Publitseerimine kaanefoto

Esimesed kirjeldavad ülevaateteosed Venemaa Eesti asunduste kohta, kus oli juttu ka Siberi eestlastest, ilmusid Jüri Meomuttelilt (“Eesti asunikud laialises Vene riigis. Esimene katse sõnumid kõikide Eesti asunduste üle tuua”, 1900) ja August Nigolilt (1918).

A. Nigoli raamatu ”Eesti asundused ja asupaigad Venemaal” ilmumise ajaks oli põhiosa asundustest moodustatud ning mõningatest ebatäpsustest hoolimata on see tänapäevani asunduste kõige täielikum ülevaade.

A. Nigol ”Eesti asundused ja asupaigad Venemaal”

aastate ülevaateteosed Hill Kulult (“Eestlased maailmas. Ülevaade arvukusest ja paiknemisest”, 1992) ja Raimo Raagilt (“Eestlane väljaspool Eestit. Ajalooline ülevaade”, 1999) käsitlevad Venemaa eestlasi kogu maailma eestlaste kontekstis.

„Eestlane väljaspool Eestts“
„Eestlased ja eesti keel välismaal“

Jüri Viikberg ning Kristiina Praakli on koostanud põhjaliku koguteose “Eestlased ja eesti keel välismaal” (2010). Mahukas ja laiahaardeline raamat koondab oma kaante vahele ajaloolis-statistilised ülevaated eri mandritel ja riikides elavatest eestlastest, pakkudes lisaks väliseestlaskonna kujunemisloole ka süvendatud käsitlusi nende keelekasutuse kohta.

Venemaa eestlaste arvukuse ja paiknemise kohta on ülevaateartikleid avaldanud Samuel Sommer (1929), Villem Ernits (1929), Alo Raun (1958, 1986), Lembit Võime (1992, 1993), Lembit Tepp (1993) jt.