suvel peseme. Kevadel kui ilm on soe ja koer vahetab oma kasukat on hea šampooniga koer puhtaks pesta ja seejärel korralikult läbi kammida. Koer on perekonnaliige ja vajab tähelepanu, seltsi ja hoolitsust. Koera oleme püüdnud toita hommikud ja õhtuti samal kellaajal, et ta oleks rahulik ja ei lärmaks kui kõht on tühi. Hunduga käisin jões ujumas. Ta püüdis sinu ligi olla ja kraapis mõnikord küüntega. Vältisin koeraga koos vees olemist.
Aias on mul lindude pesakastid ja talvel panen rasvatihastele toitu. Tore on aknast jälgida nende toimetamist.
Meil on olnud kodus aeg ajalt ka mõni kass. Lapsed on toonud kassipoja ja siis on väga raske teda ära saata. Kass tahab elada toas, ta jätab oma karvu igale poole ja ta ei küsi luba kuhu võib ronida. Ükskord ronis kassipoeg pesumasinasse musta pesu vahele ja magas rahulikult seal, kui meie teda otsisime üle terve maja. Peale selle kass ei ole väga koduhoidev loom. Ta kõnnib naabrite juurde, laseb ennast toita seal ja kui ära tüdineb tuleb koju tagasi. Kass võib ronida sinu voodisse, padja peal põõnata ja muude rumalustega hakkama saada. Kass ei ole minu lemmikloom.
Lapsena elasin talus, kus peeti koduloomi: lambaid, hobuseid, lehmi ja sigu ning kanu. Väga armsad olid veebruaris vastsündinud lambatalled, kräsulised armsad olevused. Lastel lubati neid hellitada ja sööta. Väga kaunis oli ka vastsündinud hobusevarss oma pikkadel jalgadel. Suvel sai ratsutada kui isa pani tüdruku vana aeglase ruuna Kimmeli selga. Hobune ei sallinud seda ja tõmbas oma pehmete mokkadega tüdruku jalgupidi seljast maha.
Väga armsad olid tibupojad kui nad olid just koorunud ja oma pehmuses ringi tatsasid.
Koduloom teeb kodu kodusemaks ja nõuab inimeste kodusolekut. Koduloom on perekonnaliige, tema ülalpidamiseks läheb päris kopsakas summa raha ja sellega tuleb arvestada kui tahad looma pidada. Loomapidamine on omaette teadus. Vajalikku teavet saab koeraraamatust ja veterinaari käest. Tuttavate teave ei pea alati paika.
Koeranäitustel ei ole käinud. Rotveiler Rambo oleks saanud kindlasti medaleid, kuid meie koer oli meie jaoks, mitte võõrastele pilkudele.
Eriti oluline ja tähtis olend on koer lastele. Koer on lapse parim sõber. Kui lapsed olid suvel spordilaagris või pioneerlaagris, olid nad alati mures, et koer saaks jalutatud ja et koer ei läheks hulkuma.
Koera kuuti puhastame igal suvel, tõstame üles katuse ja laseme päikesel desinfitseerida ruume; vahetame allapanu, milleks on parim põhk või kuivatatud hein. Riided ei sobi allapanuks, sest lähevad mustaks ja neid tuleb tihti vahetada, peale selle imavad endasse niiskust ja muutuvad rõskeks.
Kui sul on oma maja ja aed, kus koer saab liikuda ja lapsed majas, tuleb kindlasti võtta lemmikloomaks koer. Kilpkonn, hamster, merisiga sobib paremini korterisse, kuid need olevused ei suuda asendada koera.